Bazen, bazı albümler vardır, birbirleri ile çok fazla alakaları yoktur belki fakat sizi bir şekilde daha iyi bir insan yaparlar. Onları dinlemek, onlarla zaman geçirmek ve onlara bağlanmak güzeldir. Fakat o kadar fazla güzel müzik var ki dünya üzerinde, ben bazen 7 tane albümü alıp, karıştırıp, bambaşka bir tecrübe edinmeyi seviyorum. Kafama göre farklı albümleri karışık sıralara koyuyorum ve birbirlerinin o kopukluklarından büyük keyif alıyorum ve bu yaptığıma “Kara Bant” diyorum.

İşte bu da böyle bir liste, grupların birbirleri ile çok fazla alakaları yok, sesleri ise hiç benzer değil. Ama yine de, bu 7 albüm, birbirleri içinde, gayet güzel.

İşte karşınızda ilk Kara Bant;

happyhigh

7. Blackbird Blackbird
Tür: Indie / Psychedelic / Shoegaze
Yer: SF, California, UN
Plak Şirketi: Serbest

Blackbird Blackbird Türkiye’de konser bile verdi, öncelikle bunu söyleyelim. Fakat benim kendisini sevmemin başka bir sebebi var. Blackbird Blackbird dediğin 90’lı bir arkadaşın kendi projesi, apartmanında takılırken müzik yapmaya başlıyor, bandcamp’te takılıyor ve bir süre sonra binlerce kişinin kendisini dinlediğini farkediyor. Kendi adını taşıyan ilk albümü fevkaladenin fevkinde ve kesinlikle dinlenmeli. Şimdi biraz daha farklı işler yapıyor ama olsun, özüne döneceği günleri bekliyoruz.

 

827505_orig

6. Late Night Alumni – Haunted
Tür: House / Downtempo / IDM / Electronica
Yer: Salt Lake City / Utah / United States
Plak Şirketi: Hed Kandi & Ultra RecordsPlak Şirketi: LL / Atlantic

IDM dinliyorsanız ve LNA’yı bilmiyorsanız gerçekten çok güzel bir tecrübe sizi bekliyor diyebilirim. Late Night Alumni gücünü Becky Jean Williams’ın rüya gibi sesinden ve sözlerinden alıyor. Albümün anlattığı hikaye genel olarak o kadar tok ve bütün bir şekilde ki, gerçekten de dinlerken kendinizi o hikayelerin varyasyonlarında hissediyorsunuz. Kesinlikle çizgisini bozmayan ve her seferinde progresif olarak gelişen nadir IDM gruplarından olduğunu söyleyebilirim, Haunted ise muazzam bir albüm.

 

Faunts_-_M4

 

5. Faunts – M4
Tür: Synthrock / Dream Pop / Space Rock / Post-Rock / New Wave Revival / Electronica
Yer: Edmonton / Alberta / Canada
Plak Şirketi: Friendly Fire

Bu albüm çok özel, gerçekten çok özel. M4 Benim şimdiye kadar dinlediğim en özel albümlerden birisi olabilir. Bence sizin de dinlediğiniz en özel albümlerden birisi olacak. Bu albümün en büyük olayı M4 isimli şarkının bölüm bölüm devam etmesi. M4 Pt1 ve M4 Pt2 olarak birbirini tamamlayan iki parça var. M4, çok farklı bir iş, zaten kesinlikle çok farklı hissettiriyor. Ayrıca bu albüm hem bir önceki hem de bir sonraki albümlerinden oldukça farklı bir yerde duruyor. Hem müzikal anlamda, hem lirikal anlamda.


Lykke_Li_Wounded_Rhymes_cover

4. Lykke Li – Wounded Rhymes
Tür: Indie / Indie Pop / Dream Pop / Electronic
Yer: Ystad / Skane / Sweden
Plak Şirketi: LL / Atlantic

Aslında Lykke Li’nin samimi olduğunu düşünmüyorum. Pitchfork tayfasının biricik bebeği olarak gerçekten güzel yerlere geldi. Daha önceki Arcade Fire ve minvalleri gibi Lykke Li, Pitchfork sayesinde ünlü olanlardan (Pitchfork nedir ona da ilerki yazılarımda değineceğim) fakat tüm başarısını Pitchfork’a indirgemek çok yanlış olur, bu hanım kızımızın çok güzel şarkıları var, elektronik altyapıda “Ben aslında kendimle mutluyum, az biraz da Şebnem Ferah tandanslıyım” tadında hoş indie müzikler dinlemek istiyorsanız Wounded Rhymes tam size göre bir albüm, bu albümün ağır topları “I Follow Rivers”, “Sadness is a Blessing” ve “Get Some”. En azından “Get Some” ve “I Follow Rivers” videolarını izleyin ki namınız yürüsün.

1 2
Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.