2020 yılı bir şekilde, topallayarak da olsa uzaklaşıyor. Artık önümüze bakma vakti. Ve önümüze bakınca da ister istemez şunu görüyorum, bu yıl ne kadar kurak ve iptal haberi doluyduysa önümüzdeki yıl da eğlence sektörünün o kadar şahlanacağı bir yıl olacak. Ne de olsa, şirketler adapte olmakta çok hızlı. Televizyonun, ya da aslında internetin, altın çağını yaşayacağını öngörmek zor değil. Bizim ise odağımızda bir başka haber var bugün: Gölge ve Kemik ile Kargalar Meclisi’nin dizisi 2021 Nisan ayında geliyor!

Uzun süredir sessiz sedasız üzerinde çalışıldığını bildiğimiz proje ile ilgili pek bir bilgimiz yoktu. Önce sadece şöyle bir videoyu paylaşmışlardı ve cast seçimleri herkesin çok hoşuna gitmişti. Şimdi ise elimizde bir tarih var, ki bence mutlu olmaya yetecek bir haber. Bu evren, yani Grishaverse, bir genç yetişkin serisinden bekleneceğinden çok daha güzel bir dünya inşasına sahipti açıkçası. Ancak bir noktada dizi sadece spin-off ikileme olan Kargalar Meclisi’ni barındırsaydı daha güzel olurdu demeden edemiyorum. İlk kitap serisi Gölge ve Kemik nereden bakılsa daha tahmin edilebilir bir çizgideyken Kargalar Meclisi daha karanlık mevzulara, kimi zaman diplomatik krizlere, kimi zaman çete savaşlarına dalıyordu. Hepsini de ilginç bir büyü sistemi ile yapıyordu elbette. En müthişi ve bana ekranda görmeyi merakla bekleten şey ise kadının hayran kalınası plan kurup bozma yeteneği. Dizinin danışmanı, iki serinin de yazarı Leigh Bardugo’nun kitaplar boyunca önce girmesi imkânsız mekanlar yaratıp sonra da tekrar tekrar kusursuz gibi görünen planlar yapıp tekrar tekrar karakterleri başarısızlığa uğratması okuduktan sonra bir de izlemeyi istediğimiz bir şey.

Ama çok ciddi şüphelerimiz de var ortada. Bardugo “İki seriyi de birleştirmenin çok beklenmedik bir yolunu bulduk.” diyor. İki seri arasında fazla zaman farkı olmasa da iki bambaşka olay örgüsünü nasıl birleştirdiklerini çok ciddi bir soru. Daha ilginci bunu nasıl sadece 8 bölümde yaptıkları. Bir de çok fazla karakter var ki sormayın, hem Alina’nın hem Kaz Brekker’ın hikâyesini anlatabilmesi biraz zor görünüyor. Artık zaman atlaması mı yaparlar, bölümleri nasıl bölerler bilemiyorum ama bir de “iki farklı serideki karakterler birbirleriyle karşılaşacak, kitaplardakinden çok farklı ancak karakterlerin kalplerine de bağlı bir olay örgüsü” yazdık denmiş. İlginç. Bu noktada ben diziden ya tırt, evet tırt, bir Netflix gençlik dizisi ya da aslına sadık ve kaliteli bir fantastik suç hikâyesi bekliyorum. Risk çok büyük arkadaşlar, çok! İkincisi olması ise bizi çok mutlu eder tabii.

Siz ne diyorsunuz? Kitapları okumuş muydunuz? Netflix dizisini izler misiniz? Grishaverse’ün geleceği için ne diyorsunuz?

Author

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.