Yazan: Eren Cihanoğlu

Ailesiyle yaşayan her bireyin belli bir yaşa kadar maruz kaldığı bir durum vardır: Onlar ne izliyorsa siz de onu izlemek zorundasınızdır. Hepimizin hafızasından silmek istediği kim bilir ne sahneler vardır. Ben bu durumun nadir yaşanan olumlu bir örneğinden bahsedeceğim.

Klasik bir aile ortamı, her şeyin merkezinde olan bir televizyon, bir kumanda ve bir baba. Yine kanallar arasındaki o kutsal geçişlerden biri yapıldığı sırada bir dizi sahnesine denk geldim. Portakal dolu seyyar arabasıyla bakkal dükkanının önünde durmuş ve bakkal olduğu her halinden belli biriyle sohbet eden bir adam. O kişi birazdan Otomatik Portakal göndermesi yapacak ve ben bunu kaçıracağım. Zaplama kesilmiş ve bir süre bu dizide kalınacağı anlaşılmıştı. Hayatımdaki en iyi zaplama kazasını yaşadığımın henüz farkında değildim. İşte Leyla ile Mecnun dizisiyle tanışmam böyle olmuştu.

16x9_leylailemecnun
Daha sonraları, pek dizi takip etme gibi bir alışkanlığım olmadığı için, ancak yine başka zaplamalarda bir araya gelebiliyorduk. Küçük bir çocuğun hoşlandığı kişiyi teneffüslerde görebilme sıklığını ve mutluluğunu yaşıyordum. Farkında olmadan bu diziye bağlanıyor ve samimiyetiyle sarmalanıyordum. Bu bağlanmayı bir adım daha ileriye taşıyan ise bir yaz tatili olmuştu. Boş zamanlarınızda televizyon kumandasına sahip olduğunuz o kısıtlı dönemde hep aynı şeylere denk gelirsiniz. Çoğu kanalda ne yayınlandığını birkaç tekrardan sonra öğrenir ve ona göre vaziyet alırsınız. Yine bir başka zaplama maratonunda Leyla ile Mecnun’a denk gelmiştim. Artık yapmam gerekeni biliyordum. Her gün o saatte televizyonun yakınlarında bulunmalıydım. Bütün yaz tatilimin hayati amacını keşfetmiştim. Amacıma ulaşmanın işsizliği ve gururu içindeyim.

20 bölüm olan o ilk sezon bana yeni komşular daha doğrusu bir mahalle verdi. Bir süre sonra yeni sezonlar yeni maceralar gelmeye başladı. Karakterlerin doğallığının yaşanan olayların absürtlüğüyle birleşmesi beni her seferinde hem şaşırttı hem de mutlu etti. Güldürürken düşündüren değil belki ama güldürürken hüzünlendiren bir dizi olup çıktı. Benim için bir zaplamayla başlayan bu serüven internet desteğiyle devam etti. Nasıl bittiğine gelirsek aslında hepimiz az çok bunu biliyoruz. Absürtlüğüne yakışan bir şekilde başka bir dizinin ilk bölümünde ve asla kaç dakika olduğunu kestiremeyeceğim o son sahnede…

___________

DEV YAZI ÇAĞRISI 30 Ağustos’a kadar yazılarınızı kabul edecek. Detaylar burada.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.