Şu aşağıya koyduğumuz fragmanı izlerken, aklımdan tek bir cümle geçiyordu: “Ulan Zampella, yine yaptın yapacağını…”. Neydi yaptıkları söyleyeyim, Zampella ve West, vakti zamanında 2015, Inc’telerken, Medal of Honor: Allied Assault ile birlikte FPS’lerde dominant arka plan olarak İkinci Dünya Savaşı modasını başlatmışlardı. Allied Assault ve onun muhteşem Omaha Beach çıkartması sahnesi sağ olsun, bir süre üç FPS’den ikisi İkinci Dünya Savaşı’nda geçiyordu.

Sonra Zampella, yanına ebedi kankası Jason West’i de alıp, Infinity Ward’ı kurdular. Üç oyun yine 1940’larda takıldıktan sonra, Call of Duty: Modern Warfare ile birlikte bu WWII trendini bitiren de onlar oldu. Artık üç FPS’den ikisi, modern zamanda geçen askeri oyunlardı. Activision ile araları açıldı, 2010’da Zampella, West ve Infinity Ward’ın çekirdek kadrosu ayrıldılar ve Respawn Entertainment’ı kurdular. İlk oyunları, Titanfall bu bahar aylarında çıktı ve öyle gözüküyor ki, yine rüzgarın yönünü değiştiren onlar oldular.

Activision’ın üçlü rotasyona soktuğu Call of Duty’nin yeni oyunu bunun kanıtıdır. Eskiden bir sene Infinity Ward, bir sene Treyarch CoD çıkarıyordu, artık her firma oyunu üzerinde üç sene çalışacak, bir oyun da Sledgehammer çıkaracak. İşte Sledgehammer’ın ilk oyunu da dün tanıtıldı: Call of Duty: Advanced Warfare. Görebildiğimiz ve fragmanından anlayabildiğimiz kadarıyla Titanfall gibi parkur mekaniklerine sahip olacak, fütüristik bir arka plana sahip, Crysis’imsi özellikleri de omuzunda taşıyan bir FPS oyunu. Eğer CoD da fütüristik FPS konseptini içselleştirdiyse, yakında Battlefield da 2142 günlerine geri döner. Sonrası da zaten çorap söküğü gibi gelir, bir odada oturup “Beyler bu fütüristik FPS’ler tutuyor, biz de yapalım” diyen tonla takım elbiseli adam eseri…

Titanfall’ın yine gidişat değişimi yaptığına delalet olmak haricinde, Advanced Warfare’in pek de farklı bir yanı yok. Oyun yine her Call of Duty oyunu gibi Kasım başında çıkacak (4 Kasım), her Call of Duty oyunu gibi bir hikayesi var ve dürüst olmak gerekirse, atmosferi de herhangi bir CoD oyunundan pek de farklı durmuyor. Tek istisnası, oyunun kötü adamını Kevin Spacey oynayacak belli ki. Spacey, bütün şu aşağıdaki fragman boyunca Avengers’da Loki’nin saydığı argümanları dizdi gözümüzün önüne. Yani oyuncu tercihi heyecanlandırıcı da, ortada yine farklı bir şey yok.

Buyurun bir de siz bakın, karşınızda Call of Duty: Advanced Warfare fragmanı. Olmuş mudur, olmamış mıdır, nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=yCzM5puO1NM

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.