Spin-off nedir? Ana materyalin spesifik bir ögesine odaklanıp kaynaktan kopan, kendi ayakları üzerinde duran bir eser değil mi? Niye yapılır? O spesifik ögenin kendi hayran kitlesi vardır, evrenin arka planının deşilmesi gerekmektedir, yazarlar ilginç bir damar bulduklarına inanmaktadir vesaire. İyi örnekleri var mıdır? Şüphesiz! Bazen ana materyali bile aşan bir popülarite kazanırlar. Buffy the Vampire Slayer’dan kopup gelen Angel, Cheers’dan kopan Frasier, hep iyi spin-off’lara örnektir.

Buradaki ortak nokta ne? Hem Angel hem de Frasier kendi dizilerinde çok sevilen karakterlerdi. Zaten spin-off’ları çıkmadan önce üzerlerine hayran üstüne hayran yağmaktaydı. Üstelik kendi dizileri bünyesinde de farklı bir tonları vardı zaten. Buffy tipik sarışın amigo kız tiplemesinin tersiyken ve dizi genel olarak lise havasında geçiyorken Angel’ın geçmişten gelen pişmanlıklar ve içindeki canavarı kontrol etmek gibi farklı dertleri vardı. Daha orta sınıf dertlerini anlatan Cheers’da, Frasier fazlaca “posh” bir hava içerisindeydi.

Sally-Field-stars-as-Aunt-May-in-The-Amazing-Spider-Man-2-Movit.net_

Peki o zaman Sony’nin May Hala ile ilgili bir spin-off düşündüğü gerçeği ile ilgili ne diyeceğiz? Şaka değil, keşke şaka olsa. Genelde bu tip konularda korkutucu derecede haklı çıkan Latino Review’un kulağına çalınan bir duyum bu. Elindeki Spider-Man haklarıyla ne yapacağını gerçekten bilememenin nişanesi herhalde bu. Spider-Man serisine ikinci reseti atacaklar, yok hayır Venom filmi olacak, o da değil Marvel’a geri satılacak film hakları derken geldiğimiz nokta bu mu? May Hala ile ilgili bir film mi?!

Denilene göre film 60’larda geçecek ve May Hala kendini bir casus operasyonunun içerisinde bulacak. Latino Review’un kaynaklarına göre burada Sony tam anlamıyla bir Agent Carter havası yakalamaya çalışıyormuş. Ya önce ana filmlerinde doğru düzgün bir süper kahraman filmi havası yakalamaya çalışsınlar! Herkes Marvel’ın yaptığı her şeyi yapmaya çalışıyor, ama Marvel’ın yaptığı ana şeyi doğru uygulamayı umursayan yok. Arkadaşlar adamlar işe düzgün süper kahraman filmleri çekerek başladılar. Diğer her şey sonra geldi. Siz önce bir onu yapın ya ne May Hala’sı?!

Gerçekten daha saçma bir fikir duyabileceğimi zannetmiyorum. Yarın da DC’den duyarız “Dostlar startı verdik, Jonathan Kent filmi yapıyoruz, çiftçilik üzerine geçen bir aile filmi olacak” diye. Allah Allah…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

5 Comments

  1. Irfan Parasayan Reply

    Pastadan dilim almak için uğraştıklarını bu kadar belli ediyorlar. Dediklerinize katılıyorum ilk önce adam gibi süper kahraman filmi yapsınlar.

  2. VivaLaVida Reply

    Gotham havasında peter parkerin cocukluguyla ilgili yaparlarsa olabilir ama bu bildiğin cakma agent carter olmuş

  3. Mehmet Çalışkan Reply

    Yanlış çeviri sonucu dilimize yerleşti ama May Hala değil May Yenge.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.