Mandalorian dizisinin ikinci sezonu hız kesmeden devam ediyor. Bu sezon, diziye hayranların çok sevdiği yeni bir karakter eklenecek, kendisini de yine geek camialarda çokça sevilen bir oyuncu canlandıracak olunca denince; bu karakter de Ahsoka Tano olunca, heyecandan ne yapacağımızı çok bilememiştik. Aradan epeyce bir vakit geçti ve artık Ahsoka Tano’yu kanlı canlı bir uyarlamayla The Mandalorian’da izlemeye çok haklaştık. Hâliyle iyice kızışan bu heyecanımızı iyi yaptığımız bir şeye yönlendirelim dedik ve sorduk; Ahsoka Tano kimdir?

KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Henüz daha üç yaşındayken bir Jedi ustası olan Plo Koon tarafından keşfedilen Ahsoka Tano, anavatanı Shili gezegeninde yaşayan Togruta ırkına mensup. PloKoon, eğitimini tamamlamak için onu diğer Jediler’ın eğitimini aldığı yere, Coruscant’daki Jedi Tapınağı’na götürdü. Burada gördüğü eğitim, Klon Savaşları’nın patlak vermesiyle son buldu ve bizzat Büyük Usta Yoda tarafından Anakin Skywalker’ın yanına padawan olarak verildi. Böylece padawanlığa atanan en genç öğrenci olarak Jedi tarihine geçti.

Ustası Anakin Skywalker’ın çabuk öfkelenmesi ve dikkatsizliği, Ahsoka’nın kendini kanıtlama isteği ve heyecanıyla birleşince başlangıçta hiç de iyi olmayan bir usta-çırak ilişkisi yaşadılar. Yine de bu ikili, özellikle Jabba Desilijic Tiure ya da bizim bildiğimiz ismiyle Jabba the Hutt’ın oğlu Rotta’yı beraber kurtararak Hutt Kabilesi ve Galaktik Cumhuriyet arasında önemli bir ittifak kurulmasını sağlarlar. Böylece Ahsoka hem Jedilar hem de Galaktik Cumhuriyet içerisinde önemli bir üne ve saygıya kavuşmuş olur.

Ahsoka, ustası Anakin ile görevden göreve koşarken birçok başarıya imza atar. General Grievous, ünlü ödül avcıları Cad Bane ve Cato Parasitti gibi düşmanların karşısında birçok kez değerini kanıtlar. Ama bu, hiç hataları olmadığı anlamına gelmez. Ryloth Savaşı’nda üstlerinden gelen emirleri hiçe sayan Ahsoka, bütün mürettebatının ölmesine sebep olur. Yine de bu hatalarından ders çıkartan ünlü Jedi’ımız zaferlerine zaferler ekler ve giderek daha büyük bir komutana dönüşür.

Ne yazık ki kader, Ahsoka Tano için her zaman bu kadar güler yüzlü olmaz. Jedi Tapınağına yapılan bombalı saldırılar yüzünden Ahsoka  şüpheli bulunur ve gözaltına alınmaya çalışılır. Böyle bir iftirayı asla kabullenmeyen Ahsoka, bir kez daha dik başlılığının kurbanı olur ve kaçarak kendisi hakkında yapılan asılsız iftiraları güçlendirir. Ne var ki daha sonra kaçışı başarılı olmaz ve Galaktik Cumhuriyet tarafından yakalanarak mahkemeye çıkarılır. Bütün bu süreç boyunca biricik padawanı Ahsoka’dan asla ümidini kesmeyen Anakin ise gerçeği arar ve sonunda bütün bu olayların arkasında Ahsoka’nın değil, Ahsoka’nın arkadaşı olan Jedi Bariss Offee’nin olduğu ortaya çıkar. Böylelikle Ahsoka, adına sürülen lekeden kurtulur ama bir daha asla Jedi’lara olan inancı aynı kalmaz. Her ne kadar Jedilar bir kez daha onu kendi aralarında görmek istese de Ahsoka reddeder ve kendine başka bir hayat seçer.

Cumhuriyet ve Jedilar ile arasındaki bağları tamamen kopartan Ahsoka, Galaktik İmparatorluk’un kurulmasından sonra evrenin birçok farklı yerinde başlayan direniş hareketlerine katılır hatta önderlik eder. Maceraları sırasında Ezra Bridger adlı bir padawanı yetiştirmekte olan Jedi ustası Kanan Jarrus ile karşılaşır ve bu ikilinin ekibiyle özel bir bağ kurar. Ahsoka son olarak bu ekibi kurtarmak için eski dostu ve ustası Anakin Skywalker’ın karşısına çıkar ve burada öldüğü düşünülür.

Anakin Skywalker’ın genç padawanı Ahsoka Tano ayrıca ölüme meydan okumasıyla da bütün Jedi tarihine geçen bir karakterdir. Sadece bir değil, iki kere ölümü atlatmayı başarmıştır. Bunlardan ilkinde, Jedi ve Sithlerin efsanelerine konu olan Mortisaleminde yaşadığı olaylar sonucunda ölen Ahsoka, daha sonra bu gezegenin yerlilerinden biri olan Kız’ın kendi hayatını feda etmesiyle yaşama geri döner. İkinci sefer öldüğünde ise bu sefer karşısında biricik üstadı, eskiden Anakin Skywalker adıyla bilinen Darth Vader vardır. Vader’ın bütün tapınağı başına yıktığı düşünülen Ahsoka, gelecekten gelen Ezra Bridger tarafından bir güç boyutuna çekilir ve bir kez daha ölümü aldatır.

Ölümü bile bir değil iki kere aldatan, en acımasız Sith Lord’larına kafa tutan, ödül avcılarına dünyayı dar eden ve Jedi Ustaları dâhil kimseye eyvallahı olmayan böyle güçlü bir kadın karakteri sevmeyelim de ne yapalım, siz söyleyin?

Bunları bir de Can Türkdoğan‘ın muhteşem sesinden dinlemek isterseniz, şöyle de bir şey var:

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.