Game of Thrones’un dizi tarihine Zeus katından gelen bir yumruk gibi indiği yıllardan sonra, onun prequel‘i sayılan House of The Dragon dizisi başladı. Henüz “House of The Dragon, Game of Thrones’u aratmıyor“, demek için bile çok erken ama bir başlangıç için dizi, doğru yolda ilerliyor diyebiliriz.

House of The Drago’un üçüncü bölümünde ejderhasına binip de Daemon Targaryen’i, Yengeç Besleyen ile giriştiği riskli savaştan kurtarmaya gelen bir karakterle tanıştık -aslında ismi üçüncü bölüm itibariyle dizide anons edilmedi fakat kaynak eser Ateş ve Kan sebebiyle kim olduğunu biliyoruz- ve bunun üzerine, sonraki bölümlerde göreceğimiz bu karakteri tanıyalım istedik: Laenor Velaryon kimdir?

Aman dikkat, yazımız George R. R. Martin’in Ateş ve Kan isimli kitabından spoiler içerecektir!

Kısa Kısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayabilirsiniz!

Laenor Velaryon, Kral I. Viserys zamanında deniz kuvvetleri komutanı olan ve çoğunlukla da Deniz Yılanı (Sea Snake) ismiyle bilenen Corlys Velaryon‘un tek oğlu. Corlys Velaryon’un Rhaenys Targaryen ile evliliğinden doğuyor ve kendisinden birkaç yaş büyük olan, Alicent Hightower’da karar kılmadan önce de Kral I. Viserys ile evlendirilmesi düşünülen Laena isimli bir ablası var.

Taht hakkının, kralın kızı olan bir kadının hem de henüz çok genç yaşındaki çocuklarındansa, ergenliğini tamamlamış torunundan devam etmesi gerektiğini düşünen Yedi Krallık lordları sebebiyle hikâyesini diğer soylular kadar takip edemediğimiz Laenor’un yetişme şartlarına dair tarih kitaplarına geçen fazla bilgimiz yok; henüz yedi yaşındayken Seasmoke isimli ejderhayı sahiplendiğini biliyoruz sadece. Yıllar sonra ise devran dönüyor ve Laenor, Kral I. Viserys’ın veliahdı ilan ettiği Rhaenyra Targaryen ile evlenmek için en uygun aday olarak seçiliyor. Böylece tekrar sahneye çıkıyor.

Bu evlilik hem Velaryon ailesi ile Targaryen ailesinin tekrar birleşmesi hem de Kral I. Viserys’in zayıf kaldığı yerleri, kralın kardeşi Daemon Targaryen ile doldurmaya karar veren Deniz Yılanı Corlys Velaryon ile hükümdarın güçlerini birleştirip, sorunlarını düzeltmesi için en temiz yol olarak herkesçe kabul görüyor ancak şöyle bir sorun var; Laenor kadınlarla vakit geçirmeyi pek tercih etmiyor.

Prenses Rhaenyra ve Laenor Velaryon, Laenor’un şövalye ilan edilmesinden bir gün sonra evleniyorlar ancak Laenor’un kadınlar yerine erkeklerin; özellikle de yaşına yakın, yakışıklı erkeklerin yoldaşlığını kabul etmesi, pek çok soru işaretine yol açmaya devam ediyor. İkili, evlilikleri süresince, kraliyet görevleri haricinde ayrı yaşıyorlar. Ayrı geçirilen onca zamana rağmen evliliklerinin ilk yıllarında Jacaerys ve Lucerys isimli iki erkek çocukları oluyor. Doğan çocukların ne anneleri ne de babaları gibi gümüşi sarı saçları olmaması sebebiyle bu iki kardeşin babasının, Laenor Velaryon değil de Prenses Rhaenyra’nın sevgilisi olduğu iddia edilen şövalyesi Harwin Strong olduğu yönünde dedikodular çıkıyor.

Kral I. Viserys’in, yani Rhaenyra’nın babasının eşi Alicent Hightower tarafından bile doğru kabul edilen bu dedikodulara, Prenses Rhaenyra’nın üçüncü ve yine ne annesine ne de babasına benzeyen; üzerine de Laenor’un genç yaşta kaybettiği, sevgilisi olduğu düşünülen şövalyesinin ismi verilen Joffrey‘i doğurması da tuz biber ekiyor.

Seasmoke’un binicisi ve Yedi Krallık’ın, Prenses Rhaenyra vasıtasıyla söz verilen kralı Laenor, Spicetown’da katıldığı bir panayır esnasında, arkadaşı ve yine iddialara göre sevgilisi olan Sör Qarl Correy tarafından, henüz 27 yaşındayken öldürülüyor. Panayırda bulunan tüccarlar, ikilinin cinayetten önce kavga ettiğine şâhit oluyorlar ve bu yüzden bazı kaynaklar Qarl’ın onu, âşıklara özgü bir kıskançlık sebebiyle öldürdüğünü iddia ediyor. Fakat Qarl’ın Laenor’u, bu elim hadiseden kısa bir zaman sonra yeğeniyle evlenecek olan Prens Daemon Targaryen adına öldürdüğü de kanıtlanamayan söylentiler arasında.

Laenor’un ölümünden yıllar sonra Marilda isimli bir kadın, Addam ve Alyn isimli iki oğlunun Laenor’un çocukları olduğu iddiasıyla öne çıkıyor; bu iki çocuk, Laenor’un kadınlara olan ilgisizliğini yahut Rhaenyra’nın çocuklarının kendisinden olup olmadığı yönündeki iddiaları bir kenara bırakarak, Prenses Rhaenyra ve üvey kardeşi Aegon’un taht savaşı sırasında büyük bir rol oynuyorlar. Her ikisi de birer ejder binicisi olan Addam ve Alyn’in Laenor’a benzemesini, aslında onun değil de tahta hiç geçemeyen kraliçe Rhaenys Targaryen’in zulmünden korkan Corlys Velaryon’un yıllardır sakladığı çocukları olmasına bağlayıp, ölümünden sonra bile kendisini rahat bırakmayanlar da var…

Anlayacağınız, Laenor Velaryon’un kısacık hayatı, dedikodular arasında yaşanıp bitiyor. Dizide ne olur, şurada saydıklarımızın üzerine başka neler değiştirilir, onu da birlikte izleyip göreceğiz.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.