Geride bıraktığımız korku ayında, tek başına korku filmi yapılsa gözlere şenlik olabilecek hem Marvel hem de DC evreninden karakterleri bir listede anmasak olmazdı. Çünkü öyle karakterler var ki bir korku filminin ana karakteri olsa cuk otururmuş ve biz de bir güzel izlermişiz gibi geliyor. Hatta bu karakterler, sadece kostümleriyle bile tam bir cadılar bayramı şöleni diyebiliriz. İşte tam da bu tanıma uyan ve adeta bir korku filmi çekilsin diye kurgulanmış on çizgi roman karakterini bir listede topladık, buyursunlar!

Dormammu

Doctor Strange’in bir numaralı düşmanı ve Marvel evreninin en güçlü mistik süper kötülerinden biri olan Dormammu, kesinlikle korkulması gereken tiplerden. Güçlü büyücülerin ana vatanı olan Faltine gezegeninde milyonlarca yıl önce doğmuş olan ve gezegendeki yerlilerin aksine doğuştan, bir mutasyon sebebiyle çok daha güçlü bir form ile var oluşunu sürdüren Dormammu, kız kardeşi Umar ile birlikte yasaklanmış büyüleri uygulayıp, gücü maddesel boyuta dönüştürmeye çalıştıkları için gezegenin tepkisini çeker.

Sonrasında bunları engellemeye çalışan bir başka aile üyeleri olan Sinifer’i bir maddeye dönüştürerek öldürürler ve bütün bunların birikmesiyle de kardeşi Umar ile Faltine gezegeninden sürgün edilirler. Böylelikle Dormammu, kendi evrenini yönetme ve genişletme arzusuyla türlü türlü uğraşlar sonucu karanlık boyutu ele geçirir. Astral seyahat, enerjiyi ve boyutları kontrol edebilme gibi ucu bucağı olmayan güçlere sahip olmakla beraber, karanlık boyut dışında aynı hakimiyete sahip değildir ve bildiğiniz gibi Doctor Strange’e karşı da yenik düşer. Açıkçası karanlık güçleri ve saykedelik formu ile benim için tam bir korku filmi karakteridir Dormammu.

Phantom Stranger

En gizemli ve kozmik karakterlerden biri olan DC karakteri Phantom Stranger’ın bilinen net bir orijin hikâyesi yok. Ancak bazı çizgi romanlarda anlatılan hikâyeler arasındaki bağlantıların birleşimiyle ortaya, oldukça ilginç bir var oluş hikâyesi çıkıyor. Var oluşu İsa dönemine kadar uzanıyor ama özetlemek gerekirse, İsa’nın müritlerinden olan ama sonrasında onlara ihanet ederek İsa’nın çarmıha gerilmesine sebep olan Judah’ın, yaptıklarından pişman olması sonucu intihar etmesiyle başlıyor.

İntihar ettikten sonra Büyücüler Konseyi’nin huzuruna çıkan ve lanetlenerek sonsuza kadar dünya üzerinde yaşamaya, günahlarının bedelini ödemeye mahkum edilen Judah, yeniden dünyaya geldiğinde kendisini intihar ettiği yerde bulur ve yanı başında da İsa’nın cübbesi bulunur. O cübbeyi giyer ve giydiği an gözleri beyaza dönüşür, bundan böyle günahlarını affettirmek için kozmik düzenin sağlanmasında, hatta pek çok süper kahramanın oluşumunda da gizli bir kahraman rolü oynar. Güçlerinin de sınırı yoktur. Zamanda seyahat, telekinezi, zihin kontrolü, boyutlar arası geçiş yapabilme ve daha pek çok kozmik güce sahiptir ancak sonsuza kadar günahlarını affettiremeyecek, dünyadaki varlığı ebediyen devam edecektir.

Death

Marvel evreninin çok popülerleşmemiş olan ama aynı zamanda en güçlü karakterlerinden de biri olan Death veya diğer adıyla Lady Death, Marvel dünyasının diğer en güçlüleri olan Eternity ve Galactus ile neredeyse denk konumdadır. Adından da anlaşılacağı üzere, ölümün temsili hatta doğrudan somutlaşmış hâlidir. Kendisi evrenin var oluşundan beri mevcuttur ve evrenin dengeleyici güçlerinden biridir.

Kozmik güçlere, kendi boyutuna, ruhları kontrol etmeye ve daha pek çok yetkiye sahiptir ancak kozmik dengenin bozulmaması için bu güç ve yetkilerini tam anlamıyla kullanmaz. Belli bir fiziksel şekli olmayan, istediği her şekle bürünebilen Death, çoğu zaman, canlılara ölümü hatırlatması için insan iskeleti formundadır. Karanlık formu ve duruşu, sahip olduğu Realm of Death boyutu ve kozmik güçleriyle korku filminde yer almaya en ön sıradan aday olabilecek bir karakterdir. Ayrıca çizgi romanlarda Thanos ve Deadpool ile uzunca bir süre aşk yaşamıştır. Hatta Thanos’un böylesine evrene öfkeli olup sonsuzluk taşlarının peşine düşmesine sebep olanın da Death ve onunla olan karmaşık ilişkisi olduğu söylenir.

Victor Zsasz

Tam bir cadılar bayramı tiplemesi diyebileceğim Victor Zsasz, daha ilk bakışta kendisinde ürkütücü bir şeyler görmenizin mümkün olduğu bir süper kötü. Kendisi, işlediği her cinayetten sonra derisine kaçıncı ölümde kaldığını işaretleyen ve aynı zamanda öldürdüğü kişileri anlamsız var oluşlarından kurtardığına inanan psikopat bir seri katil.

Arkham Asylum’un mahkumlarından ve Batman’in de azılı düşmanlarından olan Zsasz, kendi canını hiç mi hiç önemsemediğinden hatta hayata dair hiçbir şeyi önemsemediğinden, diğer süper suçlulara kıyasla çok daha kabiliyetli bir seri katil. Öyle ki eğer birini kaçırmış ve rehin almışsa veya karşısındaki düşman saldırmak için çok yavaş davranıyorsa, beklemekten sıkılıp rehineyi öldürür. Gerçek bir psikopat olmasının dışında, çok iyi ve kıvrak bir dövüş ustası ve silah kullanma konusunda da uzmandır. Beklenmedik hareketler sergileyebileceği için karşısındakini şaşırtmak ve zor durumda bırakmak konusunda üstüne yoktur. Ne dersiniz, Victor Zsasz için tam da korku filminde izlenesi bir psikopat denebilir mi?

1 2
Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.