Dünyanın her bölgesinin kendine has bir öyküsü, bir efsanesi vardır. Ünlü kahramanlar, ejderhalar, tanrılar, tanrıçalar ve daha neler neler. Bu zamana kadar bu efsaneler birçok kez yeniden yorumlandılar; kitaplara, filmlere, dizilere, oyunlara uyarlandılar. Bazıları asıllarına bağlı kaldı bazıları ise tanınmayacak kadar değişti. Ama bir efsane var ki artık onun efsane mi yoksa gerçek mi olduğunu karıştırıyoruz. Hani şöyle tarihteki en bilindik efsaneleri üstten aşağıya sıralasak ilk beşte hatta ilk üçte kesin olur, öyle bir efsaneden söz ediyorum. Bu efsane aslında başlıktan da anladığınız gibi Kral Arthur ve onun büyülü kılıcı Ekskalibur efsanesinden başkası değil. Daha önce belki yüzlerce farklı mecrada yeniden yorumlanmış Kral Arthur efsanesi Netflix’in Cursed dizisiyle beraber bir kez daha karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Hem de bu sefer aslından oldukça farklı bir şekilde!

Hepinizin artık çok iyi bildiği gibi Kral Arthur efsanesi, taşa saplanmış kılıç Ekskalibur ile başlar. Çok fazla şekilde değiştirilen hikâye, “Kim bu kılıcı taştan çıkarırsa, tüm Britanya’nın hâkimi olur” sözleriyle, efsanevi Ekskalibur’u taştan çıkartan kişiye büyük bir vaat ile başlar. Daha sonra Arthur, hiçlikten çıkarak Ekskalibur’u taştan çıkarır, büyücü Mondred ile savaşır, Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ni kurar, Merlin ile arkadaş olur. Sonu da muallaktır ya bu hikâyenin, şimdilik konumuz bu değil.

13 Reason Why dizisi ile yıldızı parlayan hatta Avengers: End Game’de çok önemli bir role sahip olup daha sonra filmden kesilen Katherine Langford’un başrolünde oynadığı Cursed dizisi, Kral Arthur dizisinde çok radikal bir değişikliği çok basit bir cümleyle sağlıyor “Ya kılıç, bir kral değil de bir kraliçe seçerse?” Dizi, efsanelerin sürekli farklı yerinde ortaya çıkarak Arthur’a yardım eden Gölün Hanımı Nimue’ye odaklanacak gibi. Oldukça ilgi çekici olan bu radikal değişikliğin sonuçlarını ise hep beraber izleyerek göreceğiz tabi.

CURSED (L TO R) GUSTAF SKARSGÅRD as MERLIN in episode 104 of CURSED Cr. Netflix © 2020

Diziden ilk yayınlanan fragman bana inanılmaz bir şekilde, 2017 yılında başrollerini Charlie Hunnam ve Jude Law’ın paylaştığı King Arthur: Legend of Sword isimli Guy Ritchie filmini hatırlattı. Çekim ve görsel anlatım teknikleri inanılmaz büyük bir benzerlik gösteriyor. Her ne kadar filmi çoğu insan beğenmese hatta Guy Ritchie’nin en zayıf filmi olarak nitelendirse de filmi çok seven biri olarak diziye olan ilgim büyük bir ölçüde arttı.

Dizideki isimlerden sadece Katherine Langford’dan bahsettik ama Viking dizisinden tanıdığımız ve hepimizin çok sevdiği Floki ya da gerçek adıyla Gustaf Skarsgård, Büyücü Merlin karakterini canlandırıyor. Bu noktada yine çok ama çok havalı olduğunu söylememiz gerekiyor sanırım. Öte yandan dizi Arthur’u tamamen bir kenara atmamış, Devon Terrell’in canlandıracağı bir Arthur karakteri olacak gibi gözüküyor.

Thomas Wheeler’ın yazdığı aynı isimdeki romandan uyarlanan Cursed dizisi, on bölümlük ilk sezonuyla 17 Temmuz’da bizlerin beğenisine sunulacak. Açıkçası Kathrine Langford da dâhil olmak üzere sevdiğim birçok öğenin bir araya geldiği diziyi ben büyük bir heyecanla bekliyorum. Sizin fragmanla ilgili düşünceleriniz nedir?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.