Genelde bazı karakterler siyahiye, Hispaniğe, eşcinsele ya da başka bir azınlığa çevrildiğinde muhafazakar geekler “dokunmayın kahramanıma, yeni eşcinsel karakter yaratın kardeş, buna dokunmayın!” derler. Haklılardır, haksızlardır, bu başka bir tartışma konusu. Ben kendi payıma her ne kadar Amerika’da beyaz heteroseksüel erkeklerden başkasının kamu alanınıda söz sahibi olmadığı dönemde yaratılmış kahramanları etnik olarak çeşitlendirmenin, onların popülaritesinden ve kültürel yerlerinden faydalanmak suretiyle genç zenci, hispanik, gay, kadın vb. geeklere daha güzel rol model üreteceğini düşünüyorum, ama söylenenlerdeki haklılık payını da görüyorum. Yeni karakterler de yaratmak gerekiyor elbette.

marvel

E o zaman Kamala Khan konusunda hep beraber mutabık olabiliriz değil mi? Carol Danvers, Mar-Vell’in ölümünden sonra Captain Marvel titrine terfi edip, Ms. Marvel’ı boşa çıkarttıktan sonra bir anlamda onun yerine geçen Kamala Khan, bizce çok güzel bir karakter. Kendisi WoW oynuyor, ailesinin değerleriyle, Amerikan yaşantısı arasında sıkışıp kalıyor; gizlice partilere gitmeye çalışmak, derslerden korkmak, aşık olduğu çocuğun kötücül bir Inhuman çıkması gibi her ergenin empati kurabileceği dertleri var… Bir de hikayeleri çok güzel yazılıp çiziliyor!

Ms. Marvel serisi, Secret Wars öncesi Marvel’ın hem en çok satan, hem de en çok takdir gören serilerinden bir tanesiydi. Kamala’yla Marvel hayranlarının da, Marvel evreninin de kanı çabuk kaynadı anlayacağınız. O yüzden bir noktada kendisini başka köşe ve bucaklarda görmemiz de kaçınılmazdı. Bir süre önce yeni sezon için bir Kamala dizisinin bahsi geçiyordu, ama ondan bir ses çıkmayınca, hızlı davranmak Marvel animasyon birimine nasip oldu.

ms-marvel-which-heroes-are-we-going-to-see-in-marvel-s-phase-4

Avengers Assemble’ın Ultron Revolution şeklinde yeniden adlandırılmış üçüncü sezonunda kadroya Black Panther, Captain Marvel, Ant-Man ve Ms. Marvel’ın katılacağı açıklandı. CBR’ın Marvel animasyonlarından sorumlu yönetici Stephen Wacker’a ulaşmasıyla, burada adı geçen “Captain Marvel” ve “Ms. Marvel” karakterlerinin kim oldukları da açıklığa kavuştu. Aynı Secret Wars öncesi vaziyet gibi, Captain Marvel Carol Danvers, Ms. Marvel da Kamala Khan olacak. Bu da Kamala’nın çizgi roman dışı ilk görünüşü olacak. Merakla bekliyoruz, kısmet filmlere de olsun diyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

  1. Berke Kadam Reply

    Gördüğüm üzere bu çizgi diziler çizgi roman (Spider-Verse) ve sinema (Ultron Revolution) ile bağlantı kuruyor bolca, onların popülerliğinden yararlanıp tüm Marvel karakterlerini kullanabilmenin gücünden de yararlanıyorlar. Acaba Black Panther’li, Captain Marvel’lı, Ms. Marvel’lı kadro, Phase 4 için ipucu olabilir mi? İsminde Marvel adı geçen kahramanlarımızı Inhumans filminde görebiliriz gibi geliyor bana.

    • Mehmetcan Yapar Reply

      Muhtemelen. Avengers Assemble genel olarak MCU ile paralel gidiyor(Misal şu an izlediğim bölümde -2×14- Ultronla savaşırken Cap ve Tony arasında bir tartışma çıktı). Ancak filmlerle ilgili bilgileri animasyonlarda harcayacaklarını zannetmiyorum. Daha çok animasyonlar filmlerin gerisinden geliyorlar. İlk kez Thanos’u gösterdiklerinde bir heyecanlandım ama sonucu ne sen sor ne ben söyleyeyim.

  2. Avengers ASSemble berbat bir çizgi dizi. İlk sezonu zorla bitirdim ve 2. sezonu da izlemeyi düşünmüyorum. USM desen bundan iyi ama yine çok çocukça; hele bir Hulk and Agents of S.M.A.S.H. vardı ki, bakarsanız akıl sinir seviyeniz önceden olmadığı kadar yükselebilir söylemedi demeyin.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.