David Lynch’i David Lynch yapan; izleyen herkesin aklında, yüreğinde, ruhunda bir yer edinmiş olan; kime sorarsanız sorun, kimden görüş alırsanız alın tarihin en efsane dizilerinden biri olan Twin Peaks geri dönüyor. Üstüne üstlük bu öyle bir dedikodu değil, yüzde yüz gerçek, elimizde de çok somut detaylar, hatta bir video var. Yan sanayi bir işten de söz etmiyoruz, bizzat Mark Frost ve David Lynch’in yazacağı; her bölümünü Lynch’in yöneteceği bir iş bu!

Bilenler bilir, 1990 ve 1991 yılları arasında yayınlanan Twin Peaks, hem döneminde, hem de daha sonrasında eleştirel olarak ciddi anlamda bir başarı elde etmişti. Gelin görün ki dizi o zamanın şartları gereği, ABC’de yayınlanıyordu. Yani şimdiki pek çok “ağır”, “sanatsal” ve Twin Peaks’in durumunda olduğu gibi yer yer sürreal ve deneysel dizinin sahip olduğu “kablolu televizyon” lüksüne sahip değildi David Lynch. Karasal yayın yapan bir kanalda yayınlandığı için, reyting sorumlulukları vardı. O sorumluluklar yerine gelmeyince, dizi ikinci sezonundan sonra iptal oldu.

Diziyi izlemediyseniz, şöyle düşünün; ya Lost üçüncü sezon finalinden sonra iptal olsaydı? İçinizde bir ukte kalırdı değil mi? Twin Peak hayranları da senelerce içlerinde bu ukteyle yaşadılar. David Lynch ve Mark Frost’un dizisi sırtını ağırlıklı olarak gizemlere dayayan bir işti, dolayısıyla bazı soruların cevapsız kalması delirtiyordu izleyenleri. Lynch bu hayranların desteğiyle toparlayıcı bir film çekti ama, yine de her şeye cevap olmadı. O yüzden de hayranları yeni bir Twin Peaks işi istediler, ama seneler geçti, mesele daha da imkansızlaşmaya başladı.

Bugüne kadar. Showtime efsane dizinin 2016’da David Lynch ve Mark Frost işbirliğiyle tekrar ekranlara döneceğini açıkladılar. Günümüzde geçecek olan üçüncü sezon, yaklaşık dokuz bölüm sürecek ve ana odak noktası ilk iki sezonun havada bıraktığı soruları bileğinden kapıp yere indirmek olacak. Yani her yönüyle içinizdeki ukteyi almaya gelen bir işten söz ediyoruz. Bu dokuz bölümlük üçüncü sezondan sonrası gelecek mi bilmiyoruz, yaratılan izlenim daha ziyade gelmeyeceği yönünde. Fakat sağlam bir izleyici kitlesine ulaşabilirse, biz eminiz Lynch ve Frost olmasa da Showtime bunu isteyecek ve bu konuda ısrarcı olacaktır.

Ne diyorsunuz? İzleyecek misiniz efsane dizinin geri dönüşünü?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.