Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, iyi bir şey üretmek maalesef başarının anahtarı değil. Artık ürününüz iyi olduğu kadar onu farklı bir şekilde sunmanız, benzerlerinden ayrı bir yere koymanız şart hale geldi. Bu da reklamcıları oldukça değişik fikirler üretmeye, gerçek anlamda yaratıcı olmaya zorluyor. Her sektör gibi sinema sektörü de bundan nasibini almakta. Eskiden olduğu gibi “İki afiş astım, bana yeter” diyemiyor film pazarlama elemanları.

Bu matalite, gişe ne kadar garanti olursa olsun geçerli. Örneğin gelecek sene vizyona girecek Batman v. Superman: Dawn of Justice bu tarz bir reklam kampanyasına kavuştu geçtiğimiz günlerde. Fortune’u bilirsiniz, bu “En Zengin 500 İnsan” listesini falan yayınlayan dergi. Konu finans olduğunda ondan daha önde gelen çok az mecra var. Bu derginin websitesinde geçtiğimiz günlerde ilginç bir haber/röportaj yayınlandı. Haberin üstünde sponsor olarak “LexCorp” görünüyor olmasından bir kıllandık zaten ama içeriği çok daha başarılı. Yazıda Fortune filmde Jessie Eisenberg tarafından canlandırılacak olan Lex Luthor’dan, Luthor’un babasından, LexCorp’tan ve kendisinin bu şirkete kattıklarından bahsediyor.

5A0B8F0A127643B1A5E4644338116C9F

Yazı bize filmde göreceğimiz Luthor ve onun hikayesiyle ilgili ciddi fikirler veriyor. En önemlisi bu Luthor ilk Lex Luthor değil, onun oğlu. Röportajda kendisinden “Alexander Luthor, Jr” diye söz ediliyor. İkinci dikkat çeken nokta ise baba Luthor’dan olumsuz bir şekilde bahsedilmesi, kendisinin Napolyon’la falan kıyaslanması. Yani bizim bildiğimiz kötü adam Luthor Sr. belli ki. Kendisinin şirketinin büyümesi için rakiplerini her yolla elimine etmekten kaçınmadığı falan gibi şeyler söyleniyor yazıda.

Yeni Lex’imizden ise genç bir dahi olarak bahsedilmiş. Hayırsever, zeki, çalışkan. Babasının olumsuz yanlarına çok yanaşmasa da elini taşın altına koymaktan da çekinmeyen bir halk adamı. Yazıda Bruce Wayne’e çaktırmadan laf soktuğu kısım da güzel olmuş. Bu arada bu baba-oğul olayını 90’larda Superman okumuş olanlar -Death of Superman zamanları- bilirler, eğer olaylar oradaki gibi gerçekleşecekse filmle ilgili çok ciddi bir spoiler biliyorum demektir ama korkmayın paylaşıp sizin keyfinizi kaçırmayacağım.

yjt3erqd2dropveqlilk

Yazıda LexCorp’tan da bahsediliyor. Kendileri Wayne Enterprises’ın arkasından ikinci sıradaymış ve bu firmadan çok daha agresif bir politika izlemekteymiş. Babasının ölümünden sonra Luthor Jr başa geliyor ve şirketi petrol ve ağır makine odaklı bir yapıdan, teknoloji yoluna döndürmüş ve hızla yükselmeye başlamışlar. Bu arada yazının sonlarına doğru LexCorp’un dünyayı kurtaracak bir proje üzerinde çalıştığı söyleniyor. Luthor’u zorlayınca bu projeyle ilgili tek cümle alabiliyorlar: “Sadece şunu söyleyebilirim, bu ürün sizi daha bilmediğiniz tehditlerden koruyacak.”. Hmm.. Teorisyenler çalışmaya başlasın.

Filmle ilgili sıradan röportaj vermekten çok daha başarılı olan bu tanıtım yöntemini çok beğendiğimi söyleyebilirim. İngilizcesi’ne güvenenler tamamına şuradan ulaşabilirler. Bu arada bu Lex Luthor’un bir de twitter hesabı olduğunu da ekleyelim.

Size ne düşünüyorsunuz geekler, yeni beyaz atlı presimiz Lex Luthor Jr hakkında?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.