Hemen hemen her sanat dalında “easter egg” diye tabir edilen ve aynı ismini aldığı Hıristiyan geleneği gibi bulunması için saklanan “paskalya yumurtaları” vardır. Bu Leonardo Da Vinci’nin eserlerinde de görülebilen bir gelenektir, yeni en son çıkan filmlerde de. Fakat video oyunları easter egg meselesinde resmen bir iki gömlek yukarıdadır. Büyük oyunlar aşağı yukarı minimum 50-60 kişi, bazen de 100-200 kişi ve daha fazlası tarafından yapıldığı ve görev dağılımı prensibiyle çalıştığı için; herkes kendi departmanında küçük sırlar gizler. Bazen arkaya bir iki sürpriz resim atılır, bazen ses tasarımcıları küçük göndermeler eklerler… Bazen de kastidir, başka şeylere işaret etmektedir.

Video oyunları ve easter egg’ler söz konusu oldu mu bizce alanında en iyilerden biri YouTube kanalı FunWithGuru’dur. Hazır kendisi Watch Dogs’un easter egg’leriyle ilgili bir video hazırlamışken, ve Ubisoft’un son oyunu sadece şaka olsun diye konulmuş easter egg’lerden ziyade gerçekten büyük göndermelere işaret eden easter egg’lere de sahipken hem o videoyu koyalım, hem de FunWithGuru’ya bir selam çakalım istedik.

Watch Dogs’un içerisinde pek çok alakasız referans var, mesela videoyu izleyince görebildiğiniz My Little Pony göndermeleri bunlardan biri. Aynı zamanda Raving Rabbids’den Child of Light’a kadar pek çok Ubisoft oyununa da irili ufaklı göndermeler var. Fakat açık ara en ilgi çekici olanları Assassin’s Creed serisine dair olan göndermeler. Çıkışından önce dikkatli bazı oyuncular Watch Dogs videolarından ve Assassin’s Creed IV: Black Flag içerisinde gizlenmiş bazı detaylardan iki oyun serisinin aynı evrende geçtiği kanaatine varmıştı. Bunun en büyük kanıtı olarak da Assassin’s Creed IV: Black Flag’deki ctOS referansları gösteriliyordu.

Peki Watch Dogs’da buna binaen ne gibi gizler var? FunWithGuru başkan bulmuş toplamış, kendi tarzıyla da aktarmış. Bizim FunWithGuru’nun kanalıyla ilgili en sevdiğimiz şey, üzerine gevezelik yapmıyor olması. Tüm bilgiler ekranın üzerindeki yazılarla ve görsel belirteçlerle veriliyor. Yani İngilizce’niz yoksa bile keyif alabiliyorsunuz videoda. Buyurun, izleyin, kendiniz görün. My Little Pony’den Assassin’s Creed’e, Watch Dogs’un Easter Egg’leri. İyi seyirler!

Not: Oynamayanlar için spoiler olabilir.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.