Çizgi roman dünyalarında şöyle bir detay var; DC Comics’in aşağı yukarı tüm büyük kahramanları 40’larda yaratıldığı için, büyük kilometre taşlarını hep onlar kutluyorlar. Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz senelerde Batman’in 75. Yılı için özel bir Batman haftası düzenlemiştik sitede. Bu tip büyük yıl dönümleri, DC’nin başına geliyor da, Marvel garibim tüm karakterlerini 60’lar ve 70’lerde yarattığı için, biraz geriden takip ediyor.

Bunun tabii ki tek bir istisnası var: Captain America. Filmler gelip, Chris Evans’ın başarılı performansı, Kevin Feige’nin işbilirliği ile Christopher Markus ve Stephen McFeely’nin karakteri gerçetken anlayarak yazdıkları senaryo birleşince eski “he işte bu Amerikan emperyalizminin sembolü değil mi” algısından kurtulan, Marvel evreninin tartışmasız reis-i cumhuru, gönlümüzün bir numaralı idealist lideri Cap, 2016’da resmen 75 yaşına girecek.

07 Captain America

Marvel da hâliyle bunu kutlamalara erkenden başlamak istiyor. 19 Ocak Salı günü ABC’de, Agent Carter’dan önce Marvel’s Captain America: 75 Heroic Years (bu arada keşke Marvel her işinin başına şöyle kete gibi Marvel’s yazmayı bıraksa ya) isimli bir belgesel yayınlayacak. Bu belgeselde karakterin çizgi roman geçmişi, Jack Kirby ve Joe Simon’ın karakteri yaratırken geçtiği süreçler kadar, sinema dünyasındaki evrimi de ele alınacak. Chris Evans, Hayley Atwell, Louis D’Esposito, Stan Lee gibi isimlerin haricinde, Agents of SHIELD kadrosundan Clark Gregg, Ming-Na Wen ve Chloe Bennet da belgeselde gözükecekler.

Marvel bir de bu belgesel sırasında özel bir duyuru yapacakmış. Yalnız “yeni Civil War fragmanı?” diye heyecanlanmayın; illa ki birkaç set görüntüsü eklenecektir ama bu özel duyuru, Marvel’ın çizgi roman tarafından geliyor. Kanımca şöyle gerçekten kallavi ve özel bir külliyat basılacağını açıklayacaklardır. Ki yani, hiç itirazım olmaz! Cap’in en afilli hikayelerini art arda ekleyen bir cilt basarlarsa, ilk sıraya ben girerim vallahi, siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.