Netflix ve Marvel’ın başarılı ortaklıkları, malumunuz, yavaştan sona eriyor. Halihazırda çekimleri tamamlanan Jessica Jones ve Punisher hâlindeki tüm projeler iptal edildiler ve muhtemelen bu iki diziden de yakında kara haberi aldığımızda Netflix – Marvel aşkının tüm meyveleri sadece “Tekrar İzleyin” sekmesinde varoluşlarını sürdürecekler. Bizim bunla ilgili avuntumuz, “Belki Disney dizileri aynen kendi Netflix’ine alır” idi.

O da boş bir avuntuymuş, öğrendik.

Variety’nin elde ettiği bilgilere göre Netflix ve Marvel arasındaki anlaşmada ilginç bir madde var. Bu maddeye göre Netflix dizilerindeki karakterler –ki burada karakterler deniyor, yani Kingpin ve Elektra gibiler de dahil– diziler iptal olduktan sonra iki sene boyunca başka bir film ya da dizide gözükemiyorlar. Aktörlerin durumundan da bağımsız bir şey var burada, Disney’nin bu karakterlerle ilgili bir şey yapması en azından 2020’ye kadar mümkün değil.

Charlie-Cox-Mike-Colter-Krysten-Ritter-Finn-Jones-The-Defenders

Bu bir yandan enteresan bir durum. Enteresan, çünkü Marvel’ın ilk bu anlaşmayı yaptığında böylesi bir maddeye “evet” demesi kendiliğinden garip.  Buradan iki olası sonuç çıkıyor. Bir, ya anlaşmayı yaparken “ileride bu karakterleri sinemada aynı aktörlerle kullanırız, el ele giderler” diye düşündüler. İki, ya da zaten bunlar Kevin Feige’nin gözden çıkardığı, “dört beş sene kullanamasam da bir şey olmaz” diye düşündüğü karakterlerdi. Üçüncü bir opsiyon benim aklıma gelmiyor.

Ha, şimdi ne olacak? Asıl soru bu. Disney muhtemelen bundan sonra Netflix aktörleri ile çalışmayacak. Bu karakterleri ya Disney+ streaming platformunda başka insanlarla dizileştirecek, ya da Phase 4 ile sinematik evrenin harbi sinema kısmında değerlendirecek. Ben şu an param olsa, betimi ikinci opsiyondan yana kullanırım. 2020’de başlayacak Cox/D’Onofrio ikilisinden yoksun bir Daredevil dizisi, halihazırda iptal edilen Daredevil’a dev coşan kitleyi kabartmaz. Ama Kevin Feige çıkıp, dördüncü fazda “Heroes for Hire” filmi yapıyoruz dese, aklımız buradan çıkıp sinema salonuna kendi gider.

Bakalım zaman ne gösterecek? Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.