Çizgi romanların iki dev markası Marvel ve DC aslında ortak bir günahı paylaşıyorlar: Her geçen hafta daha da şişmanlayan ve içinden çıkılamaz bir hâle gelen kurgusal mitolojiler. Her geçen sayıyla birlikte iri ya da ufak, illa ki bir şeyler geçmişte yazılmış bazı şeylerle çelişiyor; kurallar yeniden yazılıyor, tarihlerin yeri değişiyor, orada olmayan bazı karakterler sanal bir şekilde mevzuya enjekte ediliyor…

All-New_All-Different_Avengers

İki firma da bunun çaresini farklı yollarla aradı bugüne kadar. DC Comics devasa ve yapıtaşı niteliğindeki event’i Crisis on Infinite Earths ile bütün multievrenini toparladı, düzeltti ve tekilleştirdi. Sonra da bu kontrolden çıktıkça Infinite Crisis, Final Crisis, Flashpoint gibi olaylarla tekrar cila attılar üzerine. Son olarak Convergence ile de buna benzer bir şey yapıyorlar. Genel olarak “reset” atmaya daha meyilliler anlayacağınız.

Peki ya Marvel? Marvel bugüne kadar evrenine hiçbir zaman reset atmayı tercih etmedi. Onların da tonla multievreni oldu, hatta bir tanesi, 1610 kodlu Ultimate evreni baya baya abisine yetişti, bazı noktalarda geçti. Ama hiçbir zaman reset atıp düzenleme ihtiyacı hissetmediler, değiştireceği bir şeyler çıkarsa, retconlamayı tercih ettiler. Bugüne kadar. Bildiğiniz gibi Secret Wars bir anlamda evreni remiksliyor şu an itibariyle. Bu event bittikten sonra, karşımıza “yepyeni” bir Marvel evreni çıkacak. Ve adı da şimdiden belli.

all-new-all-different-136927

Geçtiğimiz günlerde Marvel tarafından paylaşılam bir teaser resim sayesinde artık bu yeni evrenin marka adının All-New, All-Different Marvel olacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Elbette bir New 52 ya da Marvel NOW kadar ilgi çekici, ya da dile kolay değil. Ama Marvel’ın daha önce bu başlığı X-Men için kullanmış olması, tabiri evrene aşina kılıyor. O yüzden bu tabirin reklama yönelik değil de, ayrıştırmaya yönelik olduğunu düşünüyorum ben kendi kendime. Siz ne diyorsunuz? All-New, All-Different Marvel güzel bir isim mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Comments

  1. Problem isim olsun, ANAD der geçeriz, yeter ki Secret Wars sonrası oluşacak o taze ortamı düzgün idare etsinler

  2. “Siz ne diyorsunuz? All-New, All-Different Marvel güzel bir isim mi?”

    Hiç değil. 🙂 bariskent’in de dediği gibi olsa olsa slogan olur ondan… 🙂

    Umarım Secret Wars’da ortaya çıkan bu karmaşayı sevdiğimiz, beğendiğimiz karakterlerden çok fazla ödün vermeden güzelce toplarlar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.