Bu başlığı ilk okuduğunuzda aklınıza gelen şey “Üff, Spider-Gwen iyiydi de, bu nedir?” olacaktır, hatta bilhassa, olmalıdır da. Her mantıklı insan, bu konseptle ilk defa yüz yüze geldiğinde içinden “cılkı çıktı meselenin” diye düşünmeli. Ama biz eğer, sizin için kağıt üzerinde çok saçma duran konseptlere göğsümüzü gerip, aralarından pratikte baya da cici olanları seçemeyeceksek; niye buradayız? Sizler için Gwenpool’u aldık karşımıza. Ve çok net bir şekilde söylüyoruz, kendisi –gerçekten de– Marvel’ın Spider-Gwen‘den beri yarattığı en iyi karakter. Adını yakında bol bol duyacaksınız, ondan önce gelin bizden bir dinleyin!

 

1. Kendisinin Ne Deadpool’la, Ne De Gwen Stacy İle Alakası Yok

Gwenpool 1

Aynen öyle. Spider-Gwen, örümceğin Peter Parker yerine Gwen Stacy’yi ısırdığı, ölenin de Gwen değil, Peter olduğu bir evrende geçiyordu. Yani Gwen yine Gwen’di, ama sadece hayatta kalmış, Örümcek Kadın olmuştu. Gwenpool’da böyle bir durum yok. Karakterimiz bir kere Gwen Stacy değil, adı Gwen Poole. Deadpool’un bir alternatif versiyonu da değil kendisi. Tamamen kendine has bir karakter. Ama adını Deadpool’dan aldığı doğru. O da şu sebepten…

 

2. Deadpool Vari Metalık, Ama Hiç Beklemeyeceğiniz Bir Yerden

Gwenpool 4

Gwenpool, bir çizgi romanda olduğunun farkında. Onu Deadpool’a yakınsayan şey bu zaten. Yalnız, Wade’in aksine, Gwen delirdiği için bu şekilde davranmıyor. Gwen bir çizgi romanda olduğunun farkında, çünkü kendisi bizim dünyamızdan geliyor. Aynen öyle, Gwen Poole, Iron Man’in sadece bir kurgusal süper kahraman olduğu alternatif bir evrenden; bilinmeyen sebeplerle Marvel’ın ana dünyasına düşüyor. Yazarlar şu ana kadar basılan hikayelerde bunu çok güzel kullandılar. Gwen’in çizgi roman dünyasına indiği an “kostüm bulmam gerek, yoksa kostümsüz ve isimsiz gezersem figüran olarak öleceğim” tespitini yapması mı dersiniz, “lan zaten Avengers çözecek, ben iki para kazanayım” diye ölümcül bir virüsü Hydra’ya satmasını mı… İnanılmaz zekice espriler dönüyor bunun üzerinden. Ha bu arada, “nerede dönüyor ya?” diyecek olursanız, cevap şu…

 

3. Yola Howard the Duck’tan Çıktı

Gwenpool 3

Şu ana kadar yayınlanmış dört Gwenpool hikayesi var. Bunlardan biri, ismine hiç aldanmamanız gereken Gwenpool Holiday Special sayısında geçiyor. Bu özel sayı, Gwenpool’a çok küçük ve alakasız bir noktada yer vermiş. Esas olayı daha ziyade gülünden koparılan Charles Soule’un She-Hulk’ı tekrar yazması. Gwen’in asıl hikayeleri, Chip Zdarsky ve Joe Quinones‘in Howard the Duck serisinde yaşandı şimdiye kadar. Ana hikaye bittikten sonra, beşer-altışar sayfa Christopher Hastings ve Danilo Beyruth devralıp, Gwenpool hikayeleri anlatıyorlar. Karakterin yaratıcısı da onlar ve söylemek gerek, beşer altışar sayfada harikalar yaratıyorlar!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.