7 Kasım N7 günüydü, yani Mass Effect hayranları için bir bayramdı diyebiliriz ve Bioware de bize bayram hediyemizi vermiş oldu. Aklınıza ne geldiğini biliyorum fakat durun şimdi, Andromeda’yı bir saniyeliğine unutup üçlemeye odaklanalım. Güzel haberler vereceğim sizlere.

Mass Effect üçlemesinin remastered versiyonunun yayınlanacak olması, zaten uzun süredir var olan bir söylentiydi. Yani hepimiz, içten içe böyle bir şeyin eninde sonunda yapılacağının farkındaydık. Bu söylentinin artık resmi olarak dedikodu olmaktan çıkması da hâliyle bizi bayağı bir mutlu etti. Bakın, umutlandırdı demiyorum, mutlu etti diyorum.

Bioware’in açıklamalarına göre, Mass Effect Legendary Edition ismiyle çıkacak olan bu oyunun içinde yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü oyunlar değil ayrıca ek paketler, ek silahlar ve zırhlar da olacak. Üstelik bunları 4k Ultra HD olarak, daha yüksek fps ile, daha kaliteli bir şekilde göreceğiz. Mass Effect Legendary Edition’ın çıkış tarihi hakkında bildiğimiz tek şey de 2021 ilkbaharında olması. Bu cepheden bu kadar; yeni bilgileri yıl içinde vereceklerini söyleyip bitirmişler.

Ama durun, daha bitmedi. Bir değil iki haber ile geliyorum sizlere: Mass Effect’ten yalnızca Legendary Edition görmeyeceğiz, ayrıca yeni bir oyun daha yolda. Bu defa Andromeda’yı yapan yeni ekipten ziyade Mass Effect üçlemesini yapan orijinal ekibin elinden bir iş göreceğiz. İşte bu bizi sevindirir.

Bioware’e ne kadar güveniyorsunuz bilmiyorum fakat ben bu habere bir miktar coştum yahu. Remaster? Shepard’ı 4K Ultra HD görmek? Çok sevdiğim bir seriyi efsane grafiklerle yeniden tecrübe etmek? Değmeyin keyfime! Sonra Andromeda aklıma geldi ve… Neyse işte, biliyorsunuz.

Bütün bunların yanında yeni oyun konusunda ne düşünsem gerçekten bilemiyorum. Mass Effect gerçekten kocaman bir evren, keşfedilmeyi hak ediyor fakat bunu gerçekten hakkıyla, buglar olmadan, kafası 360 derece dönen karakterler olmadan yapmalılar, değil mi?

Hayranlar da ikiye ayrılmış durumda. Bazıları, stüdyonun bu oyunu beş yıl boyunca geliştirmeye çalışacağını, sonrasında da bu süreyi uzatıp erteleyip son bir buçuk yılda geliştiricileri eşek gibi çalıştırarak bir buçuk yıla bütün işi sığdıracaklarını ve yarım yamalak bir oyun çıkartacaklarını söylüyor. Bazıları da benim gibi, “Yani bu Mass Effect canım, ne kadar kötü olabilir ki?” diyor ve orijinal ekibin iyi bir iş çıkaracağına güveniyor.

Eh, nispeten daha yeni bir Mass Effect hayranı olan benden bugünlük bu kadar. Artık mikrofonu biraz da size çevireyim. Siz ne düşünüyorsunuz? Yeni oyundan umutlu musunuz?

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

1 Comment

 1. Yeni oyundan umutlu degilim, ne umutlu olıcakmışım?
  Gördük son oyunu, ne oldu peki, Battılar!

  Garrus olacak mı? Kime çekinmeden emanet edebilcek canımızı?

  Javik olacak mı? Kim hatırkatacak Reapers deliliğini, kana susamışlığını evrene?

  Liara? Arkamızdan(shepard) gerçekten ağlayacak kimse olacak mı? Sırf evreni kurtardık diye değil, sırf Shepard, sadece shepard olduğu için.

  Bunlar olmayacaksa yapmasınlar. Zaten gördük en son sitcoma dönmüştü oyun.
  –Ee Reapers lar,
  –boş ver onları

  Nasılsa satarız, kafasında olacaklardır, çok eminim buna.
  Yazdım buraya.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.