Yaklaşık olarak son 35 saattir Phantom Pain oynuyorum. Oyun Cuma günü Geekyapar semalarına düştüğünden beri tüm zamanımı PlayStation 4’ün başında geçiriyorum.Buna rağmen, oyunun sadece %15 kadarlık bir kısmında ilerledim. Oyun bunu sürekli olarak yanda bana hatırlattığı için her seferinde kontrol etmeme gerek kalmıyor, yüzüme yüzüme vuruyor resmen

Phantom Pain, Kojima’nın adını video oyunları tarihine altın harflerle kazıtacak yegane oyun. Daha önce kazılmadı demiyorum ama bu sefer gerçekten hakkını verdi garip adam; Phantom Pain kendisinin magnum opus’u ve uzun yıllar bunun üzerine çıkacak bir oyun daha gelmeyecek. Bütün hikayesi, karakterleri, stratejik derinliği, detayı, grafikleri ve geri kalan her şeyi ile Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çok büyük bir oyun.

Böylesine büyük bir oyunda kaybolmak, yan görevlere takılmak ve base geliştirmek gibi yanlarında vakit harcamak çok doğal. Bu büyüklük ve kompleks yapı karşısında bazı şeyleri atlayabilmek ise gayet normal. Ben de size şimdiye kadar oyunda çözdüğüm ve işinize yarayacak ufak bir rehber hazırladım.

 

1. Bir Ordu Yaratmak

Phantom Pain 01

Phantom Pain’in çok büyük bölümü Motherbase’i yeniden inşa etmek üzerine, bunu zaten biliyorsunuz. Bu amaç doğrultusunda oyun dünyasını yetenekli asker bulup fultonlamak için arşınlayacaksınız. Bu süreç epey vakit alabiliyor ama aşırı keyifli olduğunu söyleyebilirim. Nedense birilerini fultonlamak psikolojik olarak insana rahatlık veriyor ve kesinlikle grindlama tecrübesini bambaşka bir şeye dönüştürüyor.

Fultonladığınız her kişi, Motherbase’de farklı departmanlara atanan biri. Yani hepsinin kendi özellikleri doğrultusunda en çok işe yarayacağı departman farklı. Oyunda yer alan departmanlar R&D, Medical, Intel, Combat, Support ve Base Building. Bütün bu departmanların bir sembolü var. Kaçırdığınız kişilerin yetenekleri bu semboller doğrultusunda E’den S’ye kadar uzanıyor. E en kötüsü, S en iyisi, bu bağlamda C,B ve A’lar kötüden iyi. Karşılaşacağınız çoğu checkpoint ve köyde en azından bir adet B seviyesinde adam bulunabiliyor. Bu sebeple her şeyi E olan adamları fultonlayacağınıza seçkin bir ordu oluşturmak için seviyelere dikkat ederek kullanın fultonlama özelliğini. Bu bağlamda dürbün en büyük yardıncınız fakat insanların seviyelerini dürbünle görebilmek için önce analiz özellikli bir üst seviye dürbünü araştırmanız gerekiyor. Bunu oyunun başlarında hemen halledin. Ayrıca oyunun otomatik dağıttığı bütün personeli bekleme odasına koyun ve tekrar yeteneklerine göre dağıtın. Bir adamın Medical’de B puanı varsa fakat Base Building ve R&D’de A’sı varsa o adamı kesinlikle Medical’e koymamak lazım. Bütün bu aranjmanı manuel olarak yapmak size yarım saat kaybettirir fakat getirisi çok büyük olur. Açmanız gereken araştırmaları daha erken açıp oyunda daha kolay ilerlersiniz.

 

2. Dürbünsüz Çıkmam Abi

METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN_20150901211409

Oyunda en önemli eşyanız dürbün. Dürbün sayesinde düşmanları analiz edip, onları etiketleyip, haritada nerede durduğunu görebiliyorsunuz. Dürbün sizin bir bölgeye sızarken yaklaşımınızı belirleyen yegane aracınız. D.D büyüyene kadar düşmanları taglemenin başka bir yolu yok. Özellikle büyük görevlerden önce bir alana sızmadan, tepeleri kullanarak orayı gözetleyin. Sadece devriyeler ve kişi sayısı değil, aynı zamanda anti-air sistemlerinin nerede olduğunu ve kurtarmanız gereken VIP’leri de dürbün sayesinde görebiliyorsunuz. Genel olarak her görevde bir iki adet kurtarılması gereken tutsak veya benzer bir VIP olabiliyor. Bu karakterlerin kendi özellikleri var ve onları kurtardığınızda bazı erken bonuslara da sahip olabiliyorsunuz. Bütün bunlar dürbünle yapılan iyi bir recon’un sonucu olarak ortaya çıkıyor tabii. Bu sebeple dürbün sizin en iyi dostunuz, ona bol bol başvurun.

 

3. D.D’nin İkinci Kostümünü Açın

Phantom Pain 03

Oyunun başlarında bulacağınız küçük köpüş D.D’yi kesinlikle hemen fultonlayın. Oyunun başında D.D için tek bir şansınız var, kaçırırsanız bir daha alamazsınız. 10 Görev sonra büyüyecek, o zamana kadar Motherbase’e dönme sebebiniz olacak, büyüdüğünde ise yanınızda görevlere götürebileceksiniz. D.D’nin ikinci kostümünü hemen elde edince açma imkanınız var. Bu kostümü açtığınız zaman D.D kendisine 30-40 metre yakınlıktaki düşmanların üzerine atlayarak direkt öldürebiliyor. Bu gerçekten inanılmaz değerli bir hareket çünkü diğer düşmanlar tarafından yakalanmıyor ve bununla gerçekten çok sayıda adam indirebiliyorsunuz. Ben çoğu görevde ilerlerken önden D.D’yi gönderip onları halletmesini bekleyip adamları saklayıp hayaletlemeye devam ediyorum. D.D birilerini öldürdüğünde onu sevmeyi de unutmayın, bir şey yaptığında onu ödüllendirirseniz bond seviyeniz daha hızlı yükseliyor.

 

4. Quiet

Phantom Pain 04

Baştaki Side-Op’lardan birisinde Quiet sizi pusuya düşürecek. Bu sebeple oyunun ilk 10 görevi sonunda spesifik olarak patlatmalı bir göreve gitmiyorsanız yanınızda mutlaka bir adet Sniper bulundurun. Yanınızda Sniper yoksa Quiet ile kapışmanız oldukça zor. Eğer bu görevde yanınızda D.D varsa, Quiet’ı bulup tagleyebiliyor o da karşılaşmayı epey kolay bir hale getiriyor.

 

5. Aşkımızı Mixleyip Kaset Yaptım

Phantom Pain 05

Kojima Phantom Pain’de hikayeyi lineer bir şekilde sinematiklerle anlatmama yolunu tercih etmiş. Hikayenin %70 kadarı kasetler üzerinden anlatılıyor. Özellikle oyuna başladığınız zaman ilk kasetleri dinlemezseniz ne Big Boss’un koma sonrası psikolojisini ne de geçen 9 yılda diğer karakterlerin neler yaptığını öğreniyorsunuz. Kasetleri dinlerken de genel olarak ACC (Helikopter) içindeyken dinleyin, yoksa arada biri bir şey dese bile kasetlerin altyazılarını iptal ediyor ve bütün hikaye bütünlüğü piç oluyor, tekrar tekrar dinlemek zorunda kalıyorsunuz. Bazen de hikayeyle ilgili bir şey söyleniyor radyodan, kasedi dinliyorsanız sesler karışıyor, bu sebeple ACC dışında kaset dinlemeyin, zaten ACC genel olarak bu işleri yapabilmeniz için tasarlanmış.

 

6. Eski Motherbase Üyelerini Kurtarın

Phantom Pain 06

Oyunun başında gelecek bu görevler hikaye açısından pek çok sürprizi görmenizi sağlıyor. Eski Militaires Sans Frontieres üyelerini bulmak için biraz keşif yapmanız gerekiyor. Belirlenen bölgelerde yanınızda D.D varsa daha kolay buluyorsunuz. Bulduğunuz zaman Tranq silahının işe yaramadığını göreceksiniz, yarım saat falan peşlerinden koşturdukları oluyor. Bu sebeple eski M.S.F üyelerini gördüğünüz an (zombi gibi görünüyorlar, ağır PTSD var) bir kutunun içine girin ve “Love Deterrence” çalın. Size doğru gelecekler, geldiklerinde direkt C.Q.C ile kafa göze alın, bayıltın ve fultonlayın. 2.M.S.F görevini de yaptıktan sonra Medical Wing kısmına gidip üçüncü kattaki mavi kapıya girin, oyunun en büyük Easter Egg’lerinden birisi var burada. Hikaye için aşırı önemli bir şey fakat nedense Easter Egg olarak gizlemişler.

 

7. Destekleyin Beni, Destek İstiyorum Sizden

Phantom Pain 07

Support ekibiniz çok önemli. Çağırdığınız her Air Support, attığınız her Air Strike bu birimin statlarının ne kadar güçlü olduğu ile ilgili. Bu sebeple Support biriminize işi bilen insanları koymayı unutmayın. Bu da bizi diğer maddemize getiriyor.

 

8. THIS IS PEQUOD! GOING HOT!

Phantom Pain 08

Helikopteriniz Pequod, yani kısaca ACC, sizin Motherbase dışındaki eviniz, yaşam kaynağınız. Sadece exfil için değil yeri geldiğinde sizi koruması için de kullanıyorsunuz. ACC sayesinde koca bir outpost indirdiğimi biliyorum. Dikkat etmeniz gereken nokta Pequod’a roketatar, gatling gibi pek çok güncellemeyi yapmış olmanız. Eğer roket atabiliyorsa, sıcak bölgeye girdiğinde ilk etapta salvo atarak düşmanı zayıflatıyor sonra tek tek avlıyor. Roketi yoksa düşman ateş birleştirdiğinde 1 dakikadan az bir sürede helikopterinizi yok edebiliyor. Düşman sayısını Pequod gelmeden indirip, en azından roket atarlı düşmanları ve anti air silahlarını devredışı bırakırsanız, kalan piyadeleri Pequod sıkıntı olmadan temizleyebiliyor. Yine de çok riskli bölgelerde çağırmayın, patlarsa size 30.000 GMP kadar bir zarar veriyor.

 

9. Ayağını Motherbase’ine Göre Uzat

Phantom Pain 09

GMP oyunun para birimi. Genel olarak görevlerden kazanıyorsunuz. Oyunda yaptığınız HER ŞEY GMP harcıyor. Yanınıza aldığınız ekipman, buddy, buddy ölürse tedavi masrafları, yanınıza alacağınız araçlar, fulton, deployment, araştırma gibi bir sürü şeye otomatikman para harcayacaksınız ve bunun farkında bile olmayacaksınız. Eğer paranız biterse Motherbase borca giriyor ve içeride huzursuzluklar başlıyor. Bu sebeple kazandığınız paranın hepsini hemen bir şeylere harcamadan 100.000 kadarını cepte bulundurun. Evet para olunca harcamayı kontrol etmek çok zor çılgınca ekipman yaratmak istiyorsunuz fakat o para biterse tekrar kazanana kadar epey bir vakit geçebiliyor. Bu sürede Motherbase’de kargaşa çıkabiliyor, moraller düşebiliyor.

Para kazanma yolları epey kolay fakat oyunun ilersine kadar kendinizi idare etmeniz gerekiyor. Daha sonra Combat Unit gelecek ve onları göreve gönderebileceksiniz. Bu görevler Rewards tabını açacak ve size otomatikman para kazandırmaya başlayacak, sonrası kolay.

 

10. Ne Duruyorsun? Side-Op Yapsana!

Phantom Pain 10

Çoğu oyunda iş olsun diye konulan yan görevler Phantom Pain’in sisteminin merkezinde. Side-Op yapmazsanız ne ekstra özelliği olan insanları ordunuza dahil edebiliyorsunuz ne de hikaye ile ilgili ilginç kısa noktaları öğrenebiliyorsunuz. Özellikle bir Side-Op var ki direkt olarak ana göreve bağlanıyor, onu yapmamak bir opsiyon mu bilemiyorum fakat siz yine de yapın. Oyunda 150 kadar Side-Op var ve bunları yapmazsanız kullanabileceğiniz bazı şeyleri kullanamıyorsunuz. Yukarıda bahsini ettiğim M.S.F kurtarma görevi de bir Side-Op. Genel olarak hem ilerleyip hem Side-Op yapmak için 4 Side-Op’ta bir ana görev yapın, öyle çok sağlıklı ilerlersiniz.

 

11. Hellbound

METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN_20150907013533

Emmerich’i kurtarma görevinin sonunda çok ciddi bir olay oluyor. Peşinizden bir şey sizi kovalıyor ve onu ekebilmek için çok basit bir taktik var. Ben bunu akıl etmediğim için yarım saat koşup durdum ve kafayı yedim. LZ’yi değiştirebiliyorsunuz. Sizi kovalayanı ekip direkt bir sonraki LZ’ye geçip helikoptere oradan binin.

 

12. D-Walker

Phantom Pain 12

D-Walker’ın tekerlekli modu attan daha hızlı, o yüzden uzun mesafeler için ideal bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

13. Badini Tanı

Phantom Pain 13

Buddy sistemine göre hepsiyle eşit vakit geçirip bond puanınızı yükseltin. Sonlara doğru özel yeteneklerini kullanabileceksiniz. Bu özelliklerden biri D-Horse’a kaka yaptırmak. Bence kaçırmayın.

 

14. Ground Zeroes Kayıt Dosyanızı Aktarın

Phantom Pain 14

Ground Zeroes’u oynadınız değil mi? Oynamadıysanız çok yazık etmişsiniz. Oynadıysanız Phantom Pain sunucularına bağlanıp bir an önce kayıt dosyanızı oyuna ekleyin. Bunu yapmak için önce Ground Zeroes’da tüm görevleri yapın, ben yapmamıştım, Phantom Pain’i aldıktan sonra açıp hemen yaptım. 2 Saatimi falan aldı. Yaptıktan sonra “Upload Ground Zeroes Save File” diye bir şey çıkıyor ana menüde, bunu yapın. Sonra Phantom Pain’i açın, “Upload Ground Zeroes Save” seçeneği direkt ana menüde belirecek, bunu da yapın. Oyuna ne katıyor diyorsanız, Hideo Kojima’yı ekibinize alabiliyorsunuz ki kendisinin statları eşşek kadar yüksek. Onun dışında GZ dahilinde kurtardığınız tüm ekip arkadaşlarınız geri geliyor “Special Volunteer” olarak. Snake’in GZ kıyafeti ve bir adette altın kol edinebiliyorsunuz. GZ’daki tüm görevleri S Rank ile bitirenler için apayrı bir sürpriz de var.

 

15. Phantom Pain’de Nasıl S Rank Alırım?

METAL GEAR SOLID V: GROUND ZEROES_20150713000607
METAL GEAR SOLID V: GROUND ZEROES_20150713000607

Görevleri etkin, hızlı, kansız ve hayalet bir şekilde bitirmek S Rank almanın en önemli yolu. S Rank aldığınız her görev size %20 daha fazla para kazandırıyor ki bu çok yüksek bir oran. Ben genel olarak B veya A alabildim fakat S Rank aldığım da oldu. Helikopter çağırıp Airstrike kullandığınız görevlerden EN FAZLA “A” alabiliyorsunuz bunu sakın unutmayın.

 

16. Quiet’ı Sık Sık Ziyaret Edin

Phantom Pain 16

Quiet’ı kurtarınca bir süre Medical Wing’de helikopter pistinin altında tutsak kalacak. Gidin arada ziyaret edin, anlarsınız bir süre sonra.

 

17. Moda Gerillası

Phantom Pain 17

Oyunun başlarında Sneaking Suit ve Battle Dress’i ürettirmeyi ihmal etmeyin. Sneaking Suit ayak seslerinizi yüzde seksen kadar azaltıyor. Siz de benim gibi oyunu hayaletlemek yerine Doberman oynuyorsanız (Doberman= herkesi öldürmek) Battle Dress çok daha uzun süre çatışmalara girebilmenizi sağlıyor, bunları yaptırın, güncellemelerini takip edin.

 

18. İblis Olur Bu Dünya

Phantom Pain 18

Oyunun bazı aksiyonlarınızı Heroism puanı ile ödüllendirdiğini gördünüz değil mi? Genel olarak düşmanları öldürmemek, insanları kurtarmak ve benzer hareketler size Heroism katıyor. Eğer yakalanırsanız, milleti öldürüp kurşuna dizerseniz, Heroism puanınız düşüyor. Oyun bunu gösteriyor fakat gizliden gizliye bunun tam tersini de hesaplıyor. İnsanları öldürüp, Heroism puanınızı düşürseniz bir noktadan sonra kafanızdaki o şarapnelin daha da uzadığını fark edeceksiniz. Bunun oyunun hikayesine veya mekaniğine nasıl bir katkısı var bilemiyorum ama mekaniğe yedirildiğine göre bir şeyleri vardır kesin.

 

19. R2 Dostunuzdur

Phantom Pain 19

İnsanları öldürmek yerine CQC ile bayıltıp onlardan bilgi almak çok daha mantıklı. Genellikle girdiğiniz her bölgede ya yeni bir blueprint ya çok yetenekli bir asker ya da gizli bir kaynak var. Bunları insanları sorgulayarak öğreniyorsunuz. Ben genel olarak E-E-E-E puanları olan askerleri bayılttıktan sonra öldürüyorum, çünkü tekrar kalkabiliyorlar ve kalktıklarında ekip çağırabiliyorlar. Siz yine de yapmayın, herkesi sorgulayın, milleti öldürmeyin.

 

20. Sizden Zeki Yapay Zeka

Phantom Pain 20

Oyunun yapay zekası şakaya gelmiyor. Düşmanlar sizi 100 metre öteden fark edip perimetre kontrolü yapıyorlar. Genel olarak devriye noktaları değişiyor, tüm kampı temizleseniz bile bir saat sonra yeni bir ekip nöbeti devralmaya gelebiliyor. Sizi ararken abartmıyorum her yere bakıyorlar, yani kutunun içine girip beklerseniz anında ölürsünüz. Diğer MGS oyunlarında olduğu gibi bir kere yakalanıp 5 saniye saklanıp alarmın geçmesini bekleyemiyorsunuz. Bir kere yakalandığınız vakit alarm moduna giriyorlar ve asla eski haline dönmüyor durum. Radyo ile ilerideki karargahlara haber veriliyor, askerler geliyor, ekstra devriyeler düzenleniyor, devriyeler sıkılaşıyor,  yani oyun sizin orada olduğunuzun farkına varınca işin ucunu bırakmıyor, yakalanmayın.

 

21. Reflex Modu

Phantom Pain 21

Yakalanırsanız oyun size 10 saniyelik bir Reflex Modu süreci veriyor. Bu modda dünya yavaşlıyor ve sizi yakalayanı elimine etme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu noktada Tranq silahları kafaya ateş edilmediği sürece işe yaramıyor ve kafadan tek atışla normal mermi ile vurmanız gerekiyor. Tabii kare tuşu ile anında bir şeyin arkasına atlayarak kurtulma şansınız da var. Sonuç olarak reflex modunu dibine kadar kullanın, kullanmamazlık etmeyin, yaşam ve ölüm anlamına gelebiliyor.

 

22. Çıkış Planınızı Yapın

Phantom Pain 22

Aynı bir ilişkiye girerken nasıl ayrılacağınızı da düşünür gibi, bir mekana girerken oradan nasıl çıkacağınızı da bilin. Dışarıya bir jip bırakın, belki çıkıştaki askerleri bayıltın, sonuç olarak nereden çıkacağınızı bilmiyorsanız kesinlikle oraya girmeyin.

 

23. Doğa Dostunuzdur

Phantom Pain 23

Kum fırtınalarında siz kimseyi görmüyorsunuz ama onlar da sizi görmüyor. Genel olarak bir yerlere sızarken gece olmasını bekleyin. Arada kum fırtınası varsa veya yağmur yağıyorsa bu kesinlikle işinize gelir. Özellikle yağmurda kurşunlarınızın sesi bazen duyulmayabiliyor.

 

24. Mıgo Hadi Gel Bana Bir Sigara Çöz Bana

Phantom Pain 24

Phantom Cigar’ı kullanırken istediğiniz saatte durdurmak için sol oka basarak “Unequip” edin, zamanın akışı duracaktır.

 

25. Eşya ve Helikopter Gibi Şeyleri Zamanlayarak Çağırın

Phantom Pain 25

Silah mı çağıracaksınız? Rotanızın önüne isteyin, sizi alması için helikopter mi gelecek? LZ’ye varmadan 10-15 saniye öncesinde arayın.

 

26. Fast Travel

METAL GEAR SOLID V: THE PHANTOM PAIN_20150904003215

Oyunda bu hiç söylenmiyor ama Fast Travel var. Köylerde ve karargahlarda mal alım noktalarına gidip başınıza kartonu geçirince kamyonlarla çat diye gitmek istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

 

27. Sabotaj

Phantom Pain 27

Karargahları ve Outpost’ları Anti-Air Radar’ını patlatıp elektriklerini keserek sabote edebilirsiniz.

 

Evet, benim diyeceklerim bu kadar, bütün bunlara dikkat edin, kralsınız. Phantom Pain çok büyük bir oyun ve ben daha 30 saat kadar oynadım. Daha bir şeyler öğrendikçe büyük ihtimalle bu rehberi güncellerim.

Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

2 Comments

  1. Mert Günhan teşekkürler verdiğin bilgiler için. Hepsini dikkatlice uyguluyorum fakat bu çok zamanımı alıyr bunların bir kısa yolunu daha bulamazmısın ???

  2. Anlatım tarzına bayıldım bu arkadaşın. MGS5 bloğunu okudum ve oyunda 140. saatim olmasına rağmen utanıyorum ve söyleyeceğim inanın inanmayın ama oyunda fast travel olduğunu bilmiyordum ve sayesinde öğrendim 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.