Dünya Kupası’nın grup safhası geçtiğimiz gün geride kaldı. Son yıllarda izlediğimiz açık ara en sürprizli uluslararası turnuva olan 2014 Brezilya’yı izlerken, biz oyuncu insanlar olarak ise bu sürprizlerden tek bir şey çıkarttık: Gelecek senenin futbol oyunlarında overall puanlamaları artacak oyuncular. Bu tip oyuncuların tesptini yapmak iyidir, özellikle de FM için. Yeni oyunda avantaj elde eder, transfer piyasasına hızlı girersiniz. FIFA ve PES’te de bu oyuncular arkadaşlarınızla oynarken alacağınız takımları değiştirebilirler. Zira Dünya Kupalarında çıkış yapan oyuncular FIFA, PES ve FM’de hep ciddi puan yükselişlerine tabi tutulurlar ve bu turnuva hakkında tek bir şey söyleyeceksek, o da çıkış yapan oyuncularla dolu olduğu gerçeğidir zaten…

FIFA’cılar, FM’ciler, PES’çiler! Seneye “overall” puanlaması yükselecek 11 oyuncu, mevki mevki konuşlanmış bir şekilde, bizce şunlardır. Buyurun!

 

1. Kaleci: Guillermo Ochoa (Ajaccio)

Guillermo Ochoa

Meksika’nın kalecisi şimdiden meme’lere konu olmaya başladı bile. Brezilya maçında ev sahibi ülkeyi golden mahrum bırakan kurtarışlarından biri, efsanevi Gordon Banks kurtarışına benzetiliyor. Her ne kadar takımı bu sene küme düşmüş olsa ve bunda Ochoa’nın da payı bulunmuş olsa da, Meksikalı kalecinin bu performansı seneye pek çok yeteneğinin yükselmesine sebep olacaktır. Zaten bu yaz transfer piyasasının göz bebeği olacak, o belli.

 

2. Sağ Bek: Fabian Johnson (Borussia Mönchengladbach)

Fabian Johnson

Jürgen Klinsmann’ın Alman lejyonerlerinden biri olan Fabian Johnson, Almanya’da görev yapan Amerikalı bir baba ile Alman bir annenin oğlu. Kariyerinin neredeyse tamamını Almanya’da geçirmiş. Henüz daha bu yaz Borussia Mönchengladbach’a transfer oldu. Bizce kariyer olarak buradan daha ilerisine sıçrayacaktır, FIFA/FM’de ise özellikleri bu sıçrayışı daha erken yapacaktır. Zaten iyi oyuncu bulması zor bir mevkisi var, Portekiz maçında gösterdiği hücum kabiliyeti ve Almanya maçında gösterdiği savunma yetenekleri kendisini buradan alıp ileriye taşır.

 

3. Stoper: Rafik Halliche (Academica)

Rafik Halliche

Cezayir gruptan Güney Kore önünde oynadığı hücum futboluyla, Belçika ve Rusya önünde oynadığı ise canhıraş savunma futboluyla çıkmayı başardı. Yer yer ikisini de birleştirdiler ve bu konuda en ön plana çıkan oyunculardan biri de Rafik Halliche oldu. Bir ara Fulham’a kadar çıkan Halliche’in FM/FIFA overall’ı bu turnuvadan sonra tekrar yükselecektir. Cezayir’in ikinci kaptanı muhtemelen seneye bu oyunlardaki orta halli takımlar için bulunmaz nimet olur transfer pazarında.

 

4. Stoper: Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid)

Jose Maria Gimenez

2013’te şimdinin La Liga şampiyonuna transfer olan Gimenez, henüz çok genç, daha 1995 doğumlu. Atletico Madrid’de ağabeyi Godin’in önünde hiç süre bulamamıştı. Fakat Dünya Kupası’nda Lugano sakatlanınca, Gimenez’e gün doğdu. Hem İngiltere maçında, hem de İtalya maçında kaptanı Lugano’yu hiç aratmadı. Özellikle İtalya maçındaki kusursuz savunma kurgusunda sırıtmaması büyük bir artıydı. FM’ciler, FIFA’cılar, oyunlarınızdaki geleceğin büyük savunma yıldızı budur. Kaçırmayın.

 

5. Sol Bek: Daley Blind (Ajax)

Daley Blind

Fabian Johnson ile Daley Blind aynı kaderi paylaşıyorlar. İkisi de kendi milli takımlarına çok düşük bir uluslararası profille geldiler ve iyi futbolcu bulması dev nimet olan bir pozisyonda kendilerini aştılar. Fabian Johnson nasıl Portekiz’in sol kanadını ince ince kıydıysa, Daley Blind de aynısını İspanya’ya yaptı. Halihazırda iyi götürdüğü bir maçta, hem Van Persie’ye, hem de Robben’e mükemmel asistler yaptı. Blind’i oyunlarda artık Galatasaray’a falan alamayabilirsiniz, bizce overall artışı o derece büyük olur. Blind’i sol bekinize koymayı artık sadece Real, Atletico, Barça, ManU’yu falan alacaksanız düşünün bizce.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.