2014’ün sonuna yaklaşıyoruz ufaktan. Ekim ayı bitti bitecek, ondan sonra Kasım da göz açıp kapayıncaya kadar geçecek ve biz kendimizi bir anda Aralık ayında bulacağız. O zaman hani dönüp bir seneye göz atacağız ya, bu senenin en önemli anlarından biri neydi diye? Ben şimdiden rezervasyonumu yapayım bu yazıyla: 2014’ün en önemli olaylarından biri Weird Al’ın muhteşem geri dönüşüydü. 

Üç senenin ardından on dördüncü stüdyo albümünü çıkartan Weird Al, yaklaşık 40 senelik kariyerinde ilk defa bir albümüyle bir numaraya erişti. YouTube’u açtığınız zaman karşınıza parodilerden başka bir şeyin çıkmadığı bir zamanda hepsinin babası Weird Al’in bir numaraya fütursuzca yerleşmesi o kadar güzel bir şey ki, anlatamam. Hani çok sevdiğiniz birinin hak ettiği başarıyı elde etmesine sevinirsinzi ya? Öyle bir şey benimkisi.

Gelin beraber paylaşalım sevincimizi. 40 senelik bir kariyere şapka çıkartalım, parodi şarkıların babasına selam çakalım. Sizi temin ediyorum, şu 20 şarkı gününüzü 20 kat daha güzel yapacak.

Buyurun!

 

1. My Bologna

Weird Al’i Amerika’ya tanıtan şarkı budur işte. Daha sonrasında başka şarkılarının da parodisini yapacağı The Knack’ın muazzam My Sharona’sını alıp, salam hakkında bir şarkıya çevirince dikkatleri üzerine çekmişti Weird Al. Bu şarkı ona ilk albüm anlaşmasını getirmiş, ulusal bir ün kazandırmıştı.

 

2. Eat It

Ama bu şarkı ona uluslararası bir ün getirdi. Michael Jackson’ın übermegafantastik hiti Beat It’ten uyarladığı Eat It klibiyle ve sözleriyle o kadar komikti ki bir anda Weird Al sadece Amerika çapında değil, dünya çapında ünlü bir komedyen / müzisyen hâline geldi. Michael Jackson’ın kendisinin de bu parodiyi çok sevdiği zaten malumunuz…

 

3. Like a Surgeon

Weird Al’in kariyeri, 1979’dan beri süregelmiş pop müzik külliyatının bir özeti gibi. İşe Knack ve Queen ile başladık ve baksanıza, 80’lerin en büyük iki pop yıldızının huzurlarındayız şimdi. Madonna’nın Like a Virgin’inden uyarlanmış Like a Surgeon yine büyük hitlerinden biriydi Weird Al’in.

 

4. Yoda

Gelmiş geçmiş en sevdiğim Weird Al şarkılarından biri. The Kinks’un Lola’sından (Kinks da ne kadar muazzam bir grup ya) uyarlanan şarkı özünde Empire Strikes Back’in bir özeti aslında. Star Wars hayranıysanız sözler sizi duble ihya edecek. Ama zaten Star Wars hayranıysanız muhtemelen bu şarkıyı da biliyorsunuz, Weird Al’ın sonrasında yaptığı diğer Star Wars şarkısını da, değil mi?

 

5. Fat

Dedik ya Michael Jackson’ın Eat It’i çok sevdiği herkesçe bilinen bir şeydir diye? Bilmemizin sebebi Fat. Weird Al, Jackson’a Bad’i parodilemek istediğini söylediğinde Jackson çok sevinir, hatta aynı seti ve ekibi ayarlar Yankovic’in klibi için. Sonuç? Weird Al’in gelmiş geçmiş en iyi kliplerinden biri.

 

6. Lasagna

Allah için Weird Al’in çok bilinen şarkılarından biri değil. Biraz kanaat kontenjanından soktum listeye. La Bamba’yı zaten çok seven bir Weird Al hayranı olarak bu şarkıyı keşfettiğimdeki heyecanımı tahmin edebilirsiniz değil mi? Dünya üzerinde lazanya hakkında bu kadar içten bir şarkı söyleyebilen bir insan bile yoktur bence!

 

7. Smells Like Nirvana

İlginç bir anı: Weird Al, şarkıyı parodilemek için Kurt Cobain’i aradığında Cobain kendisine “Yemek hakkında olmayacak değil mi?” diye sorar. Weird Al “hayır şarkılarınızı kimsenin anlamadığı gerçeği üzerine olacak” der, Cobain de öyle izin verir. Sonuçtan iki taraf da memnun kalır. Valla biz de!

 

8. Bedrock Anthem

Weird Al’ın belki de en kıymetli, ama bir o kadar da en hakkı yenen özelliklerinden biri hikaye anlatıcılığıdır bana soracak olursanız. Ne üzerine olursa olsun üstelik. Bunun da en güzel örneklerinden biri Bedrock Anthem. Bırakın Taş Devri’ni, bütün Çakmaktaşların hikayesini bu şarkıdan öğrenebilirsiniz!

 

9. Amish Paradise

Yemin ediyorum, eğer listeyi kronolojik yapmamış olsak Amish Paradise’ın 9 gibi bir rakamla ilişkisi olması mümkün değildi. Coolio’nun meşhur Gangsta’s Paradise’ından uyarladığı Amish Paradise Weird Al’in “parodilemeden önce kesinlikle izin al” kuralının da çıkış noktasıdır. Amerikan kanunları parodileri koruduğu için aslında hukuki olarak Yankovic bu izni almak zorunda değildir, ama Coolio’nun parodiye olan tepkisini gördükten sonra pişman olur ve izni vermeyen şarkıcıları parodilememe kararı alır.

 

10. The Alternative Polka

Weird Al’in sadece parodileri değil, polka karmaları da muhteşemdir! Daha önceki albümlerde de mevcut olan polka karmalarının bence en güzellerinden biri de Bad Hair Day albümünden gelir. Dönemin hitlerini polka olarak birleştiren şarkılar muazzamdır tam anlamıyla.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Yalnız 1. şarkı Kooks’un değil The Knack’in, orada ufak bir hata yapılmış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.