Bir şey fark ettik; ne zaman bir şarkı listesi yapsak (geçtiğimiz haftalarda yaptığımız Latin Amerikalı rock şarkıları listesi dışında) ağırlıkla İngilizce şarkılardan gidiyoruz. Bu işe bir dur demenin vaktidir. Müzik dünyanın en evrensel sanat dalı, buna can-ı gönülden inanıyoruz. O yüzden de şu Pazar günü kaymak gibi gidecek, sizi dünya yolculuğuna çıkartacak, keyiflerden keyif beğendirecek 14 farklı dilde 14 şarkıyı listeleyelim; gününüzü gün edelim dedik. Buyurunuz efendim!

 

1. Rammstein – Rosenrot (Almanca)

http://www.youtube.com/watch?v=cz66xYVtST0

Almanca dili bilmeyenlere çok kaba bir lisan gibi gelir. Belki de hakikaten durum böyledir; bilemiyoruz ama metal müziğe çok güzel giden bir lisan olduğu kesin. Rammstein bunu defalarca kanıtladı zaten. Aynı adlı beşinci stüdyo albümlerinin single’ı da bunun neden olduğunu kanıtlıyor. Ağır gitar rifflerinin üzerinde akıp gidiyor resmen Almanca be!

 

2. Plastic Bertrand – Ça Plane Pour Moi (Fransızca)

http://www.youtube.com/watch?v=MsXknE8LOEI

Eğer Almanca metalin diliyse, Fransızca da romantik şarkıların dili olmalı değil mi? Dürüst olmak gerekirse biraz öyle. Ama biz iki numarada biraz ters köşe yapalım dedik. Bizim Fransızca şarkı deyince aklımıza Plastic Bertrand’ın muhteşem punk klasiği Ça Plane Pour Moi geliyor. Dönemin İngiliz punk gruplarının resmen coverlaya coverlaya bitiremediği Ça Plane Pour Moi’nın enerjisi bitmek bilmez. Müthiştir.

 

3. Bijelo Dugme – Sve će to, mila moja, prekriti ruzmarin, snjegovi i šaš (Boşnakça)

Uzun, çok uzun ismi ve görece baya haşmetli uzunluğu sizi ürkütmesin. Goran Bregovic’in muhteşem solo kariyerine başlamadan önce Avrupa müziğine koyduğu mühür olan Bijelo Dugme’nin Bitanga i princeza albümünün kapanış şarkısı aslında dinlerken ürkek bir kuşu elinde tutuyormuş hissi uyandırır insanda. Sonra şarkı hızlandıkça, kuşun ellerinizden uçup gittiğini hissedersiniz. Hayran bırakır.

 

4. Kultur Shock – Istanbul (Hırvatça)

http://www.youtube.com/watch?v=C_g5fKr8L8w

Eğer İstanbul’luysanız ve İstanbul’un dışında yaşıyorsanız, Kultur Shock’ın bu şarkısını dinlemenizi tavsiye etmem. Oturduğunuz yerden uçup yeditepeye gitmek isteyeceksiniz çünkü. Tam manasıyla beynelmilel bir grup olan Kultur Shock’ın Hırvatça söylediği şarkı, İstanbul’a döşenmiş bir aşk şarkısıdır. İstanbul’lular bilir zaten, Derâliye tüm o aşk mektuplarını hak eden bir şehirdir.

 

5. Lucio Dalla – Caruso (İtalyanca)

İtalyan dilinde yazılmış en ünlü şarkılardan biri olduğu için, belki de fazlaca konvansiyonel bir tercih oldu. Ama bu Lucio Dalla’nın 1986’da tenör Nicolas Caruso için yazdığı şarkının muhteşemliğinden bir şey alıp götürmüyor. Pavarotti ve Iglesias versiyonları da baya iyidir, ama biz orijinal versiyonunu koyalım dedik. Dalla babaya bir selamımız olsun.

 

6. Varvara – Katyusha (Rusça)

Bir an ciddi ciddi Kızıl Ordu versiyonunu da almayı düşündük. Sonra vazgeçip, Ludmilla Zykina’ya selam edelim dedik. Sonra Varvara’nın Katyusha versiyonunu gördük. Dedik ki Rusya’ya bu şarkıyla seyahat etsek bizce en iyisi olacak. Kulaklarımıza resmen “Madırraşa” girdi zira şarkıyı dinleyince. Kalkıp buradan Moskova’ya gidesimiz geldi.

 

7. Piano Guys & Alex Boyé – Peponi (Swahili / Yoruba)

Piano Guys’ın muhteşem Alex Boye’yle birlikte yaptıkları Paradise cover’ı, Afrika orijinli bir şarkı değil. Ama ekip öyle bir iş çıkartmış ki ortaya, Coldplay’in orijinal şarkısını unutuyor insan dinlerken. Klibiyle, vokaliyle, enstrümanlarıyla ne kadar güzel bir cover bu be? Helal olsun size dostlar.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.