Lemon Demon’u hatırlıyor musunuz? Bugün itibariyle biz hatırlıyoruz. Gerçek ismiyle Neil Cicierega, bizim için sonsuza kadar sahip olduğu ismiyle Lemon Demon Amerikalı bir müzisyen ve animasyoncu. Şimdilerde adını bilenin fazla olduğundan şüpheliyim, ama yaklaşık on yıl kadar önce internette geziniyorsanız, kendisini muhtemelen tanıyordunuz.

“On yıl önce ne interneti?” diye bir soru soracak olursanız, muhtemelen haklısınız. On yıl önce internet yeni yeni küreselleşen bir şeydi. Facebook, Twitter gibi bugün hayatımızın ekmek peynir kadar kritik bir parçası olmuş siteler daha açılmamış; sosyallik söz konusu olduğunda MSN Messenger’ı aşabilen çıkamamıştı o yıllarda. Video dediğin şey YouTube’dan değil, saçma sapan Media Player’lardan izlenirdi… ya da 56K modemlerde işkence kadar yavaş yüklenen, Flash videolarda.

Türkiye’de Grafi2000’in başını çektiği bu Flash video akımını şimdilerde 25 yaş civarında olanlar hatırlar; Noel Dayı, Pokeİmam gibi efsaneler vardı o dönemden kalan. İşte Lemon Demon da aynen öyle videolarla ünlü olan bir adamdı. 2005 yılında yayınladığı bir video, dönemin şartlarıyla olabileceği kadar viral olmuştu. Nasıl olmasın ki? Dünyadaki her ünlü kahramanın kapıştığı bir şeydi kendisi. Adı da “Ultimate Showdown of Ultimate Destiny” idi.

Lemon Demon’ı oradan sevenler, mizah anlayışına ve eğlenceli müzik tarzına vuruldular. Oradan kaptırınca da gerisi geldi. Bazısı videolu, bazısı ise albüm çıkışlı şarkılarıyla Lemon Demon o zamanlar bana ciddi bir ilham kaynağı olmuş, küçük hayatıma doğrudan nüfuz etmeyi başarmıştı. Müsaadenizle, kendisini buradan bir anmak, gençliğime en güzel yerlerinden girmiş şu 8 şarkıyla güzel bir liste yapmak istiyorum.

Tamamsak, sorun yoksa, başlayalım mı? Buyurun efendim!

 

Dead Sea Monkeys

 

eBaums World Dot Com

 

Geeks in Love

 

I’ve Got Some Falling to Do

 

This Hyper World

 

Ultimate Showdown of Ultimate Destiny

 

When Robots Attack

Word Disassociation

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.