Rio 2016, iyisiyle kötüsüyle son buldu. Herhalde son yılların en ciddi şüphelerle başlayan olimpiyatlarıydı. Evveliyatla Brezilya’da hükümetin Olimpiyat ile ilgili harcamalarına yönelik protestolar ortaya bir güvenlik sorunu çıkarttı, pek çok katılımcı ülke kaygı belirtti. Ardından Zika virüsü çıktı ortaya, bu sefer de ciddi sağlık endişeleri baş gösterdi. Her şeyin üzerine bir de Rusya’nın doping skandalları gelince, baya sallantılı bir hazırlık dönemi geçirdi Rio 2016.

Turnuvanın kendisi büyük ölçüde olaysızdı. Rusya işin içinde olmayınca, Amerika çok rahat domine etti turnuvaları. Simone Biles gibi yeni kahramanlar çıktı, basketbol takımları yine bekleneni verdiler. Michael Phelps ve Usain Bolt da, yaşlarına hiç bakmadan, rekorlarını geliştirdiler ve sırasıyla suda ve karada en hızlı insanlar olduklarını bir kez daha ispatladılar. Biz de Türkiye olarak felaket bir tabloyla bitirdik olimpiyatları. Utanması gereken kimse utanmadı.

Şimdi uluslararası spor camiası gözünü 2020 Tokyo Olimpiyatlarına dikti. Yalnız bunu yapması gereken, bize soracak olursanız, tek camia spor camiası değil. Biz geek camiası olarak da işimizi gücümüzü bırakıp Tokyo 2020’ye kenetlensek baya iyi ederiz, çünkü daha dakika birden anlaşıldı ki, dört sene sonra bu zamanlar tarihin en geek olimpiyatlarına şahit olacağız. Şu videoya baksanıza!

Videomuz Rio 2016’nın kapanış seremonisinden. Başbakan Shinzo Abe’nin, Super Mario Bros referanslı şovunu içeriyor. Düşünün, Tokyo 2020’nin ilk intibası bu ve Japonya bunu Super Mario ile yapmayı tercih ediyor. Şaşırtıcı mı? Hayır! Geek’liğin temelini oluşturan şeylerin membası Japonya. En büyük kültürel ihraçları, geek dünyasının bel kemiğinde duruyor. Animeler, video oyunları, mangalar… Bunların hepsini bol bol içeren bir Olimpiyatlar izleyeceğiz 2020’de. Resmen sabırsızlanıyoruz, resmen bekleyemiyoruz!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.