Peki neden?

Başlıktaki malumatla muhabbete başladığınız zaman kendi kendnize sorduğunuz bir sonraki soru otomatikman bu oluyor: Neden? Niye böyle bir film çekiliyor? Çok mu ihtiyaç vardı? Nasıl bir açık kapatacak? Ne şekil bir hikaye anlatacak? Neden var olacak, neden para akıtılacak bu projeye, neden maruz kalacağız? Aklını kim, nasıl bir peynir ekmekle yedi?

Pardon, agresif başladık biraz lafa. İsterseniz geri alalım. Bugün Hollywood’un nabzını tutan kulis mecralarına bu haber düştü. Michael Bay’in yapım şirketi Platinum Dunes bir Duke Nukem filmi çekecek. Projenin başrolü için de Amerikan güreşçisinden dönme John Cena düşünülüyor. Henüz bildiklerimiz bunlar. Yani özet geçelim de akıllar karışmasın. Teenage Mutant Ninja Turtles ve Ouija gibi harika filmlere imza atan Platinum Dunes, video oyun tarihinin şüphesizdir ki en beğenilen hikayelerinden birine sahip Duke Nukem’i oyun yapıyor, başrolde de hepinizin aktörlüğüyle çok sevdiği John Cena düşünülüyor.

Yahu tamam da, işte neden? Gerçekten neden?

03 Duke Nukem

Duke Nukem serisi, bilmeyenleriniz muhakkak vardır, karakterin olabildiğince kaba ve saygısız olmasından mizah çıkartan kendi hâlinde bir oyun dizisiydi. 80’li ve 90’lı yıllarda çocuk olup, o dönem Duke’u sağa sola işetmekten büyük keyif alan insanlar çok saygı ve sevgiyle anar. Bir de meşhur bir oyunu vardır, Duke Nukem Forever, ki meşhur olması 13 yıl boyunca çıkamamasındandır. Zira çıktıktan sonra çok çabuk anlaşılmıştır ki, Duke’un mizah anlayışı doğduğu senelerde sabit kalmıştır ve aklı kafasında en az beş yıldır duran kimse artık düşmanların üstüne işeyebiliyor olmaya şaşırıp bundan etkilenmemektedir. O sebeple de zaten sonra bir daha oyun çıkmamıştır seride. Karakter de anımsayanın hoş çocukluk hatırası olarak kalmıştır.

Bakın altını çiziyorum, Forever 2011‘de çıktı. Yani yedi senedir kimse eline alıp da bir oyun yapmıyor bu seriye. Çünkü talep yok. Yukarıda saydıklarım öznel kanaatmiş gibi davranmaya da gerek yok. Duke bir dönemin komikliğiydi, çok gülündü, sonra gerçekten yirmi birinci yüzyılda yeri olmadığına cümbür cemaat kanaat getirildi. Bu markadan tutup da film yapmaya çalışmak, en hafifiyle vizyonsuzluk, en ağırıyla da soygunculuk. Çünkü ya bunun ne denli çıkmaz sokak tipi baygın bir fikir olduğuna dair doneleri okuyacak gözünüz, aklınız yok. Ya da biliyorsunuz, ama nostaljik hissettiğinden sinemaya gidecek birkaç bin kişinin cebindeki otuz paraya kast ettiniz.

Abi daha çıkmadan, dur” diyenler olacak ama, emin olun arkadaşlar. Emoji Movie kadar kötü bir fikir bu. Gerçekten ona bile daha sempati duyageliyor insan.

Ne fena ya.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.