Microsoft başkanı Brad Smith, şirketin X-Box oyunlarını -ve tabii devir gerçekleştiğinde Call of Duty’yi de- Nintendo konsollarına getirmek için Japon şirket ile on yıllık bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Bu anlaşma, geçtiğimiz yıl Microsoft’un Federal Ticaret Komisyonu’na verdiği, Activision Blizzard’ı satın almak için yaptığı 68,7 milyar dolarlık anlaşmanın onaylanması hâlinde oyunlarını Nintendo gibi diğer şirketlerin kullanımına sunacağı sözünü de yerine getirdiği anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi Call of Duty hemen tüm platformlarda oynanabilen bir oyun fakat Nintendo konsolları bunun dışarısında kalıyordu. Microsoft zaten bir süredir eğildiği ve kur sebebiyle dezavantajlı durumdaki bizlerin kurtarıcısı olan oyun atılımları arasında Activison’ı da satın almak istiyordu zira Sony ile Call of Duty gibi yüksek satışlı ve devamlı kitleli oyunlar olmadan kapışması da pek mümkün değildi. Ancak Activison satın alımı için Ticaret Komisyonu, Microsoft’a haksız rekabet ve tekelleşme şüphesiyle bir dava açmıştı; şirket de bu doğrultuda satın alımın onaylanması takdirinde Xbox oyunlarının yanında Call of Duty serisini de exclusive olarak tutmayacağına, Nintendo gibi oyun konsollarının kullanımına da uzun vadeli bir şekilde açacağına dair bir söz vermişti.

Microsoft ve Nintendo arasındaki bu anlaşma ile Nintendo kullanıcıları yeni oyunlara Xbox kullanıcıları ile aynı gün, tam özellik ve içerik eşitliğiyle erişebilecekler. Ancak hazırda Switch’in karşılayabileceğinden daha yüksek donanım beklentileri olan bir oyunun, henüz duyurulmamış yeni bir Nintendo konsoluna getirileceğine dair birtakım sözlerden bahsediyoruz, onu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.