Gün geçmiyor ki bu garip dünyamızda garip olaylar yaşanmasın. Hatırlarsanız Monster Hunter: World oyununun Monster Hunter isminde bir filmi yapılıyordu ve 4 Aralık tarihinde de Çin’de vizyona girdi. Ancak girmesiyle çıkması bir oldu ve filmin gösterimi bütün Çin genelinde iptal edildi. Film hakkında çok bir şey duymamış veya filme karşı çok büyük bir beklenti beslememiş olabilirsiniz ki ben de öyleyim. Oyununun yanında çok çok iyi bir film olduğunu da düşünmüyorum ve izlemek için de can atmıyorum ama benim gibi filme karşı heyecan duymayanların bile ilgisini çekebilecek bir olay yaşandı.

Filmin iki gün önce Çin’de vizyona girmesi ve izleyenlerin sosyal medyada filmden bir sahneyi paylaşmalarıyla olay çığ gibi büyüdü. Paylaşılan sahnede iki Amerikan askeri arasında bir diyalog mevcuttu ve biri diğerine “What are my knees?…What kind of knees are these?…Chi-knees.” şeklinde berbat bir espri yapıyordu. Yapılan bu kötü esprinin de, İngilizce konuşulan ülkelerde Asya kökenli insanlara karşı kullanılan ırkçı bir tekerlemeyle bağlantılı olduğu söyleniyor. Bahsedilen ırkçı tekerleme şu şekilde: “Chinese, Japanese, dirty knees – look at these?”

Açıkçası, gösterilen sahnedeki diyalog açık açık bu tekerlemeye gönderme yapılma maksadıyla mı yazıldı yoksa sadece “knees” ve “Chinese” kelimeleri arasındaki ses benzerliğine dayalı soğuk bir espri mi yapıldı tam emin değilim. Ancak dünya çapında bu konuyla ilgili büyük bir tartışma çoktan başladı bile. Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü, bu paylaşımların üzerinden çok geçmeden filmin gösterimleri bütün Çin genelinde iptal edildi. Üstüne üstlük bir de oyunun Steam sayfası olumsuz inceleme bombardımanına tutuldu. “İyi oyun ama filmi çok kötü” diyenler mi dersiniz, “Siz nasıl markasınız ki filmde böyle ırkçı bir şaka yapılmasına izin verdiniz?” diyenler ve hatta oyunun yapımcılarına hakaretler yağdıranlar mı dersiniz, sayfa nefretle doldu taştı.

Bütün bu olaylardan sonra, filmdeki sahnenin içeriğini ve işin ırkçılık kısmını tartışmak istemiyorum ama şu olumsuz inceleme basarak tepki verme işine bir son vermemiz gerek. Aynı durum daha önce pek çok oyunda yaşanmıştı ve ben her seferinde neden böyle bir eyleme geçildiğini, insanların oyunun dışında yaşanan bir olaydan dolayı oyuna olumsuz inceleme vermesini hiç mi hiç anlamlandıramıyorum. Monster Hunter: World oyunu, durduk yerde niye böyle bir olaya dahil olsun ve bu tepkiyi göstermenin bir aracısı haline gelsin? Kaldı ki oyunun yapımcısı Capcom, filmin yapımcısı ise Screen Gems adında bambaşka bir firma. Her şeyi geçtim oyunun ne kabahati var?

İnanın anlam veremiyorum ama ne yazık ki insanlık olarak bazen böyle akıl almaz işler becerebiliyoruz. Ben bu yazıyı yazarken bile olumsuz incelemeler katlanarak artmaya devam ediyor, düşünebiliyor musunuz? Şaka gibi. Peki bu olayla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Bu durum filme olan merakınızın artmasına veya azalmasına sebep oldu mu?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.