Çok değil, bundan bir yıl önce, WandaVision henüz yayınlanmamışken hepimiz Marvel’ın, Disney+ için hazırladığı dizilerin tam olarak neye benzeyeceğini hiçbirimiz bilmiyorduk. Film sektöründe ortalığı kasıp kavuran Marvel’ın, daha önce yaptığı süper kahraman dizilerinden sadece Daredevil, Jessica Jones ve Agents of Shield başarılı olmuştu. Bu yüzden dizi konusunda hâlâ Marvel kendini tam olarak kanıtlayamamıştı. Fakat geçen yıl çıkan WandaVision, The Falcon and the Winter Soldier, What IF?, Loki gibi diziler sayesinde artık vicdanımız rahat bir şekilde Marvel’ın dizi piyasasını da ele geçirmeye başladığını söyleyebiliriz. 2021 yılını oldukça hareketli geçiren Disney Plus ve Marvel ikilisin ise 2022 yılında vites küçültmeye hiç niyetleri yok. İşte bunu kanıtlar nitelikteki Moon Knight fragmanı!

Fragmandan da anlayabileceğiniz üzere Marc Spector ya da Steven Grant ya da kısacası Moon Knight oldukça kompleks bir karakter. Çoklu kişilik bozukluğundan mustarip olan karakterimizin, gündelik hayatında yaşadığı sorunları ve kişilikleri arasında gelgitleri görüyoruz. Aynı zamanda bölük pörçük de olsa karakterin nasıl bu hâle geldiğini gösteren Mısır flashbackleri de yer alıyor. Ama bunların hepsi o kadar histerik bir biçimde yansıtılıyor ki Marc’ın ya da Steven’ın yaşadığı kişilik bozukluğunu sonuna kadar tecrübe ediyorsunuz.

Moon Knight, orijin hikâyesinde Marc Spector isimli Yahudi asıllı bir Amerikan askeridir. Raul Bushman isimli bir adam için Mısır’da bir firavurunun mezarını bulmak için kiralanan Marc, bu arayışı sırasında Bushman ile kavga ediyor ve ciddi şekilde yaralanıp çölde bir başına ölüme terk ediliyor. Fakat Marc bilincini kaybetmeden önce piramidin içinde bulunan bir kabir odasında Khonsu isimli, ay ve intikam tanrısının putu ile karşılaşıyor. Bu karşılaşma sonucunda Marc kendisini Khonsu’ya adayarak intikam dolu macerasını da başlatmış oluyor.

Sanıyoruz ki Marvel, çizgi romanlardan birazcık farklı bir Moon Knight portresi çizecek bu dizide. Öncelikle karakterimizin asıl kimliği olan Marc, uzun zamandır bastırılmış ikinci kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Kendisine ne olduğunu hatırlamayan kahramanımız Steven adıyla sıradan hayatına devam ediyor. Öte yandan çizgi romanlarımızda daha milyoner biri olarak gözüken Steven kişiliği ise dizide beş parasız biri olarak resmedilmiş.

Fakat benim fragmanda en çok dikkatimi çeken nokta, Arthur Harrow’un Marc’a yönelerek “There is chaos in you. Embrace the chaos” demesi. Burada özellikle kaos kelimesine dikkat çekmemin sebebi WandaVision dizisiyle birlikte Marvel evrenine “Kaos” büyüsünü getiren Marvel acaba Moon Knight’ın güçlerini de mi buraya bağlayacak diye düşündüm.

Bütün bunları bir yana bırakırsak dizi oldukça güzel gözüküyor. Oscar Isaac’in, performansıyla yine bizi kendine hayran bırakacağı şimdiden belli olan Moon Knight dizisinin oldukça karanlık ve basık atmosferi beni içine çekti. Eisoptrofobik yani ayna korkusu olan biri olarak birkaç sahnede fazlasıyla gerildiğimi kabul etmeliyim. Tabii 30 Mart’ta Disney Plus’ta yayınlanacak dizi için heyecanım korkuma daha baskın geliyor ve diziyi sabırsızlıkla bekleyenler arasındaki yerimi alıyorum. Siz nasıl buldunuz fragmanı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.