Kümülatif bir bilgi havuzu oluşturabileceğiniz her türlü konuyu araştırmak, özümsemek için dayanılmaz bir tutku duyan ve ardından da bu akıl + tutku + bilgi kombinasyonuyla üretime/gelişime başlayan insana dört harf, bir kelime; geek denir. Bunu zaten defalarca söyledik. Hakeza, geek dediğimiz şey bir karakter biçimidir, sosyal bir şeydir; bunun da altını çizdik. Bir geek bildiğini üç kişiye anlatır, üç kişi ipucunu dokuz kişiyle paylaşır, sonra bir bakmışsınız iki hafta sonra o konu için Wikia‘dan domain adresi alınmış. Birlikte yapılır, el ele icra edilir, toptan paylaşılır.

Biz yine defalarca söyledik ki, bütün bunların arasında geek dediğimiz şeyi tanımlayan şeylere konu dahil değildir. Elbette bir bilgi havuzuna müsait bir mesele olması gerekir, ama genel olarak geeklik ürünle değil beşerle ilgili bir meseledir. Herkes, her şeyin geeki olabilir. Bunun en güzel ispatı da, yaklaşık bir aydır Muhit’te dönen şu şahane konu başlığı. Muhitkarların geeki olduğu enteresan şeylerToplamda 95 güzel mesaj var konuda. Ama biz 13’ünü burada bir derleyelim dedik.

Yazının kıssasını da baştan verelim: Enteresanlık, gariplik, az ve azınlıkta olmak utanılacak bir şey değildir geek aleminde. Bilakis! Az bilinen şeyi çok bilen, geek dünyasında hüküm sürer!

Anlaştık mı? Buyurun!

 

Konuyu Xibalba mahlaslı Şule, şöyle basit ama öz bir geeklikle açmış. Pek çoğumuz paylaşıyoruz:

01 Typewriter

“Galiba ben yazı yazma geek iyim. Böyle durduk yere saçma sapan şeyler yazıyorum. Mesela derste hoca bişey yazdıracağı zaman herkes karşı çıkıyo ama ben yazmak istiyorum. Garip bişey.”

 

soprano mahlasıyla Ege, sol kulvardan çok samimi bir geekliğini kaydetmiş:

02 Forma

“Forma. Büyük bir forma geekiyim. Futbol forması ya da basketbol. Atkı falan da dahil. Keşke çok param olsa da alsam. Ama yok. O yüzden sadece takımımın formaları var.”

 

Regina Phalange rumuzuyla Elif de iki geekliğini paylaşıyor bizle, ki sanıyoruz, ikisi birbirini besliyor biraz?

03 Çikolata

“Yeni çıkan her şeyi gider alır yerim. Marketlerin gofret çikolata reyonlarını gezme amacım budur. Bu durumu arkadaşlarım da bildiği için ‘böyle bir şey çıkmış, sen gördün mü’ derler. Bu geekliğime eşlik eden Friends dizisi geekliği ve Fox Kids’in birçok çizgi filmine hakimliğim geliyor ve bir çoğunu bugün hâlâ izliyorum, artık ezberlememe ragmen bıkmıyorum hahahjs”

Rebellacia da… ee… neyse, yargılama yok yargılama yok! Her şeyin geeki olmak makbul!

04 The Voice Kids Germany

“The Voice Kids Germany 2014’e BAGIMLIYIM”

Berkmoon nickli Berkay Kağan, geekliğini kağıt üzerinde seviyor:

05 Budizm

“Felsefe. Spesifik olarak da Doğu Felsefesi geekiyim. Buda öğretilerini en kral budist keşiş kadar iyi bilirim. Kütüphanemde koca bir yeri doğu felsefesine ayırdım. Ama kafamı kazıtıp günlerce kuru ekmek ve suyla meditasyon yapıp sırtımı bambu sopayla dövdürmüyorum. Sadece teorik bilgi.”

 

Berk Ökten’in geekliği de pek nevi şahsına münhasır gerçekten!

06 Yeşilçam

“Yeşilçam filmleri ve film posterleri, kitap baskıları sanırım hangisi ne zaman hangi yayın evinden baskı aldı öğrenmeyi, koleksiyon yapmayı seviyorum”

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.