Şarkı hisle, tutkuyla yazılır. En azından güzel şarkılar için durum budur. Bu meseleyle bir sorunumuz yok. Ama işte çoğu zaman, bu durum biraz çığırından çıkar. Yazar, tüm hayal kırıklığını, umutsuzluğunu, çaresizliğini akıtır şarkıya. Melodisinden sözlerine kadar ortaya o hissettiği boşluğu yansıtacak bir iş çıkartır. O çıkartır, iyi güzel de, eğer siz bunun dinleyen tarafındasınız, bazen kaçmanız gerekir. Hele ki mutluysanız, her şey de yolunda gidiyorsa; içinizde de mutsuzluğa meyleden bir taraf varsa bu şarkılardan fellik fellik uzaklaşmanız, arkanıza bile bakmamanız lazım gelir.

O yüzden Geekyapar‘ın müthiş sol ayağıyla yapıştırdığı şarkı listelerinden biriyle daha karşınızdayız. Allah rızası için şu aşağıdaki 11 şarkıyı mutluysanız dinlemeyin. “Yok abi, benim bu gece bir temiz mutsuz olasım var” diyorsanız ama eğer, buyurun. Listenin sonuna doğru masanın altında, kafa elde, cenin pozisyonunda görüşürüz.

 

11. Placebo – Twenty Years

20 yıl var önümüzde ama sayın Molko, öyle bir yazmışsınız, öyle bir söylüyorsunuz ki sözleri o 20 yılın tek bir saniyesi bile iyi geçecek gibi hissetmiyoruz. Bu listede bir trend fark edeceksiniz. Bazen şarkıların tempoları artsa da fark etmiyor, o umutsuzluk hissi aynen yerinde kalıyor. Twenty Years da öyle.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Durum bu biz tasarımcı çakmaları için, ama ben seni alıyorum, çünkü gerçek sensin, ben değilim.”

 

10. Jeff Buckley – Hallelujah

Leonard Cohen üstada saygısızlık olmasın, ama onun orijinal yorumunda sanki bir umut var, Buckley’ninkinde kesinlikle kırıntısı dahi kalmamış olan. Sanki orada biraz da olsa hayranlık var, bir şeylere dair. Burada yok. Buckley’yi kaybettiğimiz gerçeği de bunun üzerine biniyor olabilir kuşkusuz.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Belki yukarıda bir Tanrı vardır, ama aşktan öğrendiğim tek şey, silahını senden önce çekmiş birini nasıl vuracağındı.”

 

9. Babybird – Bad Old Man

Meselesi karışık olan şarkılardan biri Bad Old Man. Sözler dinlerken ara ara insanı şoke eden türden, evet, ama bütün şarkının etrafında öyle karanlık bir hava var ki boğuluyor insan dinlerken. Sadece mutsuzluk değil, her türlü karanlık his mevcut o havada.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Gülümseyecek ve mutlu olacak, herkes onun mutlu olduğunu bilecek, billboard’a gülümseyen suratını koyacak, arabandan öpeceksin, o mutlu olacak. O mutlu olmayacak.”

 

8. Portishead – Sour Times

Çünkü sonunda “head” olan grupların milleti üze üze kendilerine ev yapmaları şart. Müzik dünyası kanunlarında geçiyor bu. Portishead bizi o kadar üzdü ki, her bir şarkısını seçebilirdik, ama bizim için son raddede Sour Times, şu söz ile öne geçti:

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Çünkü kimse beni sevmiyor, bu doğru, sevmiyor senin sevdiğin gibi.”

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Fatih Şale Reply

    Mutluyken dinlenecek tek şarkı AC/DC – Shook Me All Night Long

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.