Hem bir oyuncu olarak hem de mitolojilere ilgi duyan biri olarak, mitolojiyi kullanan veya kıyısından köşesinden mitolojik unsurlara yer veren oyunlara karşı her zaman çok meraklı olmuşumdur. Eğer bir oyun mitolojiyle ilgiliyse bu benim için hep bir artı olmuştur ve ne zaman böyle bir oyun oynasam “Neden Türk mitolojisi ile ilgili bir oyun yok?” diye kendi kendime sormuşumdur. Eminim ki benim gibi düşünen kişi sayısı az değildir ve pek çoğunuz böyle bir oyunun arayışı içerisindedir. İşte tam bu soruya cevap olarak gelen ve adeta “Ben buradayım!” diyen bir oyundan bahsedeceğim.

Oyunumuzun adı: URUZ: Return of the Er Kishi veya Türkçe adıyla Er Kişinin Dönüşü. Piksel art metroidvania-platform türünde gözlere kulaklara şenlik bir oyun. Fragmanını şöyle bir izlediğinizde bile içiniz bir kıpır kıpır olmuyor mu? O harika müzik, Türk mitolojisiyle bezenmiş tema ve modelistlik renkler. Gerçekten gördüğüm ilk andan beri tutulduğum, oynamayı dört gözle beklediğim bir oyun benim için. Adından bile bas bas bağıran ve her yanıyla Türk mitolojisi kokan bir oyun URUZ. Gördüğümüz kadarıyla aksiyon ve bulmaca öğeleriyle dolu bir platform oyunu ve özellikle Türk mitolojisinin işlendiği bir oyun görmeyi bekleyenler için mücevher değerinde.

Aslında bugüne kadar pek çok kez çıkış yapacağı söylenmiş hatta oyunun resmi Facebook sayfasında, oyuncuların denemesi için bir demo bile yayınlanmıştı. Ancak bir şekilde çıkış yapamamış ve geliştirilmeye devam edilmişti. Ben bu gecikmeyi geliştirici ekibin tek bir kişiden oluşmasına veriyorum çünkü bir kişinin başından sonuna bir oyunu bitirmesi oldukça zor bir süreç. Kendisini uzun zamandır birçok sayfadan takip etmeme rağmen bir şekilde gözümden kaçmış olsa gerek, oyunun bir Steam sayfası açılmış ve üstüne de çıkış tarihi açıklanmış. 19 Ağustos gibi yakın bir tarihte çıkacak olması beni bir hayli sevindiriyor ve heyecanlandırıyor. Steam sayfasına mutlaka bir bakmanızı ve oyunu iyice incelemenizi tavsiye ediyorum. Hatta istek listenize de ekleyebilirsiniz, malum Steam’de öne çıkmak için bu gerekli bir işlem ve URUZ bu desteği fazlasıyla hak ediyor diye düşünüyorum. Çıksın da şöyle mis gibi bir Türk mitolojisi oyunu oynayalım yahu!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.