Marvel‘ın çizgi roman tarafında, özellikle de Axel Alonso yazı işleri müdürü olarak bayrağı devraldıktan sonra –kendi deyimleriyle– “çizgi roman evrenini dışarıda gördüğünüz dünyaya biraz daha benzetmek” gibi bir derdi olduğu aşikar bir durum. Bir süredir, bilhassa Secret Wars event’inin hemen öncesi ve sonrasında ekseriyetle beyaz erkeklerden oluşan repertuarlarına çeşitlilik kazandırmak için pek çok yeni karakter getirdiler.

Bunlardan bir tanesiyle daha tanıştırmak isteriz sizi. Kendisi Riri Williams. Afro-Amerikalı bir genç kız. Yurt odasında kendi kendine bir Iron Man zırhı üretince, Tony’nin radarına giriyor. Civil War II’den ötürü çok tükenmiş, meşgul ve bitik olan Tony de bir süreliğine titrini bu parlak genç kıza devretmeye karar veriyor. Riri, bir süredir –bizce başarıyla– Invincible Iron Man serisini götüren Brian Michael Bendis‘in eseri ve seri bu sonbaharda tekrar başlayınca da başrol üstlenecek.

riri-williams (1)

Şimdi buradaki esas mesele şu: Çizgi roman okuyan herkes, bu değişimin kalıcı olmayacağını adı gibi biliyor. Çizgi romanlarda hiçbir şey kalıcı olmaz. Azıcık aklı başında olan biri için, durum sadece şundan ibaret: Bir süre başka biri Iron Man olacaksa, bu sefer de Afro-Amerikan bir genç kız olmasında bir sakınca yok. Bambaşka bir karakterle tanışmış oluruz, nihayetinde Tony zırhına geri döndüğünde, Riri de kendisine “Iron Lady” falan gibi bir titr bulup, kendi serisinde devam eder.

Bunda bir problem bulmak bence gerçekten güç, ama işte bir şekilde bulunmaya da devam ediliyor her seferinde. Eminim bu yazının altındaki yorumlarda da Riri Williams’ın Iron Man olmasıyla ilgili yaratıcı problemler göreceksinizdir. Aynısı Cap’in –çizgi romanların en eski geleneklerinden birisi olmasına rağmen– kalkanını sidekick’ine devretmesinde de yaşanmıştı, hatta o çizgi romanın (Sam Wilson: Captain America) yazarları bile değinmişti bu meseleye. Burada da illa ki Riri’ye “Marvel’da beyaz erkek kalmadı artık”, “Niye bilindik kahramanları kadın falan yapıyorlar, yeni kahraman yaratsınlar”, “bunların hepsi pazarlama taktiği” gibi muhteşem itirazlar gelecektir. Halbuki hiçbirine gerek yok. Gelsin, tanışalım, bir de başka biri dolaşsın şekil değiştirebilen, uçabilen ve zihin gücüyle kontrol edilebilen fütüristik zırhın içinde?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.