Ekim ayı biterken Cadılar Bayramı da geldi, korku severlere gün doğdu. Yani, en azından birkaç hafta için. Yılın bu döneminde eğer meraklıysanız ve iyi bir tanesine denk gelirseniz kostümünü yapıp çeşitli etkinliklere gidebileceğiniz, hikâyelerini dilinizden düşürmeyerek çevrenizdekileri etkileyebileceğiz ya da sadece kendilerini hatırlayıp, içinde oldukları eserleri bir kez daha ziyaret etmek isteyebileceğiniz ikonik korku karakterleri de gündeme geliyor elbette. Bunlardan en ünlü beş tanesine şöyle bir bakalım istedim.

Slenderman

İnternet, kendi kahramanlarını yarattığı gibi kendi canavarlarını da yaratıyor; öyle ya, her şey anti-teziyle gelirmiş. 2009 Yılında Something Awful adlı forum sitesindeki bir paranormal resim oluşturma yarışmasında Eric Knudsen; zayıf, uzun ve siyah kıyafetler giyen Slenderman’i ortaya attı. 

Hayatımızın her ânında iç içe olsak ve artık alışmamız gerekse de internetin kaynağını sadece kendisinden alarak, kendi içinde bu kadar doğal bir şekilde bir karakter yaratması bana her zaman ilginç gelecek. Bu ortaya çıkış sonrasında, Slenderman’in gerçek olduğunu iddia eden bir çok rivayet de internetin verdiği güce dayanarak hızlıca yayılıyor. Slenderman hakkında onun yüz yaşından daha büyük olduğu ve her öldürdüğü kişiden sonra ömrünün uzadığı, hatta sırf ölmemek için katil olmak zorunda kaldığı gibi hikâyeler var. Zaten stiliyle ikonlaşmaya müsait olan bu karakterin en önemli yeteneği ise elektronik aletleri bozarak, kurbanının yardım bulmasına engel olması.

 Jigsaw

Jigsaw ya da bizlerin dilindeki hâliyle Testere, 2004 yılında hayatımıza giren ve o günden beri de hayatımızdan çıkmaya niyeti olmayan bir karakter olarak diğer korkutucu karakterler arasındaki ikonik yerini yıllardır koruyor. Ülkemizde de türlü türlü yapımlarda parodilerini gördüğümüz Testere, benim tanıştığım ilk korku karakteri olabilir. Onca yıla ve filme rağmen hâlâ o maskeyi görünce ufaktan bir gerilirim. Evet, herhangi bir komedi skeci ya da komedi filminde bile görsem geriliyorum, kendimi tutamıyorum.

Jigsaw hak ettiği kadar korkunç olmasa da, en az o kadar üzücü bir hikâyeye sahip. Başlangıçta oldukça sıradan bir hayat sürdüren, tatlılar tatlısı oyuncakçı bir dedemiz var fakat kolon kanseri olduğunu ve sayılı günlerinin kaldığını öğrenince, sigorta şirketlerinin ve devletinin yalnız bıraktığı bu adam deliriyor ve onu bildiğimiz, ikonik kimliğine dönüşüyor. Herhangi bir Cadılar Bayramı etkinliğinde Jigsaw kostümüyle gezmenizi asla tavsiye etmiyoruz! Korktuğumuzdan değil, oldukça demode bir tercih olur, ondan.

Michael Myers 

Bu listede tabii ki Michael Myers ismi geçecekti. 1970’lerin sonunda beyaz perde ile hayatımıza giren Myers karakteri, özellikle slasher türü için “korku karakterleri” denince akla gelen ilk karakter olabilir. John Carpenter’in yönettiği Halloween filminde The Shape olarak gördüğümüz Michael Myers, henüz altı yaşındayken on yedi yaşındaki ablasını başka birisiyle basıp, ardından da ekmek bıçağı ile öldürerek katillik serüvenine başlıyor. İnsan, “Evladım, sen altı yaşında ne anladın da neye sinirlendin?” diye sormak istiyor. Ayrıca katil de olsan ekmek bıçağı ile ablanı da öldürmezsin ya, en azından ekmek bıçağı ile öldürmezsin. Asla örnek alınmaması gereken kurgusal bir karakter değilsen tabii.

Michael Myers’ı oyunlar ve kostümlü partilerde hâlâ bolca görüyoruz. Eğer bir Cadılar Bayramı etkinliğine katılacaksanız, oldukça basit bir kostüm ve makyajla günü çok rahat bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Freddy Krueger 

O kadar film konuştuk, Elm Sokağı’nda Kâbus’u ve Freddy Krueger’ı atlamak olmazdı. Bir psikopat, bir cani nasıl yetişir dense, Freddy’nin çocukluğunu rahatlıkla tarif edebiliriz. Çocukluğu şiddet içinde geçen birisine göre oldukça sıradan bir hayat yaşıyor diyebiliriz Freddy için. Dışarıdan bakıldığında iş güç sahibi, evli, sıradan bir insan gibi gözüküyor. Fakat işin aslı öyle değil, olsaydı şu an kendisinden bahsetmiyor olurduk. Bu sıradan hayatın arkasında, gizliden gizliye çocukları öldüren bir cani var. Tüm sırlar gibi bu sır da bir noktada ortaya çıkıyor ve Freddy’nin karısı tarafından durum fark ediliyor; Freddy ise kurbanlarının aileleri tarafından yakılarak öldürülüyor. Hikâye ise tam burada sonlanmalıyken başlıyor ve Freddy Krueger, intikam almak için geri dönüyor; cani çocuk avına da kaldığı yerden devam ediyor.

Şapka ve uzunca tırnaklar kolayca halledilebilir fakat bu karakterin görünüşüne bürünmek istiyorsanız bir noktada iyi bir makyöz bulmalısınız veya bütçenizi buna göre ayarlamalısınız diye düşünüyorum. Dolayısıyla sırf bir partiye katılmak için Freddy Kruger kostümünü tercih etmek ekonomik olmayabilir.

Samara Morgan

The Ring, Japon korku kültüründe önemli bir yere sahip ve uzun süredir var olan “uzun saçlı hayalet kız” imgesini, popülerliğiyle Batıyla tanıştırmayı başarmış bir film. Bu imgenin en somut hâli ise o dakikadan itibaren Samara Morgan. Samara’nın hikâyesi oldukça karanlık. Annesi Evelyn, psikopat bir rahip tarafından esir alınıyor ve cinsel saldırıya uğruyor, bunun sonucunda da Evelyn hamile kalıyor. Evelyn, hamileliğinin sonlarına doğru kaçmayı başarıp bir hastaneye sığınıyor. Evelyn’in doğaüstü yeteneklere sahip bir kızı oluyor ancak bu yeteneklerin Samara’ya nereden geldiği ise bilinmiyor. Annesinin bile boğarak öldürmek istediği bir şekilde dünyaya gelen Samara’nın hikâyesi daha da karanlıklaşarak devam ediyor.

Çok spesifik bir karakter olarak gördüğümüz Samara, Halka serisinden sonra neredeyse bütün insanlık için ortak bir korku ikonu hâline gelmeyi başardı. Hatta bir dönem, bütün Türkiye “Karaman Öğrenci Yurdundaki Hayalet Samara mı?” başlıklı bir haberi konuştu. Özündeki hâliyle ufak bir öğrenci şakasının bu derece gündem olmasının nedeninin, Samara’nın insanların bilinci ve bilinçdışında paylaştığı kültürde geniş bir yeri olduğunu söylemek abes kaçmayacaktır.

Bu açıdan bakıldığında uzun saçlarınız veya ulaşabileceğiniz bir peruk varsa, dümdüz bir çarşafla bu kombini tamamlayarak Samara’ya dönüşmek, insanları korkutmak için hâlâ iyi bir seçim olabilir.

Kostümlü partilerde korkutmayı amaç edinenler için en ikonik beş korku karakterini içeren listemizi tamamlamış olduk fakat bu elbette sizlerin kendi favori korku ikonlarınızı seçmenize engel değil! Gelin, listeye eklenebilecek isimleri yorumlarda tamamlayalım.

Author

Viking gibi göründüğüne bakmayın, içinde sarhoş bir İrlandalı yatıyor. 7 yaşından beri yarı zamanlı geeklik kariyerine sahip bir birey. @olhnms

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.