Sinemayı geçin, orada Batman dışında herkes birilerini öldürmeye niyetli. Superman bile boyun kırdı son filminde. Biz çizgi romanlardan bahsediyoruz. Nedir bu öldürmeme ısrarı kuzum? Bu “prensip” değirmeninin suyu nereden geliyor? Tamam, Batman’i ayrı tutuyorum. Senin bir geçmiş travman olabilir, ölümü diğer tüm cezalardan ağır ve dönülemez görüyor; ölümün ölüm yaratacağını düşünüyor olabilirsin. Yahu tamam da, dünyayı yirmi kere tehdit etmiş uzaylı iblisleri neden öldürmüyorsunuz a be dostlar?

Tabii ki bunun Comics Code Authority ile de çok alakası var; nitekim 50’lerden 80’lere kadar hem Marvel, hem de DC bu kurala ciddi anlamda itaat ettiler. O kural da süper kötüler ölecekse de kendi hataları yüzünden ölecek (örn: süper kahramandan kaçarken çatıdan düşecek) modelini işlettiriyordu dolaylı olarak. Bunun dışında bir de tabii, çizgi romanların devam eden şeyler oldukları gerçeği de var, yani Joker’i ikinci bölümde öldürürseniz, dördüncü bölümde yeni bir kötü bulmanız gerekeceği gerçeği de zorluyor bazı süper kahramanları.

Ama şu aşağıdaki 7 süper kahramanın hiç umurunda değil. Sıraladığımız şu 7, ağırlıklı olarak Marvel ve DC evrenleriden alındı. Paşalar gibi dizdik, onore ettik. Buyurun efendim!

 

7. Captain America

captain america

Cap’in eli kanlı. Baya kanlı hem de. Yalnız listemizde kendisini en aşağı noktaya koyduk, zira Cap’in elindeki kanın çoğu Nazilerden geldi. Sorun şu, çizgi romanları ya da filmleri izleyin: Cap’in öldürmekle ilgili bir problemi olmadığını göreceksiniz, ama sadece savaş alanında. Eğer bir emri varsa ve davaya inanıyorsa, Cap tetiğe basmaktan şüphe duymaz. Ama sivil hayatında, ya da bir savaş esnasında gerçekleşmeyen herhangi bir mücadelesinde öldürmek istemeyecektir.

 

6. Wolverine

wolverine

Captain America için dediklerimizi kısmen Wolverine için de söylemek mümkün. Takriben 150 yıldır yaşayan Wolvie, bu süre içerisinde dünya üzerinde vuku bulmuş pek çok savaşa katıldı. Onların hepsinden de eli temiz çıktığını zaten düşünmemiz imkansız. Bunun üzerine bir de şöyle bir gerçek var: Wolverine bıçak kemiğe dayandı mı bu tip şeyleri umursayan bir adam değil. Eğer kendisi ya da sevdiği insanları ölümle tehdit eden bir durum varsa, Wolverine’in pençeleri çıkar ve biri ölür. Bu kadar basit. Üzerine edebiyat yapılmaz.

 

5.  Green Lantern Corps.

green lantern corps

Son yılların en epik çizgi roman anlarından biriydi herhalde Green Lantern Corps’un üyelerine “öldürme” yetkisinin verilmesi. Sinestro’nun ordularıyla savaşa giren Green Lantern’lar, eski idealist yaklaşımlarıyla bu mücadeleyi kaybedeceklerini erken fark ettiler. Ne yaptılar? Bir nevi olağanüstü durum yetkileri aldılar ellerine. O dakikadan beridir de leş sayıları bir hayli yüksek. Fakat onları yargılamadan önce, şunu hatırlamak gerek. Green Lantern’lar dünyada süper kahraman olabilirler. Fakat uzayda, polistiler, şu yetkiden sonra da asker oldular.

Yetmedi mi? Asıl psikopatlar ikinci sayfada!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Öldürmekle bir problemi olmayan acımasız süper kahramanları sıralamışsınız da wonder woman nerede bi yerde birisine ‘ Benim senin gibi uzun bi düşman listemin olmamasının en büyük nedeni onların ilk karşılarştığımda işlerini bitiriyor olmamdır’demişti bu da öldürmeye meyilli olduğunu hatta öldürdüğünü gösterir eklemenizi rica edebilir miyim :dD:d

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.