Şöyle uykunuzu alamadan uyandığınız, erkenden iş yollarına düştüğünüz, sıkıcı bir güne uyandığınızı bildiğiniz bir sabahtan daha kötü ne olabilir? Hemen söyleyeyim; sevdiğiniz bir yapımın iptal edildiği bir sabaha uyanmak! Ne yazık ki sizlere böyle bir kötü sabaha uyandığımızı söylemekten büyük bir üzüntü duyuyorum. Birçoğumuzun severek izlediği Altered Carbon dizisi ikinci sezonunun ardından Netflix tarafından iptal edildi!

Altered Carbon, neden bilmiyorum ama Geekyapar ile arası hep iyi bir dizi olmuştur. Zamanında eski yazı işleri şövalyesi Yiğitcan Erdoğan’ın gidip Joel Kinnaman ile röportaj yapması sonra Poe’yu oynayan oyuncu Chris Conner’ın yazdığımız bir Altered Carbon yazısına yorum yapması hep bizim kalbimizi diziye karşı ısıtan şeylerdi. Bu yüzden açıkçası bir arkadaşıma veda ediyormuşum gibi hissederek yazdığımı söylesem bu yazıyı abartıyor olmam.

Deadline’ın dün yaptığı habere göre iki sezonuyla izleyici karşısına çıkan ve aynı isimli kitap üçlemesinden uyarlanan dizinin üçüncü bir sezonu olmayacak. Aldıkları bu iptal kararının pandemiyle hiçbir alakasının bulunmadığının özellikle altını çizen Netflix ekibi bu kararı izleyici sayısı ve maliyet karşılaştırmasına göre aldıklarını belirtiyor. Yani daha açık olmak gerekirse Altered Carbon’un izleyici sayısı bir sonraki sezonunun maliyetini çıkarmaya yetmiyor diyorlar. Bir yerde haklılar tabii.

Ama öte yandan bize de yazık. Tamam, bilimkurgu ve fantastik yapımları artık eskisi kadar az değil. Elinizi attığınız yerden bilimkurgu çıkıyor. Ama bunların eli yüzü düzgün, izlenebilecek halde olanları seçersek bize bir avuç yapım kalıyor. Onları da Netflix iptal ediyor. Söylesene kardeşim ne izleyeceğiz biz? İlla Netflix iptal diye hashtag mi açalım bizde?

Şakası bir yana artık gün geçtikçe daha az kendime göre içerik bulur oldum Netflix’de. Daredevil, Punisher, Jessica Jones gibi dizilerin iptal edilmesinin ardından iyice koptuğum platform her geçen gün daha popüler içerikler çıkarıyor ama sanki bizim sevdiğimiz bir platform olmaktan da biraz uzaklaşıyor. Özellikle son zamanlardaki en büyük duyuruları Friends, Avatar: The Last Airbender ve Avatar: Legend of Korra yapımlarının Netflix’e gelmesi olduğu da göz önüne alınırsa kaygılanmakta bir hayli haklı oluyoruz sanki.

Netflix’in Altered Carbon’u iptal etme haberine ben oldukça üzüldüm. Hani öyle ölüp bittiğim bir yapım olmasa da izlemekten büyük keyif aldığım bir diziydi. Özellikle Poe’yu çok özleyeceğim. Siz ne düşünüyorsunuz bu iptal kararı hakkında? Netflix artık fazla mı oluyor bu iptal haberleriyle?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

5 Comments

  1. Kartel en büyük Reply

    2.sezonda da aynı lead aktörü görseydik 2 sezon daha çıkardı 😀 kötü script unlucky f

  2. Bence konusu çok iyi düşünülmüş bir diziydi. Keşke iptal olmasaydı. Bekliyorduk. Artık sanırım final yapmamış dizileri izlemeyeceğim. Böyle ya iptal oluyor, ya yeni sezonu başka platforma geçiyor yada yeni sezon geç geliyor.

    • evet fazla oluyor bu konseptte bu kalitede yeni bir dizi gelmez bence

    • 2. Sezon değerlendirmesini yaptığında yazarla aynı fikirde olmadığımı hem oyuncu seçiminin kötü olduğunu hem kurgu ve çekimlerin ilk filmin gerisinde kaldığını belirtmiştim. Muhtemelen dizinin iptal olacağını söylemiştim. Bu ve buna benzer farklı sitelere yorum yaptım. Yorumlarımın hepsi tuttu. Yıllardır film izlerim sanat açısından da değerlendirmelerim olmuştur. Bu alanlar üzerine çok çalıştım ama ne yazık ki profesyonel hiçbir yere yazı veya metin göndermedim, daha önceden sadece dergi çalışmam oldu ama bütün yorumlarım tutuyor diyebilirim. Dizinin esinlendiği kitaba gelirsek kitap da kurgu ve edebi açıdan iyi değildi iyi bir fikir vardı. Buna benzer fikirler daha önce de işlenmişti. Ilk sezonda yönetmen kitabın üzerine çıkmıştı ama ikinci sezonda işler pek yürümedi gibi. Dolayısıyla bilim kurgunun kitabını yazmak kolay filmini çekmek zordur.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.