Marvel Sinematik Evreni, işin beyazperde tarafında bir evren oluşturma konusunda daha önce eşine rastlanmamış seviyede bir iş çıkardı. Her bir filmin birbirlerine bağlanışı, ufak ufak ipuçları verilerek tüm karakterlerin bir araya geldiği ve büyük olayların ortaya çıkışı gibi süreçleri, tatmin edici şekilde kotarmayı başardılar. Fakat sinematik evrenin başında bulunan Kevin Feige son birkaç yıla kadar işin televizyon tarafında söz sahibi olmadığından beyazperde ve televizyon arasında kopukluklar oldu. Agents of SHIELD ilk başta MCU’ya sağlam noktalardan bağlanıyorken sonradan kendi derdine düştü ve bağlantılar oldukça azaldı. Inhumans berbat bir diziyle yine televizyon kanadına getirildi ama kendi başına kalakaldı, Agent Carter dizisi daha mütevazi bir proje olduğu için çok bağlantı aranmadan geldi geçti.

Bir de işin Netflix kanadı vardı tabii. Orası hep muallakta kaldı bu bağlantılar konusunda. Bir yandan arada “Yeşil canavar New York’ta görüldü” gibi laflar duyup daha büyük bir evrene işaret edildiğine tanık oluyorduk. Fakat sadece dört ayrı karakterin (Punisher’la beş), birbirleriyle etkileşime geçtikleri ya da The Defenders dizisiyle bir araya geldikleri bir evren izledik. Yine de Daredevil’ın da içinde bulunduğu Netflix’in Marvel yapımları, diğer tüm Marvel dizilerinden sıyrılarak izlenmeye değer yapımlar oldu. Şimdi ise Netflix orijinal yapımlarının, bu ayın sonunda platformdan ebediyen ayrılacağını öğrendik.

Platforma abone olanlardan birinin paylaşmasıyla ortaya çıkan bu durum sonrasında da Variety tarafından onaylandı. Hepimizin, Netflix orijinal yapımları oldukları için bu tür bir ihtimali düşünmediğimiz Marvel dizileri, aslında sadece Disney’in Netflix’e lisansı kiralamasından ibaretmiş ve bu antlaşma sona erdiği için de böyle bir durum oluşmuş. Dizilerin yeni platformunun ne olacağı henüz belli değil fakat Disney+’ın şiddet dozu daha yüksek ve yetişkinlere hitap eden bu tür yapımları barındırdığı Hulu’nun olacağı tahmin edilen ediliyor.

Tabii bu tür bir gelişme ve son aylarda bazı Netflix Marvel karakterlerini MCU içerisinde de görmemizin etkisiyle bir kısım hayran tarafından Daredevil’ın yeni sezonu şimdiden umut edilmeye başlandı. Ben ise o konuda pek hevesli değilim açıkçası. Netflix evreninin kendi başına kalıp, bu karakterleri başarılı şekilde canlandırmış oyuncuların MCU’ya ilk defa girmiş havasında kullanılmasını tercih ederim eğer yeni bir oyuncu seçimi yapılmayacaksa. Tıpkı Spider-Man: No Way Home’da ya da Hawkeye’da olduğu gibi.

Bu gelişme sizi de şaşırttı mı? Daredevil dışında en sevdiğiniz Netflix Marvel işi hangisiydi? Beş karakterin toplamdaki on iki sezonunun tamamını izlediniz mi? İçlerinden hangi karakteri MCU’da yeniden görmek istersiniz? Aynı kişi mi oynasın yoksa başka oyuncu mu seçsinler? Bunlar ve çok daha fazlasına dair beyninizde oluşan cümleleri klavyeyle gözleriniz kapalı şekilde yazmaya çalışın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.