Günümüzde artık tek bir sektöre odaklanan şirket bulmak zor. Herhangi bir sektörde başarılı olan biri, hemen elini oyun, film, dizi, müzik sektörlerinden birine atıyor. Sevdiğimiz dizi ya da filmleri, çevrimiçi olarak dünyanın her yerinde yayınlamasıyla sevdiğimiz Netflix’in oyun sektörüne gireceğini daha önce öğrenmiştik. Bu hafta da Geeked Week etkinlikleri sırasında Netflix’in sonraki aylarda duyurmayı planladığı oyunları görücüye çıktı. Android ve Ios işletim sistemlerine sahip mobil platformlardan oynayabileceğimiz bu yapımlarda eski oyunlar olduğu kadar yeni yapımlar da mevcut. Oyunları satın alıp oynamak ise çok kolay. Mevcut telefonunuzdan istediğiniz oyunu indirip, Netflix hesabınızla giriş yapmanız yeterli oluyor.

Açıkçası Netflix’in, oyun piyasasına gireceğini duyduğumda mobil oyun sektörüne gireceğini hiç düşünmemiştim. Tıpkı Amazon gibi bilgisayar oyunları yapar en azından yapmaya çalışır diyordum. Fakat şimdi bakınca aslında gayet potansiyel vadeden bir yatırım olmuş gibi gözüküyor. Stranger Things, La Casa De Papel, Too Hot to Handle, The Queen’s Gambit Chess, Shadow and Bone: Destinies gibi kendi yapımlarının oyunlarını çıkarmaları bir yana dursun hâlihazırda yayınlanan ve oldukça ses getiren Reigns: Three Kingdoms, Raji, Spiritfarer, Oxenfree, Exploding Kittens ve Moonlighter gibi bağımsız oyunları kendi platformlarına katmaları da gayet büyük bir başarı.

Netflix’in kendi özel oyunlarını anladık fakat az önce bahsettiğim Reigns: Three Kingdoms, Raji, Spiritfarer, Oxenfree, Exploding Kittens ve Moonlighter gibi oyunlar için sistem nasıl işleyecek? Şimdilik bu oyunlardan sadece Exploding Kittens ve Moonlighter oynanabilir olduğu için onlardan örnek vermek istiyorum izninizle. Şu anda Exploding Kittens oyununu App Store’dan satın almak istediğinizde 34,99 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Fakat aynı oyunu “Netflix Exploding Kittens” diye aratırsanız ücretsiz olarak cihazınıza indirebiliyorsunuz. Tabii bu, oyunu bedavaya oynayacağınız anlamına gelmiyor. Oyuna giriş yaptığınız sırada sizden Netflix hesabınızı bağlamanız isteniyor, böylece oyuna erişim sağlayabiliyorsunuz. Fakat eğer bir Netflix hesabınız yoksa ne yazık ki oyunu oynayamıyorsunuz. Anlayacağınız çok yakında App Store’da 49,99 TL’den satılan Reigns, 84,99 TL’den satılan Oxenfree gibi oyunları Netflix aboneliğiniz sayesinde bedavaya oynayabileceksiniz.

Şu anda Netflix hesabınızla oynayabileceğiniz mevcut oyunlar ise şunlar:

Netflix’in oyun sektörüne girişi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce başarılı bir yatırım olacak mı? Mobil oyunlar hakkında görüşleriniz neler? Tüm bu soruların cevaplarını yorumlarda bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.