Anlamakta güçlük çekiyorum. Sahiden, bu büyük yapım şirketlerinin live-action ısrarını anlamakta güçlük çekiyorum. Hani zaten sevdiğimiz animasyonların bir de live-action uyarlamalarını yapıp, tonla para kazananları anlıyorum ama başarısızlığı kanıtlanmış anime uyarlamalarını, tekrar tekrar denemelerini bir türlü anlamıyorum. Bunu Avatar: The Last Airbender de denedi Dragonball da denedi ama olmadı. Geçmişteki hatalardan ders almayan Netflix, şimdi de One Piece live-actionı için resmi olarak çalışmaya başladı.

Bakın yukarıda saydıklarıma ek olarak, şimdiye kadar sinemaya ya da televizyon uyarlamalarına maruz kalmamış tüm animeler arasında One Piece, benim en çok sevdiğim yapım. Bu yüzden bir yapım şirketinin, bu diziyi uyarlamak istemesini anlayabiliyorum. Fakat öte yandan One Piece’i uyarlamanın getireceği zorlukları ve muhtemel sorunları nasıl göremiyorlar bunu anlayamıyorum.

Öncelikle One Piece’in, 1997 yılında çıkan ama hâlâ daha devam eden bir manga serisi olduğunu, bugün itibariyle bin sayıyı geçtiğini hatırlatmam gerekiyor. Bunun yanında da serinin henüz bitmediğini ve bitmekten de uzak olduğunu yine aklımızda bulundurmalıyız. Yani an itibariyle Netflix, şu ana kadar bir bölümü geçen ve henüz bitmemiş bir hikâyeyi uyarlamak için kolları sıvadı. Bu bir tek bana mı mantıksız geliyor yahu? Yani daha serinin sonunun iyi ya da kötü olduğu bile belli değilken bunu bir diziye uyarlama fikrinin Game of Thrones serisine zarar verdiğini hepimiz kabullendik sanıyordum. Anlaşılan Netflix bu skandaldan ders çıkarmamış.

Bitmemesi bir tarafa dursun daha şimdiden bin bölüme ulaşmış bir dizinin, live-action uyarlamasının geleceği haberinin ne kadar absürt olduğunu düşünmenizi istiyorum. One Piece’i dilediğiniz kadar kısaltın; animelerde sevilmeyen filler bölümleri atın, uzatıldığını düşündüğünüz dövüş sahnelerini kısaltın, hadi sevmediğiniz ve gereksiz gördüğünüz birçok bölümü de dizinize almayın yine elinizde en az üç yüz bölüm kalır. Ne olur bunun sürdürülebilir olmadığını gören tek kişini ben olduğumu söylemeyin.

Yazımın başında söylemiştim ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Ben iflah olmaz bir One Piece hayranıyım. Bu dizi çıkınca muhtemelen ilk izleyen insanlar arasında olacağım. Ama bunun, live-action uyarlaması yapmak için ne kadar zor bir anime olduğunu görüyorum ve olası bir facia için kendimi hazırlıyorum. Bana göre Netflix ve One Piece ortaklığından güzel bir ürün çıkacağından oldukça şüpheliyim.

Netflix’in, ilk sezonunun on bölümden oluşacağını duyurduğu One Piece uyarlamasına, ben ne yazık ki korkuyla yaklaşıyorum dostlarım. Bence oldukça kötü bir live-action faciasına daha hazırlıklı olmalıyız. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce küçük de olsa güzel olma ihtimali var mı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.