Netflix‘in Ted Sarandos önderliğinde yaşadığı içerik devrimi yarın öbür gün dijital çağa dönüşümümüzün kilit virajlarından biri olarak anılacak gibi hissediyorum. Orange is the New Black, House of Cards gibi yeni işler ve Arrested Development gibi dönen kaliteler Netflix’i gelişmiş bir postane hizmetinden dijital medyanın önderi hâline çevirdi.

Netflix’in bu stratejisindeki en önemli parça da iki sene önce platform küresele açılınca oldu. Başkalarının dizilerini küresele taşırken hak hukuk meselelerine takılıp tadı kaçan Netflix, her şey kendisinin olunca dünyaya kolay gitti. Gitmekle kalmayıp, bir de üstüne üstlük gittikleri yerlerden de diziler yaratmaya başladılar. Böylelikle yıllardır serileştirilmiş görsel hikaye anlatımına vurulan beyaz Amerikan davası da kırıldı. Narcos, Club de Cuervos, Marseille gibi beynelmilel hitler girdi hayatımıza.

The Get Down 2

Bu tektiplilik kırılması sadece uluslararası değil, ulusal seviyede de oldu Netflix için. Sense8The Ranch, Grace & Frankie gibi normal Amerikan televizyonlarında görmeyeceğimiz demografilerden başroller çıktı Netflix’in bünyesinden. Bunlardan bir tanesi de The Get Down idi. Bunun arkasında da bir strateji aklı vardı, onu da zaten uzun uzadıya tartışmıştık sizinle. Netflix gerçekten daha önce ulaşamadığı bir kitleye vardığı için muhakkak mutluydu Get Down’dan. Ama belli ki, ikinci sezona devam edecek kadar değilmiş. Zira bugün The Get Down‘ın iptal olduğu haberi geldi.

Cümleye tekzip geçmek lazım, “ikinci sezona yaratıcısı olmadan devam edecek kadar değilmiş” demek lazım. Zira Moulin Rouge‘un yönetmeni Baz Luhrmann tarafından götürülen dizi, ilk gelen haberlere göre Netflix tarafından uzatılmak üzereydi. Luhrmann’ın kendisi Netflix’in çok coştuğunu ve planlamalara başladığını duyurmuştu. Ancak bir yandan da film çekmek isteyen Luhrmann olmadan devam etmek istememişler ve Luhrmann da “Anlıyorum ama sadece TV dizisine odaklanamam filmciyim ben” deyince, diziyi iptal etme kararı almışlar.

Ne diyelim, hayırlısı olsun. The Get Down’ın birinci sezonu kendi içinde yetecek kadar tutarlı ve kaliteli bir işti. Döndürür döndürür izleriz şarkıları türküleriyle artık. Belli de olmaz, Full House’ı iki kere geri getiren platform neticede bu. Belki The Get Down’ı da beş seneye tekrar yaparlar, ne dersiniz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.