Batman’in 75. yaşını kutladığımız hafta boyunca daha çoook Batman yazısı okuyacaksınız. Son yılların popüler oyunlarına girmeden ilk bir köklerimize bakalım dedik.

1986 – İlk Batman Oyunu!

Batman_Cover_1986

İlk Batman oyunu, 1986 yılında Ocean ekibi tarafından geliştiriliyor. Bu muhteşem macerada Batman, Batmobil‘i tamir ederken kaçırılan Robin’i kurtarmak için Batcave‘de köşe bucak gezmeli, Batbag, Batboots gibi karaktere ‘eşya almak’ ya da ‘zıplamak’ gibi aslında yapamadığı şeyleri yapmasını sağlayan eşyaları toplayıp Batmobil‘i onarmalı. Aksiyon? Dövüş? Kan? Psikolojik gerilim? Bu Batman o Batman değil!

Bu oyunu yapan Ocean ekibi, 80li ve 90lı yılların bir sürü meşhur film oyunlarını da yapan şirket. Bilimum Rambo’lar, Robocop’lar, Addams Ailesi…

1989 – İlk Filmin Oyunu!

Batman_Cover_1989

Elbette ’89 yılında, yıllarca çoğumuzun bitmeden usanmadan Star’da izlediği o ilk film gösterime girer, peşinden de Batman ve Batman’e ait herşey patlar!

Oyun, 8-bit ve 16-bit olarak iki versiyon halinde piyasaya çıkar, 16-bit versiyonu “Yılın Oyunu” ödülünü sırtlar!

1991 – Atari Salonlarında Batman Furyası!

batman_cover_1991

İşe Japonlar el atar ve ilk devrimsel hareketi yaparlar! 1991 yılında yapılan bu oyun, hem Batman filmini andırmadığı, hem de adeta bir Megaman klonu olduğu için eleştirileri göğüsler, hem de salonlarda jetonları hüpür hüpür yutar.

1993 – Kanal D’deki O Süper Çizgifilmin Oyunu!

batman_game_1993

Çocukluğunu GameBoy oynayarak geçirmiş şanslı nesil ellerini kaldırsın! Bu oyunu hatırlıyor musunuz?

Bilhassa 90’lar çocuklarının Kanal D’de izlemeye doyamadığı “The Animated Series” den uyarlanan bu oyun, hem dünyanın en muhteşem aleti GameBoy’daydı, hem de bugün en son nesil oyunlarda gördüğümüz “duvardan duvara sekerek tırmanma” ve “halat atma” gibi bilimum mekanizmayı içinde barındırıyordu.

1995 – Mortal KomBAT forever?

batman_game_1995

Gösterime giren Batman Forever ile birlikte oyunu da hızlıca piyasaya düşmüştü, bu sefer Acclaim’den. Hatırlayanlarınız olacaktır, oyunun genelinde tuhaf bir tutukluk, bir kütüklük mevcuttu. Sebebi, oyun geliştiricisi Acclaim’in bu oyun için Mortal Kombat motorunu kullanmasıydı. Haliyle Batman ve Robin yumruk+yumruk+yukarı tekme şeklinde takılıyordu.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.