Başlık kafanızı mı karıştırdı? Biz de haberi VG247’de görünce aynı dumuru yaşadık. Meseleyi netleştirelim, evet, Amerikan başkanı Barack Obama’dan söz ediyoruz. Evet, gönderme yaptığı şey bizim bildiğimiz oyun olan The Witcher. Ve evet, bunu diplomatik bir kapasitede yaptı kendisi. Nasıl, niye, neden gibi kelimelerin boğazınızda düğümlendiğini hissedebiliyoruz. Müsaade edin, açıklayalım.

Amerikan başkanı Obama, diplomatik bir ziyaret amacıyla geçtiğimiz günlerde Polonya’daydı. Usule uygun bir şekilde ülkenin başkenti Varşova’da Polonya başbakanı Donald Tusk ile ortak bir konuşma yapan Barack Obama, konuşmanın bir noktasında şu ifadeleri kullandı. Kelimesine dokunmadan çevirip, aşağıda yayınlıyoruz:

“Varşova’nın içinden geçerken, Polonya’nın yükselişte bir ülke olduğunu görüyorsunuz. Avrupa’nın en büyük ve en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olan ülke bir üretim devi ve yüksek teknoloji inovasyonu için de bir merkez.

Hatta geçen sefer buraya geldiğimde Donald bana bir hediye vermişti, Polonya’da geliştirilen ve dünya çapında hayranlar kazanan The Witcher oyunu. İtiraf ediyorum, video oyunlarında çok iyi değilim, ama bana söylendiği kadarıyla Polonya’nın yeni küresel ekonomideki yerine muhteşem bir örnek teşkil ediyor ve Polonya’lı insanların yetenekleri ve çalışma etikleri ile, Başbakan Tusk gibi Polonyalı liderlerin bilge idareciliklerinin bir göstergesi.”

Yani önce neye değinsek bilemedik. Donald Tusk’ın Obama’ya Witcher’ı vermesine mi, Witcher’ın böyle diplomatik ve kültürü temsili bir hediye olarak verilebilecek statüye erişmesine mi, yoksa Obama’nın çok alakası olmayan bir şekilde oyun aracılığıyla Tusk’a övgü fırlatmasına mı? Her halükarda etkilenmedik diyemeyiz. Bu beyanlara inanmayan varsa (cidden anlarız, insan bir şaşırmıyor değil) videosu aşağıda. Buyurun.

Acaba ileride Türkiye başbakanını da Amerikan başkanına Mount & Blade falan hediye ederken görebilir miyiz? İnsan ümit etmekten kendini alamıyor işte. Ümit fakirin ekmeği.

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.