Çok samimi bir görüşümü paylaşacağım; şu saatten sonra isterse her oynayanın banka hesabına 100 dolar yatırıp evine çiçek ve çikolata paketi yollasın, Candy Crush Saga’ya burnumu silmem. Gerçekten. Oyunda dünya ahiret akıl çıkarıcı yenilikler olsa, eğlence katsayısı buradan zıplayıp Himalayalar’a tırmansa fark etmez. Çok taraftar ve taraflı bir şekilde ifrit oluyorum oyuna. Bunun da ne “ay çok popüler” düşüncesiyle alakası var, ne de burnu havada bir elitistlikle.

Candy-Crush-Saga-Altın-Hilesi-Candy-Crush-Saga-Tüm-Hileleri

Bundan bir iki sene önce, Candy Crush Saga’nın –bu yorum sübjektif değildir- pek çok mobil oyun yapan firma gibi çakma becerisiyle tanınan yapımcısı King, sağa sola fütursuzca dava açmaya başladı. İlk davalar, isminde Candy geçen üçlü eşleştirme oyunlarına yönelikti ve makuldü elbette. Tabii ki o oyunlar Candy Crush’ın başarısından ekmek yemeye çalışıyorlardı. İroniktir, Candy Crush’ta başka oyunların başarısından kazanmıştı parasını ama, o noktada artık yanlışa yanlışla karşılık vermenin de bir anlamı yoktu.

Sonra o davalar hırçınlaşmaya başladı. İçinde “Crush” ve “Saga” kelimesi geçen oyunlara da dava açmaya başladılar. Benim için ipler The Banner Saga’ya yürüdüklerinde koptu. Yorgan döşek üç kişi tarafından yapılan The Banner Saga, Viking mitolojisinden esinlenen taktiksel bir rol yapma oyunuydu. Alakası yoktu yani Candy Crush’la, fakat dava yine de açılmıştı. The Banner Saga’nın yapımcısı Stoic açık açık “bizim bu davayı sürdürecek avukatlara verecek paramız da yok, tazminatı ödeyecek paramız da” deyince, benim yüreğim parçalandı resmen. O günden bugüne de oyuna karşı felaket partizan bir şekilde bilenmiş vaziyetteyim.

Fallout-Shelter-3

O yüzden, şu haber benim içimin yağlarını yaz aylarında dondurma kıvamına getirdi: Bethesda’nın daha geçen gün duyurup sadece iOS için piyasaya sürdüğü Fallout Shelter, hem İngiltere hem de Amerika’da en çok gelir getiren oyunlar listesinde Candy Crush’ı uzun süredir bulunduğu yerinden indirdi. Candy Crush Saga,  üç yıldır o listenin ilk üçündeydi, ama artık dördüncü sıraya geriledi. Zira artık bronz madalya Fallout Shelter’ın. Helal olsun sana be Bethesda! Üstelik de bunu “insan gibi oynayabilmek için öde” sistemi olmadan, sadece loot sandıkları satarak yaptın. Valla saygımdan oyunu indiriyorum şu an, inan!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

 1. Barış Beyaz Reply

  Gerçekten The Banner Saga’ya dava açtılar mı o.O

  Ulan ben de gıcık oldum şimdi,valla yeni duyuyorum.

  • Deniz Uprak Reply

   cok sinir bozucuymus harbiden, banner saga da kral gibi oyun, 3 kisi ne guzel is basarmıslar

 2. Sadık Dişli Reply

  The Banner Saga’ya olanları bilmiyordum, zaten sevmezdim şimdi nefret etmeye başladım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.