Grand Theft Auto V’in çıkışı üzerinden üç buçuk sene geçtiği, oyun bu esnada önce PS4 ve Xbox One’a, sonra da PC’lere geldiği için artık inceden inceye Grand Theft Auto 6 muhabbetleri sarmaya başladı dört bir yanımızı. Peki GTA 6 nasıl olacak? Henüz bununla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz, yalnız bir takım arzularımız var. Rockstar bunları kaale alır da, artık kutsal formülünün sıradanlaşmaya başlayan kısımlarını düzeltirse, pek memnun kalırız!

 

1. Kadın Baş Karakter

2013_grand_theft_auto_gta_v-wide

GTA serisinin bırakın baş karakteri, genel olarak akılda kalıcı kadın karakterlerle ilgili bir eksikliği olduğu aşikar. Şöyle oturup bir GTA’nın unutulmaz kadınları listesi yapmaya başlasak, herhalde San Andreas’ın kadınlarını sayar, sonrasında da listenin geri kalanını pornocu ya da seks objesi karakterlere doldurmanın ne kadar doğru olduğunu tartışmaya başlarız. Ama kadın baş karakter gerekliliği, sadece çeşitlilikle de ilgili değil. GTA yıllardır erkek perspektifinden, erkek hikayeleri anlatıyor. Taze bir bakış açısının zamanı geldi artık.

 

2. Avrupa

RSG_GTAV_NG_Screenshot_097

Rockstar North, İskoçya bazlı bir firma. Yani yirmiye yakın senedir Amerika’nın karanlık hikayelerini anlatıp, Amerikan kültürüyle dalga geçen seri, baya Sean Connery ile aynı memlekette geliştiriliyor. Buna rağmen Avrupa’ya sadece bir kere, o da Grand Theft Auto 1’in ek paketinde gitti. Bizce dan diye seriyi Asya’ya, Afrika’ya falan götürmek biraz saçma olur. Ama Batı Avrupa çok hoş bir tat olur seri için.

3. Geçmişe Dönmek

Grand Theft Auto - San Andreas 8

Geçmişte geçen bir açık dünya suç oyunu” alanında Mafia gibi bir aslan vardı eskiden. Ama hazır Mafia III kendisini 60’lar sonu New Orleans’ına atmışken, bizce alanda bir boşluk var. Grand Theft Auto serisi, kanundaki yozlaşma üzerine, tüketim toplumunun yarattığı kusurlar üzerine çok güzel laflar söyleyen bir seri. Bizce bunlar üzerine geçmiş yıllarda da söylenecek çok güzel şeyler var. Seri daha önce 80’lere ve 90’lara gitti. Biraz daha geriye gitmenin de vaktidir. 60’lar? 70’ler? Belki de 40’lar, 50’ler?

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.