Bilmiyorum katılır mısınız, ama bana Cate Blanchett neslimizin en yetenekli oyuncularından biri olmanın yanı sıra, en güzel kadınlarından da biri gibi geliyor. Bu güzellik, ağız burun güzelliği de değil üstelik. Bir asalet, bir duruş olur ya insanda? Blanchett’i muazzam bir Galadriel yapan, aynı zamanda da seneler içerisinde rolden role zarafetle geçebilmesini sağlayan o nitelikler sanıyorum ki bu kanaatimi oluşturuyorlar. İkincisi tartışılır. Ama birinci beyan, bana apaçık ortada gibi geliyor. Blanchett neye elini dokunsa, en azından o filmde bir iyi performans göreceğimizden emin oluyoruz. Seneler içerisinde pek çok unutulmaz rol topladı; biz naçizane 13’ünü burada diziyoruz. Buyurunuz!

 

Elizabeth

01 Elizabeth

Blanchett’in çıkış rolü. 1998 tarihli Shekhar Kapur filmi, dünyaya Avustralyalı genç bir aktris bahşetmişti. Blanchett, bu filmle tanındı, ilk Oscar adaylığını aldı, kariyerine başladı. Bu arada filmi izlemek isteyen olursa, şaşırmaya da hazırlansın. Zira bu filmle kariyeri start alan tek isim Blanchett değil. İzlerseniz, görürsünüz!

 

The Talented Mr. Ripley

02 Mr Ripley

Cate Blanchett gibi kılık değiştirebilen oyuncular, genelde büyük bir rolle patladıktan sonra farklı bir istikamete gitme ihtiyacı hissederler. Elizabeth’ten sonra, Meredith Vogue rolü de Blanchett için böyleydi. Rol görece ufaktı, ama yine de Blanchett’in deri değiştirebilme özelliği çok dikkat çekiyordu tartışmasız.

 

Bandits

03 Bandits

Blanchett’in bugüne kadar herhalde yirmi filmini izlemişimdir; aralarında “bu gördüğüm Cate Blanchett olamaz” dememe sebep olan tek film Bandits. Bu listedeki pek çok filmin aksine çok daha hafif olan (başrolde Bruce Willis var ne de olsa) Bandits, baya keyifli, güzel vakit geçirmelik filmlerdendi, Blanchett de içinde bambaşka görünüyor, davranıyor, takılıyordu. Kıymetini bilelim, zira Blanchett’in filmografisinde öyle çok köpükten filmler yok.

 

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

04 Lord of the Rings

İlk filmi buraya Frodo ile paylaştığı unutulmaz sahne, ve sonsuza kadar aklımıza kazınmış olacak açılış tiradı yüzünden aldık; ama siz bunu tüm Orta Dünya filmlerini temsilen seçilmiş bir üye olarak alın. En dedebey hayran bile Blanchett’ten başka Galadriel’i oynayacak birini düşünemezdi muhtemelen. Zira o uhrevi zerafeti, başka hiçbir aktris kolay kolay veremezdi.

 

The Aviator

05 Aviator

Blanchett’e ilk Oscar’ını kazandıran filme dışarıdan bakarsanız, elinizdeki bilgilerle Akademi’nin biraz meşhur vicdan kuralını işlettiğini düşünebilirsiniz. Geçen sefer başrolüyle ödül veremedikleri kıza, yan rölüyle bırakmışlar heykelciği. Çünkü evet, Blanchett’in rolü metinde baya kısa. Belki de Hughes’un hayatına giren kadınlardan biri sadece. Ama Blanchett’in Katherine Hepburn performansı, izlediğiniz zaman görebileceğiniz gibi, filmin sürpriz yıldızı. En akılda kalıcı anları, hep ona ait.

 

Babel

06 Babel

Son bir iki senedir Akademi’ye mühür koyan Alejandro Inarritu’nun henüz “ben farklı gibi gözüken ama kesişen hikayeler anlatacağım” derdinden kurtulamadığı yılların ürünü olan Babel, bana soracak olursanız, biraz sönük, yavan bir filmdi. Ama bu, Blanchett’in içerideki performansının muazzam olduğu gerçeğini pek değiştirmiyor. En olmadı onun kısımları hariç atlayarak gidelim?

 

Notes on a Scandal

07 Notes on a Scandal

Notes on a Scandal çok garip bir film. Gerçekten öyle. Bir kere hiç beklemediğiniz bir konuyu anlatırmış gibi yapıp, hiç beklemediğiniz bir yöne sapıyor, bunları da beklenmedik yöntem ve metodlarla yapıyor. Bu girdap içerisinde, sizin tutunduğunuz iki sabit var. İki muazzam, titanik peformans. Biri Judi Dench’e ait elbette, diğeri de Cate Blanchett’e. Muazzam film, muazzam performanslar.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.