Hepimizin bir yılda beklediği şeyler vardır. Doğum günü, yılbaşı, bayram, tatil… Bu liste uzadıkça gider o yüzden fazla uzatmadan ben size bir yılda en çok beklediğim şeyi söyleyeyim: Steam Yaz İndirimleri! Evet, ne var? Bütün bir yıl insanların çıkar çıkmaz aldığı oyunları, bir indirime girse de alsam diye bekliyorum ben. Sonunda bu güzel günlerle buluştuğumda ise alışveriş sepetleri yaparak, hiç görmediğim oyunları keşfederek, insanlara misyonerlik yaparak günümü gün ediyorum. Diğer saydıklarımı hâlihazırda yaptığımdan bugün, misyonerlik yapmaya geldim. Bu yüzden 2020 yılı Steam Yaz İndirimleri’nde kaçırılmaması gereken fırsatlarla karşınızdayım. O hâlde hemen başlayalım, hemen!

1. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

“Yahu Tavşan ne yaptın, beş yıllık oyunla başlanır mı listeye? Hangi mağaradaydın?” diyenleriniz elbette olacaktır. Haklısınız. Evet oyun beş yıllık, evet Kojima oyunu yarım bırakmak zorunda kaldığı için hikâye yarıda kalıyor ama bu, oyunun hâlâ muhteşem bir oyun olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hele 16.50 TL’ye alınabilecek en muhteşem oyunlardan biri olduğu gerçeğini hiç değiştirmiyor! Gizlilik tabanlı oyun severler için, tekrar tekrar oynanabilirliği inanılmaz yüksek olan MGS V, yazın saatlerce keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak şahane bir oyun. Hem de 16.50 TL’ye. Daha ne!

2. Shadow Tactics: Blades of The Shogun

Kendimi bu oyunun misyoneri ilan ediyorum. Sağda solda bu oyunu öveceğim, çocuklarıma bu oyunun hikâyesini anlatacağım, senin destanını okudum senin destanını… Tamam, sakinim. Birbirinden farklı yetenekleri olan beş farklı karakteri oynayarak, Edo Dönemi Japonyası’ndaki muhteşem bir hikâyeyi deneyimlediğimiz oyun gerek oynanışı, gerek seslendirmeleri, gerek karakterleri, gerek hikâyesi ile beni inanılmaz etkilemiş bir oyun. Eş zamanlı taktik ve gizlilik oyunlarını sevenler asla ama asla kaçırmasınlar. Fiyatı böyle mükemmel bir oyuna göre ise aynı derecede mükemmel, sadece 8.85 TL! Gerçekten kaçırırsanız artık yazık değil, ayıp! O kadar.

2. Middle-Earth: Shadow of War

Monolith Productions ve Warner Bros.’un ellerinden ortaklaşa çıkan Middle Earth: Shadow of Mordor oyununu sizlere övmeye gerek duymuyorum artık. 2014 yılının en iyi oyunu seçilen Shadow of Mordor, Yüzüklerin Efendisi evreninde deli gibi ork öldürdüğünüz ve bunu yaparken inanılmaz zevk aldığınız bir oyundu. Oyundaki Nemesis sistemi sayesinde Ork savaş lordlarını takip etmek, zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmek, kendi korumalarını ona karşı kullanmak gerçekten inanılmaz zevkliydi. Hikâye falan umurumda değildi yani. Ben girip Ork kesiyordum havalı havalı.

Shadow of War, ilk oyundan aldığı bu güçle kale kuşatma ve kale savunma gibi sistemler getirdi ama hem micro-transaction dediğimiz oyun içi kutu alımları hem de Yüzüklerin Efendisi evreninde yaptığı radikal değişimler, oyunun çokça eleştirilmesine neden oldu. Peki, bu benim umurumda mı? Asla değil. Middle Earth: Shadow of War çok eğlenceli oyun mekaniklerine sahip bir Orta Dünya oyunu. İsterseniz 20 TL’ye sade halini alın, isterseniz 24 TL’ye Definitive Edition’ını alın ama mutlaka deneyin bu oyunu. Bak aşırı zevkli diyorum.

3. Doom

İnsanların bir bilgisayar oyunundan beklentileri son yıllarda inanılmaz değişti gibi geliyor. Yani hangi oyundan bahsedersek bahsedelim “Abi hikâyesi?” denmeye başlanıyor artık. Hani o kadar önemli ki hikâyesi kötü olan bir oyun direkt kötü oyun olarak nitelendiriliyor. Bu baya baya ayıp ha! Tamam ben de çok seviyorum böyle beni etkileyen hikâyeli oyunları falan ama insan bazen klavye-fareyi ya da oyun kolunu alıp bam bam bam bir şeylere vurmak, kafa dağıtmak istiyor. Bunu yaparken de oyun size muhteşem bir oynanış sunuyorsa daha ne? Bunun en büyük ve en eski örneği olan Doom,30 TL olmuşken kaçırmayın derim. Alın, takın kulaklıkları, açın bangır bangır bir müzik ve şeytan avlayın. Ohh. Terapi gibi düşünce yemin ediyorum.

4. Hellblade: Senua’s Sacrifice

Az önceki önerimden insanlar benim, hikâyeli oyunlara bir düşmanlık beslediğimi düşünebilir. Umarım düşünmezler çünkü tabii ki beslemiyorum! Hellblade: Senua’s Sacrifice ilk çıktığında gerçekten böyle bir başarı yakalayacağını beklemiyordum. Hani bence kimse de beklemiyordu. Oyunun hikâyesinden çok, hikâye anlatım teknikleri gerçekten bütün oyun basınını şaşkınlığa uğrattı. Akabinde de birçok ödüle aday gösterilmesi ve bu ödülleri kazanması ise pek şaşırtıcı değildi artık. Hatta şimdi neredeyse bütün oyuncular el ele verdik ikinci oyunun gelmesini bekliyoruz. Hâlâ ilk oyunu oynamayanlardansanız mutlaka Hellblade: Senua’s Sacrifice’ı yaz indirimlerinden 15 TL’ye alın ve oynamaya başlayın.

5. XCOM 2

Hani yazının başında demiştim ya bir oyun ilk çıktığında onu asla almam beklerim diye. Hah işte XCOM 2 için, bu bekleyiş çok uzun sürdü benim açımdan çünkü bir türlü istediğim rakamlara inmedi fiyatı. Yani bu değip değmemesinden değil, XCOM 2 kesinlikle 220 TL’nin de hakkını verecek bir oyun ama aklımdan bir türlü silemediğim “O paraya dört oyun alınır” düşüncesini atamadığımdan bugünlere kadar erteledim. Ama buraya kadar! XCOM 2 sonunda Steam’de 55 TL gibi bir rakama düştü ve satın alma potamıza girdi. Ha siz “55 TL’ye de dört oyun alınır” diyeceksiniz ama o kadar da abartmayın canım. XCOM 2’den bahsediyoruz. 55 TL’ye daha iyi ne alabilirsiniz ki!

6. A Plague Tale: Innocence

Bir indie oyuna göre oldukça yüksek bütçeli bir görüntüye sahip olan Plague Tale, geçtiğimiz senenin hem hikâye hem de hikâye anlatıcılığıyla en çok öne çıkan oyunlarından biri olmuştu. Her ne kadar oyunu deli gibi alıp oynamak istesem de bir türlü beni bırakmayan cimriliğim buna engel oldu. Ama bugün Steam Yaz İndirimleri sayesinde 130 TL’ye satılan oyun 44 TL gibi bir rakama düştü ve yeniden satın olma potamıza girdi. Açıkçası böyle güzel bir indirim varken hepinizin bu oyunu alıp deneyimlemesini isterim.

7. AC: Origins ve AC: Odyssey

AC: Origins ile başlayan, Assasin’s Creed’in hem oyun hem de gerçek anlamda köklerine geri dönüş macerası şimdilerde meyvesini veriyor. AC Odyssey ortalığı kasıp kavurduktan sonra şimdi hepimiz AC: Valhalla’yı bekliyoruz. Tabi, ben beklemiyorum. Neden? Çünkü hâlâ AC: Origins ve Odyssey’i pahalı bulduğum için oynamadım. Her ne kadar Origins’in bir başlama noktası olduğunu ve her başlama noktasının olduğu gibi ufak tefek sorunlara sahip olduğunu bilsek de Odyssey’in yakaladığı başarının temelleri Origins’de atıldı. Bu yüzden AC serisinin ikinci başlangıç oyunu olarak nitelendirebileceğimiz AC: Origins, 270 TL’den 54 TL’ye ve asıl oyunumuz Odyssey, 270 TL’den 89 TL’ye düşmüşken kaçırılmaz. Mutlaka alın oynayın. Artık bir üç sene sonra da Valhalla’yı almanızı öneririm size ama ne yapalım. Garibanın yüzü gülmüyor bazen. Böyle yaz indirimden yaz indirimine oyuncuyuz biz.

8. Deus Ex Collection

Cyberpunk 2077 oyunun ertelene ertelene bir hâl olduğu şu günler, türün temellerini atan oyunlara yeniden göz atmak için harika bir fırsat. Hele bu fırsat ile Steam Yaz İndirimleri de birleşince tadından yenmez bir ikili çıkıyor. Oyun dünyasını birçok yenilikle tanıştıran Deus Ex koleksiyonunu 187 TL’den 23 TL’ye düşmüşken alın, oynayın ve böylece birkaç ay sonraki muhtemel Cyberpunk 2077 tartışmalarında bir söz hakkınız olsun. Hani daha önce neler varmış, Cyberpunk ne gibi şeyler katmış, neleri taklit etmiş bunları öğrenmek için, önce Deus Ex oynamanız gerekiyor.

9. Sniper Elite 4

Gizlilik tabanlı oyun sever biri olarak Sniper Elite serisi benim açımdan her zaman eğlenceli bir oyun olmuştur. Elinize taramalı bir silah alıp vurula vurula bitirdiğimiz oyunlardansa ölçüp biçip hareket ettiğimiz, dikkatli olmazsak zorlu bir cezalandırılmaya tabi tutulduğumuz oyunlar benim açımdan hep daha zevklidir. Ha, Sniper Elite serisinin şahsına münhasır ağır çekim mermi sahnelerinin bu seriyi sevmemde hiç mi etkisi yok? Tabii ki var. Ama konumuz bu değil. Konumuz, gerçekten gizlilik oyunlarını seven benim gibi oyuncuların ister normal Sniper Elite 4 oyununu 89 TL yerine 18 TL’ye isterse Deluxe edisyonu 125 TL yerine 25 TL’ye satın alabiliyor oluşu. Bence kaçırılmaz…

Evet sevgili dostlarım, 2020 Steam indirimlerindeki büyük fırsatlardan yaptığımız listemizin sonuna geldik. Siz bu Steam indirimlerinde hangi oyunları sepete attınız? Hangi oyunlar için “Bu fırsat kaçmaz!” dediniz? Yorumlara yazarsanız biz de nasipleniriz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.