Youtube’a girince hepimizin, ilk başta elinin gittiği kanallar vardır. Hani günlerce o kanalın video atmasını bekleriz, yeni video gelince de direkt tüketmeye başlarız.  Müptelası olduğumuz bu kanalları o kadar çok severiz ki eski videolarını bile tekrar tekrar izleriz. Aslında hepiniz Geekyapar Youtube kanalından bahsettiğimi anladınız ama bugün biz farklı bir kanal konuşacağız. Oyun dünyasındaki utançlara bir mercek tutan Crowbcat kanalının en sevdiğim beş videosundan bir liste yaparak hem şöyle oyun sektörü ile birazcık eğleneceğim hem de kanalı birazcık öveceğim.

Daha önce yazdığım yazılarda oyun sektörünün diğer bütün eğlence sektörlerine nazaran genç bir sektör olduğunu söylemiştim. Bu yüzden diğer eğlence sektörlerinin yüz yıl önce aşmış olduğu amatörlükleri daha yeni yeni yapıyor oyun sektörü. Olayın kötüsü bu amatörlükler internet çağında yapıldığı için bu zamana kadar yapılan bütün amatörlüklerden çok daha büyük ses getiriyor. Bahsedeceğim Crowbcat kanalı ise, oyun sektörünün en büyük ayıplarına, hatalarına, utançlarına ve hatta yalanlarına mercek tutuyor. Neyse daha fazla kanalı anlatmak için zaman kaybetmiyor ve hemen listeme geçiyorum.

5) Ouya, failure, regret, death

Listemize bize çok uzak bir olay olmasına rağmen benim favorilerimden biriyle başlıyorum: Ouya! Birçoğunuzun ilk defa duyduğu bu isim aslında 2013 yılında çıkan bir oyun konsoluna ait. Julie Uhrman tarafından bir Kickstarter projesi olarak hayatına başlayan bu oyun konsolu, çok kısa bir sürede inanılmaz büyük bir destek aldı. Vadettiği şeyler ise küçücük bir kutu üzerinden başka hiçbir şeye bağlanmadan, hafıza kartları ve CD’ler olmadan, doğrudan televizyon üzerinden oyun oynamak olacaktı. Ama sonunda satışa çıktığında, söz verdiği şeylerden o kadar uzakta bir görüntü ortaya çıktı ki insanlar konsolu tuvalete atıp üzerlerine sifon çektiler. Android işletim sistemini kullanarak insanların oyun oynamalarına imkan veren Ouya bir tableti, televizyona bağlamanın verdiği avantajlardan daha fazlasını veremedi. Olayın kötüsü o kadarını bile veremedi. Sonuç olarak Crowbcat, Ouya videosunu yaparak bu mezara son toprağı attı ve Ouya, tarihteki en büyük başarısızlıklardan biri olarak kendine yer edindi.

4) Kinect: The Dark Age of Xbox

Ya bakın bunu hatırlamak bile bana acı veriyor. Arkadaşlar Kinect diye bir şey vardı hatırlıyor musunuz? Aman yarabbi. Bir çocuk ekranda televizyonuna kaykayını taratıyor ve tarattığı kaykayıyla oyun oynuyordu! Yani gerçekten daha ne kadar ileriye gidebilirdi teknoloji! Ben hayatımda Kinect fragmanını görene kadar hiçbir konsola bu kadar heyecanlanmamıştım. Yani PS5, X-Box Series X gerçekten kusura bakmasın ama Kinect bambaşka bir şeydi. Peki, sonra ne oldu Kinect’e? Olmadı arkadaşlar. Kinect maalesef yaratılan heyecanın yüzde birini bile karşılamadı. Oyun fuarlarında ışın kılıçlarını sallayarak tanıtım yaptıkları Kinect bir anda rüzgâra karıştı. Şimdi ise herkes, böyle bir olay yaşanmamış gibi davranıyor. Ama benim için yaşandı, lanet olsun yaşandı bir kere! Yani kusura bakmayın bazen, bazı şeylere çok temkinli yaklaşıyorum ama bunun nedeni işte karşınızda. Kinect’in açtığı yaraları hala kapayamadım ben.

3) New Disappointment Discovered: No Man’s Sky (2016)

Oyun dünyasında bu zamana kadar birçok yalan söylendi bize. Yapımcılar, tasarımcılar tarafından her söylenen yalan için kenara bir lira atsaydık şu anda bir Playstation 5 alacak paramız olurdu. Yani grafiklere yapılan downgradeler, fragmanlarda gösterilen yalanlar, oynanışta olacak deyip olmayan şeyler… O kadar fazla ki say say bitmez. Ama 2016 yılında bir oyun bütün bu yalanları tek bir çatı altında toplayarak kombo yaptı desek yalan söylemiş olmayız. Bu oyun hepinizin anladığı üzere No Man’s Sky’dı. Keşfedilmesi için tasarlanan trilyonlarca gezegene, milyonlarca bitki ve hayvan yaşam formuna sahip olan oyun o kadar güzel gözüküyordu ki ağzımızın suyu akmıştı. Olayın daha da garibi bu oyunun arkasında hiçbir büyük oyun tasarımcısı yoktu. Tek bir kişinin önderliğinde çok küçük bir ekip yapmıştı bu şahane oyunu. Zaten görüntüsüyle bizi mest eden oyuna bir de yapımcı Gareth Bourn, “O kadar büyük bir evren olacak ki iki oyuncunun birbiriyle karşılaşması neredeyse imkânsız olacak” diyordu ve iyice gaza getiriyordu bizi. Sonra dediği de oldu, adamın hakkını vermek lazım şimdi. Hiçbir oyuncu birbiriyle karşılaşamadı çünkü oyun, tek kişilik bir oyundu. Şimdilerde aldığı büyük güncellemeler ile oyun kendini çok topladı ve söz verilen haline bir nebze de olsa geldi diyebiliriz. Fakat ilk çıkışındaki yarattığı hayal kırıklığı yüzünden No Man’s Sky da uzun bir süre akıllarımızdan silinmeyecek.

2) E3 2019 Supercut

Aslında bu videoyu buraya temsili olarak alıyorum. Oyun dünyası ne yazık ki fuar yapma konusunda hala çok amatör. Yani o kadar utanç verici şeyler yapılıyor ki bazen sahnede, siz oturduğunuz yerde başkası adına utanıyorsunuz. Crowbcat’in en çok sevdiğim videoları ise her oyun fuarından sonra bu utanç verici sahneleri birleştirerek yaptığı Supercut videoları. Bunlardan en günceli E3 2019 Supercut videosu olduğu için temsili olarak bunu buraya aldım. Fakat diğerlerini de mutlaka ama mutlaka öneriyorum.

1) Nintendo Switch Painful Launch

Şimdi birinci sıraya bu videoyu koymamın, aslında bir fakir avuntusu olduğunun hepimiz farkındayız. Yani çok iyi biliyoruz ki Nintendo Switch mükemmel bir cihaz. Hani insan çoğu zaman ona bakıp, “Başlarım God of War’una, bir Mario Oddysey bir de Zelda olsun yeter!” diye iç geçiriyor. Nintendo Switch’in mükemmel bir cihaz olması onun hiçbir sıkıntı olmadan çıktığı anlamına gelmiyor tabii. Ben de ne zaman canım Nintendo Switch çekse, Crowbcat’in hazırladığı bu videoyu izleyerek Nintendo Switch alanlarla dalga geçiyorum ve bir taraftan da gözyaşlarımı siliyorum tabii.

Bütün bunlar bir yana, listeye alamadığım 5 years + $40M = Mass Effect Andromeda, Evolve Hype to Dead Playerbase ve Todd and The Sweet Little Lies videolarını da mutlaka izlemenizi öneriyorum. Bunlar haricinde sizin oyun dünyasında hatırladığınız böyle anlar var mı onları da merak ediyorum. Yorumlara mutlaka bekliyorum.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Comments

  1. Oğuz Özkan Reply

    Bende şu an xbox 360 var ve yanında kinetiği de var gerçekten keyifli ama bazı sorunları var örneğin buga girme ihtimali oluyor ama yinede keyifli ben 2 yıla satmayı düşünyorum admin eğer istersen sana satabilirim

  2. Ouya’nın meselesi söylediğini geeçekleştirememesi değildi. Hayal kurdurup(1), bu hayalleri amatör bir sevdayla ilk günkü ateşiyle sürdürüp (2), sonra da o hayallerle ddurduğu o geniş salonu içine çökertti(3).

    (1) Efsanelerin izinden gideceğim dedi, aslında olayı buydu. Efsaneler neydi, atari, amiga,nintendo. Bunları efsane yapan retro’ydu, indie ruhdu, ‘bas oyna devam et’ ti.
    (2) ‘Benim arkamda kimse yok, , benimle aynı hayali kuranlar kicstartera gelsin haydi bakalım’ dedi.
    (3) Playstore u bile rootsuz destekleyemedi.
    ‘2-3 tane emulator vereyim de, indie oyunlar gelene kadar bunlarla takılrsınız’ diyemedi. İlla ki kendi marketimiz dediler,dediler ne oldu?

    Alsınlar başlarına çalsınlar şimdi, projedeki herkesi caycısına kadar not ettim, isimlerini biryerlerde görürsem yapacaklarım var.

    • M. Halit Koçak Reply

      Projenin başındaki kadını Playboy işe almıştı. Artık nasıl bir başarı gördülerse kadında… Çok garip.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.