1. CCG Nedir?EN_MTGM15_BstrDsp_03

Nedir bu CCG diyecek olursanız açılımı Collectible Card Game (koleksiyonu yapılabilir kart oyunu), yani kısacası aldığınız paketlerden çıkan kartlar rastgele çıkıyor. Uzun süre Magic oynamış ve Magic’e hayli harçlık akıtmış biri olarak itiraf etmeliyim ki bu tür oyunlar çok tatlı bir para tuzağı. Bir paket daha alayım belki şu çıkar, o çıkar derken birde bakmışsınız  bir ton para harcamışsınız. Sonrasında istediğiniz kartı almak için takas süreçleri, yeni ek paketlerle gelen yeni kartlar için yine aynı süreçler ve böyle devam eden bir döngü.

 

a. CCG Booster Pack (Magic):

Genelde 15 karttan oluşan bu paket CCG oyunların kalbini oluşturuyor. Bu paketin içinden 1 çok az bulunan seyrek kart, 3 sıradışı ve 11 genel karttan oluşur. Çıkan kartlar oyuna göre farklılık gösterse de genelde sadece tek bir seyrek kart çıkıyor.

 

b. CCG Fat PackWOCA6019D

Bu genelde Magic gibi oyunlarda oyunu oynamak için ihtiyacınız olan ilk paket. İçinde normalde 9 booster pack ve ek olarak bol miktarda kaynak kartı vardır.

 

c. Intro Packs

Bu önceden hazırlanmış başlangıç desteleri. Oyuna başlamak veya yeni çıkan ek paketi oynamak isteyenler için ideal çözüm.

 

2. Peki LCG Nedir?

Gel gelelim yeni kart oyunu modelimize. Living Card Game (yaşayan kart oyunu) modelinde aldığınız kart paketlerinin içinden neler çıkacağı belli. Oyunların genellikle bir core set kutuları oluyor. Bunlar önceden kurulmuş dengeli destelerle oyunu denemenizi sağlıyor. Daha sonra aylık çıkan ek paketlerle oyun giderek genişliyor. Oyunların core setleri yaklaşık 35-45$ yeni çıkan paketlerse aldığınız yere göre 10-15$ arasında.

Bu oyun modelini geliştiren Fantasy Flight Games FFG  bu modelle birbirinden değişik oyunlar çıkarttı. Bunlardan bazıları A Game of Thrones, Warhammer Invasion, Cthulhu, Netrunner, Lord of The Rings ve Star Wars LCG.

Bu oyunlardan Lord of The Rings co-op oyunu yenmek üzerine kurulu bir oyun. 2 kişi veya 1 kişi Sauron’nun ordularına karşı savaşıyorsunuz. Bu oyunla ilgili incelememiz çok yakında Death Star Oyun Odasına geliyor.

Diğer oyunlarsa 1vs1 karşılıklı oynanan oyunlar.  Oyunlardan isimlerin anlaşılmayan bir tek Netrunnner var. Bu oyunun temasıysa hacker vs şirket. Bir taraf hacker oluyor diğer taraf ise zengin, büyük bir şirket.

 

519CVRT008L._SY300_

a. LCG Core Set

Oyunu sadece zevk için oynamak isteyenler için tek bir core set yeterli. Ancak oyunu biraz daha profesyonel oynamak, kendi destenizi yaratmak isterseniz iki hatta bazı durumlarda 3 tane almanız gerekebilir. Bunun nedeni destenizde aynı kartın kopyasından 2 veya 3 tane oynatabilmeniz. Genellikle core setlerde kartların 1 veya 2 kopyası bulunur. Eğer kendi destenizi yapmak isterseniz bazı kartlardan 2-3 tane kullanmak isteyeceksiniz. İşte bu nedenle de core setlerden 2 veya 3 tane alma durumu söz konusu olabilir.

 

b. LCG Ek Paketler:

Ek paketlerde ise çoğu oyun tek bir ek pakette destenize girebilecek tüm kartları verir. Ek paketin içinde yeni 20 kart varsa ve oyun her karttan destenize 3 tane koymanıza izin veriyorsa bu ek paketin içinde 60 kart olacak demek oluyor.

Birde büyük ek paketler var. Bunlarda oyunda belli bir ırk / grup için çıkarılan paketler. Mesela A Game Of Thrones’ta özellikle Stark’ları geliştirmek için çıkan Lords of Winter ek paketi buna örnek olabilir. Bu paketlerde normal ek paketlere göre daha fazla kart olduğu için  35$ civarında oluyor.

 

3. LCG ve CCG’lerin Kart Havuzları

Aslında hem CCG hem de LCG’lerde oyunların sahip oldukları kart havuzları yavaş yavaş büyüyor. CCG’lerde her 3 ayda bir ek paket çıkarken bu LCG’lerde aylık oluyor. Ama ufak bir hesap yaptığınızda LCG’ler çok daha ucuz ve avantajlı.

Tabii tüm ek paketleri alma gibi bir zorunluluğunuz yok. Ama yeni çıkan ek paketler oyunun dengelerini değiştirdiği, yeni sinerji ve kombinasyonlar yarattığı için ek paketleri olan bir kişiye karşı oynadığınızda dezavantaja düşmüş oluyorsunuz. Ama oyunu sırf kendi aranızda oynuyorsanız böyle bir endişeniz tabii ki olmaz. Ancak aynı kartlardan oynamaktan sıkıldığınızda elinizdeki kartları çoğaltmak ve oyunu yenilemek adına alabilirsiniz.

LCG’lerde core setlerde genellikle oyundaki tüm ırklar için yeterli kart olmuyor. Mesela Star Wars’un core setinde Jedi, Rebel Alliance, Sith ve Impreial Navy desteleri için yeterli kart bulunuyor. Ancak Smugglers & Spies ve Scum & Villainy desteleri için yeterli kart yok. Bu destelerle de oynamak isterseniz ek paketleri almanız gerekiyor. Mesela oyun çıktıktan yaklaşık 6 ay sonra çıkan büyük bir ek paket sayesinde bu ırklar da oynanabilir hale geliyor.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ben LCG’lerden yanayım. Bu onların daha ucuz veya daha iyi olduğu anlamına gelmiyor tabii ki. Ama alacağım şeyin içinden ne çıkacağını bilmek, senede ne kadar para harcayacağımı bilmek bana huzur veriyor. Tabii profesyonel olarak oynamadığınız sürece ne CCG’lerde ne de LCG’lerde ek paket veya booster alma zorunluluğunuz yok.

FFG ve LCG hakkında daha fazla bilgi için şuraya yönlenebilirsiniz.

LCG oyunlarını temin edebileceğiniz en hesaplı yer Bookdeposityory. Türkiye’ye bedava kargosu ve nerdeyse Amerika ile aynı fiyaları ile gayet güzel bir kaynak. Core setler 35-45$ arasında, ara sıra indirimlerle fiyatları 35$’a düşürüyorlar. Bu anları yakaladınız mı kaçırmadan alın derim. Star Wars için şuraya, A Game of Thrones için şuraya, Warhammer Invasion için şuraya, Lord of the Rings için şuraya, Netrunner için şuraya, Cthulhu için ise şuraya tıklayın.

 

Yazar

Güncel masa üstü oyunları takip etmek için: https://instagram.com/egetunca Sorularınız için: egetunca@gmail.com

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.