5. Tuvalet? Yok Artık…

save-game-no-more-heroes

Sanırım bu listede bulabileceğiniz en absürt yöntem budur. Üstelik bir oyuna has değil. Bu yönteme başvuran ilginç oyunlar arasında No More Heroes ve Dead Rising 2 var. No More Heroes yukarıda göreceğiniz üzere bunu apaçık kullanmış. Dead Rising 2’de ise kapılarda Save Game yazısını görebiliyorsunuz.

save-game-dead-rising-2

 

 

6. Sığınak / Ev Kullanma

save-game-gta-vice-city

Bu yöntemin adını biraz kendimce yazdım. “Hani GTA’daki kaydetme yöntemi nerede?” dediğinizi duyar gibi olduğumdan çok düşünmeden yazayım dedim böyle bir isim. Ben şahsen, GTA III’ten de önce oynadığım için GTA Vice City ile tanımıştım bu yöntemi. Konsept olarak oyunda biriktirdiğiniz paralarla ev ya da bar gibi işletmeler satın alarak bu mekanlarda oyunu kaydetme şansına erişiyorduk. Haritada ne kadar çok yere sahip olursanız o mekanlardan birine ulaşma ve dolayısıyla oyunu kaydetme süreniz kısalıyordu.

Bu yöntemi kullanan oyunlar arasında Watch Dogs’u da sayabiliriz. Bu oyunda da karakterimiz yatağında uykuya dalarken oyunumuzu kaydedebiliyorduk. Hakeza han gibi yerlerde ilerleyişimizi kaydettiğimiz Secret of Mana  ve kiliselerin tercih edildiği Dragon Quest VIII de bu popüler yöntemi kullanan oyunlardan. Birebir GTA tipi olmasa da, Left 4 Dead’deki Safe Room da bu başlığın altına girebilir.

 

7. Acil Aramalar

save-game-alien-isolation

Alien Isolation da farklı bir yöntem kullanan oyunlardan. Telefon aracılığıyla oyunu kaydedebiliyorduk.

 

8. Ateş Yakma / Kamp Kurma

save-game-red-dead-redemption

Red Dead Redemption, Tomb Raider ve Dark Souls bu kategoride yer alan oyunlardan. Aslında Tomb Raider için daha çok karakter gelişiminde kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

Yazar: Volkan SEL – Oyunder

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.