2020 yılı, bütün insanlık için kriz ve felaketlerle dolu bir yıl olmasına rağmen bu durumdan kârlı çıkan bir sektör oldu: oyun dünyası. Evet, buna pek şaşırmadık diye düşünüyorum. Herkes evlere kapandı, oyun dünyasıyla hiç alakası olmayanlar bile bir yerlerden ucuza konsol buldu ve ev içinde eğlenmenin yolları arandı.

World Economic Forum ve daha birçok ekonomi platformunun yapmış olduğu araştırmaya göre oyun sektörü pandemiden olumlu yönde etkilendi. Pek çok endüstri, iş sektörleri ve işletme sahipleri artık kepenk indirme noktasına gelmişken; oyun sektöründe tüketim arttıkça arttı. Geliştirici firmalar inanılmaz bir kâr elde etti. Sadece geliştiriciler de değil, yayıncılar ve içerik üreticileri de bunun faydasını gördü. Çünkü bu yıl açıklanan verilere göre hem yayıncıların hem de içerik üreticilerinin izlenmeleri kat kat arttı. Twitch, YouTube, Facebook hatta bu yıl içinde kapanan Mixer platformunda bile izlenmeler zirveyi gördü.

Ayrıca küresel anlamda oyun endüstrisiyle ilgili yapılan araştırmaya göre, sektörün gelirini %20 arttırması ve yaklaşık 180 milyar dolar gelir elde etmesi hedefleniyor. Film endüstrisi ise 2019 yılında dünya çapında 100 milyar dolar seviyesine daha yeni çıkmış durumdaydı. Kuzey Amerika çapındaki spor faaliyetlerinin de bu yıl içinde yaklaşık 75 milyar dolar kazandıracağı bekleniyor. Bu da kabaca oyun endüstrisinin film ve spor dünyasını geride bıraktığını gösteriyor diyebiliriz. Açıkçası bu durum beni hiç şaşırtmadı çünkü pandemi dışında da oyun sektörü geometrik olarak büyüyordu. Her yıl oyun geliştirme maliyetleri daha da artıyordu ve büyük projeler sinema filmleriyle yarışır hale gelmişti. Buna örnek olarak 2018 yılında çıkan PS4 özel oyunu Marvel’s Spider-Man’in, Spider-Man Homecoming filminden fazla gelir elde edişini göstermek istiyorum. Ayrıca GTA 5’in de dünya üzerinde en çok satan eğlence ürünü olduğunu artık bilmeyen yoktur.

Yani anlayacağınız, pandeminin de etkisiyle bu yıl biz oyuncuların ve oyun geliştiricilerinin yılı oldu diyebiliriz. Üstelik bütün bunların yanında, pandemi şartlarının ve ekonomik kriz alarmlarının; yeni nesil konsolların çıkışı için bir tehlike oluşturmayacağı da konuşuluyor. “Demek ki neymiş, oyun oynamak çok önemliymiş!” gibi söylemlerde bulunmayacağım ama, oyun sektörünün git gide büyüdüğü ortada. Bu büyümenin de yine biz oyunculara katkısı olduğu için, iyi oyunlar oyuncu!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

1 Comment

  1. ” Pademi geldi, oh evlere tıkıldık, zaten ben dışarı çıkmıyorum yaa” tayfasına, ekrandan ne uzatsan satın alırlar. Çünkü adamların olayı bu.
    Çok analiz kasmaya gerek yok

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.