Akıllı telefonların neredeyse kimsenin elinden düşmediği şu devirde, büyüklü küçüklü ekranlara bakarak geçen yaşamımızda sürekli “Acaba o ne demiş? Bu ne yazmış? Beriki ne yorum atmış? Öbürü beğenmiş mi?” şeklinde yapılan scrollamalarla devam eden günlerimizde zaman zaman insan kendine minik eğlenceler aramıyor değil elbette. Bir süre sonra sosyal medyanın ya da internetin sağlayabileceği çoğu aktiviteden sıkılır hale gelmemizle beraber, geek bünyeler biraz olsun oyun da arıyor hani, ne yalan söyleyelim. Hatta öyle ki, internete bir şekilde ulaşamadığınız durumlarda da eğer bir meşgaleniz yoksa, herhangi bir bağlantı gerektirmeyen oyunlar da o sıkılan canınıza ilaç olmak için ideal hale geliyor. Peki size tadından yenmeyecek, biraz psikopatlaştırabilecek, kazandığınız zaman gerçekte olsa ne kadar kötü olabileceğini düşüneceğiniz ama her şeyden de önemlisi bağımlısı yapacak bir oyun önersek, hem de internet bağlantısı istemeyeninden, ne dersiniz? O halde sizi küçük bir manyağa çevirip şeytani kahkahalar atmanıza neden olacak harika bir mobil oyunumuzun tanıtımına doğru alalım: Plague Inc!

 

Kısaca Anlatmak Gerekirse

plague-inc-windows-phone

Plague Inc özet olarak bir simülasyon oyunudur. Temel amacınız bakteri, virüs ve benzeri birçok organizma yardımıyla dünyaya çeşitli yollarla yayacağınız hastalığın, insanlığın sonunu getirmesini sağlamaktır. Bunu yaparken aynı zamanda geliştireceğiniz mutasyonlar, bulaşma yolları ve değişik bakterisel yetiler de cabası. E tabii bir de bu oyunun zor kısmı var ki, o da bilim insanlarının siz bu hastalığı yaymaya başladığınız andan itibaren boş durmuyor olması. Zira yaymaya çalıştığınız hastalık en ufak bir ölümcül nitelik taşısa da bilim adamları, fazlasıyla pinpirikli davranarak olaya el atıyor ve çalışmalara saniyesinde başlayıveriyorlar. Onları engellemek için geliştirebileceğiniz bakterisel yetiler sizi bir yere kadar korusa da, bir yerden sonra artık tamamen stratejinize güvenmek zorunda kalıyorsunuz. Her şeyin başarıyla atlattığınızda ise sonuç ne mi oluyor? TOPLU KATLİAM! Fazla canice, ama inanın bu oyunu oynarken aldığınız zevk gerçekten bir farklı.

 

Hastalık Çeşitleri

Oyunun iki farklı kategoride salgın hastalık türleri mevcut: İlki klasik bakteri ve virüs tipleri iken, ikincisi de özel ve insanlık tarihinde yer etmiş -ya da edecek- türden virüslerdir.

unnamed

Klasik Hastalık Türleri:
  • Bakteri: En yaygın hastalık çeşididir. Sınırsız potansiyele sahiptir.
  • Virüs: Kontrol etmesi zor olan devamlı olarak mutasyona uğrayan bir patojendir.
  • Mantar: Mantarsal sporlar, uzak mesafelere çok çaba sarf etmeden ulaşabilirler.
  • Parazit: Parazitsel yaşam tarzı, DNA’nın neredeyse her gün yaşadığımız enfeksiyonlara karşı kendini yenilemesini önler.
  • Prion: Yavaş, zor fark edilir ve aşırı derecede karışık bir patojen olarak prionlar, beynin içinde gizlenirler.
  • Nano-Virüs: Kontrolden çıktığında öldürme tuşuna sahip olan mikroskobik bir makineye dönüşür.
  • Biyolojik Silah: İnanılmaz derecede ölümcül olan bu hastalık, dokunduğu her şeyi öldürür.

img_1424

Özel Hastalık Türleri:
  • Neurax Solucanı: Beynin derinliklerine gömülü yaşayan ve sizi manipüle edebilen bir çeşit virüs.
  • Zombi Virüsü: Tanımlanmamıştır ve bazı araştırmalar fazlasıyla yenilenebilir yetilere sahip olduğunu söyler.
  • Maymun Gribi: Genetik olarak düzenlenmiştir ve maymunlardaki zeka seviyesini artırır; yalnız insanlar üzerinde henüz test edilmedi.

 

Oyun Modları

Oyunda klasik, senaryolar, rastgele senaryolar ve zamana karşı olmak üzere toplamda dört çeşit mod bulunmakta.

Klasik Mod: Bu oyunu oynarken herhangi bir kısıtlama ya da şart yok, sadece seçtiğiniz hastalığı stratejinize göre yaymanız bekleniyor.

sovereign-default

Senaryo Modu: Bu modda, karşınıza farklı farklı hikayeler çıkacak. Seçeceğiniz ya da önceden belirlenmiş bir hastalık çeşidinin önünde herhangi bir engel olduğunu varsayarak oynadığınızı düşünün, zira çoğu senaryoda karşılaşacağınız şey bu. Domuz gribinden buz devrine, küresel ısınmadan vebaya birçok hikayenin yer aldığı senaryolarda aynı zamanda hastalığınıza engel olacak ışınlanma, eşit dünya koşulları, bilinmeyen bir köken ve fark edildiğinizde her şeyi kapattıran senaryolar da mevcut. Güncellemelerden birinde gelen en son klasik senaryolarda ise Neurax Solucanı ile dünyaya, Noel Baba’nın mutluluğunu yaymaya çalışıyorsunuz. O senaryodaki amaç dünyayı hastalıktan kırmak değil tam aksine mutlu etmek; ama yine de işleyiş aynı.

Rastgele Senaryo Modu: Bu mod, oyuna yeni gelen bir özellik. Oyuncuların kendi yarattıkları senaryoları oynamanıza olanak sağlayan bu modda, yirmi dört saat içinde en fazla iki senaryo indirip yalnızca bir türünü oynayabiliyorsunuz. (Oynama sayınız sınırsız olsa da, indirme ve diğer türü denemeyi beklemek için yirmi dört saatlik bir sınır var, fakat oyunun tamamını satın alanlara bu pek de işlemiyor açıkçası.) Mahşerin dört atlısı, anti-hastalık, Cthulhu’nun çağrısı, vampir virüsü ve daha birçok isimde değişik senaryoların yer aldığı bu modda, yine amaç genel olarak aynı; yalnız mutasyonlar, bulaşma yolları ve bakteri yetileri gibi menülerde farklı farklı seçeneklerle karşılaşmanız ve oyunun konusuna uygun şekilde açıklamaların bulunması daha muhtemel.

Speed-Run-detail

Zamana Karşı Modu: Bu mod neredeyse her oyunda yer alan bir mod zaten. Amacınız çok basit, virüsü olabilen en hızlı şekilde yaymaya ve oyunu tamamlamaya çalışıyorsunuz. Eh, amaç basit ama işiniz o kadar da kolay değil ne yazık ki. Başkalarına meydan okumanız için ideal bir seçenek, hırslı oyuncular bu moda bayılır muhtemelen!

 

Oyun Zorlukları

agn_PlagueInc_Screenshots-02

Hangi modda, hangi virüsle oynarsanız oynayın bu zorluk sorusu daimi kalır. Kolay, normal, vahşi ve mega-vahşi olmak üzere toplamda dört çeşit zorluk seviyesi bulunmakta.

Kolay: Kimse elini yıkamaz, araştırmacılar tedavi üzerinde çalışmaz ve hasta insanlar kucaklaşıp bulaşmaya katkı sağlar. Yeni başlayanlar için idealdir ve oyun daha çabuk biter.

Normal: Toplam nüfusun %67,3 kadarı ellerini yıkar, doktorlar haftada üç gün çalışır, hastalıklı insanlarla yakından ilgilenilmez. Deneyimli genetik stratejistleri için idealdir.

Vahşi: El yıkamak zorunludur, doktorlar eve asla gitmez, hastalıklı insanlar karantinaya tıkılır. Gizli mahzenlerde yaşayan stratejik dahiler için idealdir.

Mega-vahşi: Genetik devamlılık evrimi etkiler, doktorlar araştırmalara yatırım yapar, beklenmedik anda check-uplar yapılır. Vahşi zorluk derecesine kolay diyenler için idealdir.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.